Tento týden byl kurz ceny bitcoinu rozhodně zajímavý. V jednu chvíli to vypadalo na růst až na měsíc a ve čtvrtek zase na hlubokou depresi. Projdeme dnes spolu grafy a podíváme se na indikátory, zda nám naznačují možný směr dalšího vývoje ceny bitcoinu.
Začneme hodinovým grafem. Nechal jsem zaznačený Fibonacciho retracement z minulého týdne. Vidíme, že počátek týdne byl klidný a cena se držela kolem 26 000 USD (tedy na klíčové úrovni 38,20 %). Po zveřejnění rozhodnutí soudu ohledně zamítnutí transformace fondu do ETF došlo k velké pumpě. Nejen retail, ale i velryby na kupovaly a cena poskočila na další úroveň Fibonacciho retracementu (23,60 %). Zarazila se ale o rostoucí trendovou linii. Ta sloužila od počátku roku jako silný support a nyní je logicky i slušnou rezistencí.
Po zamítnutí se cena na den ustálila na hranici 200denního exponenciálního klouzavého průměru (DEMA). Ve čtvrtek došlo ke zveřejnění makroekonomických informací ze Spojených států za měsíc červenec. Hlavně růst úrovně osobních výdajů nebyl dobře hodnocen. Dává totiž prostor Fedu pro další restriktivní opatření. Medvědi využili této události a na poslední chvíli se jim podařilo stlačit měsíční svíci. Ta tak v srpnu uzavřela červeně s propadem 11,29 %.
Čtyřhodinový graf se zdá být optimistický
Při pohledu na čtyřhodinový graf se zdá být vše zalité sluncem. Fibonacciho retracement nám tvoří silný support, Relative Strength Indicator (RSI) naznačuje potenciál pro růst a MACD se blíží býčímu překřížení. Z tohoto pohledu to tedy vypadá, že brzy cena vzroste a mohla by se lehce dostat až k 27 000 USD, kde rezistenci tvoří 200DEMA. Pozor ale na CME GAP. Tak se nazývá víkendový rozdíl mezi aktuální cenou a páteční uzavírací cenou bitcoinových futures na Chicago Mercantile Exchange. Velice často se tento rozdíl na počátku týdne smaže. Lze tedy předpokládat minimálně rychlý pokles na 25 700 USD. Vše ostatní ale naznačuje potenciál pro mírný růst v příštím týdnu.
Na bitcoin se vrátila volatilita
Denní graf naznačuje spíše nerozhodnost, která by mohla vést k delšímu stranovému pohybu. To by ostatně mohl naznačit i index volatility. Od poloviny srpna narostl o více než 76 % a aktuálně jsme na hodnotách podobných začátku roku. Je evidentní, že konec prázdnin přinesl tu novou dynamiku do trhu ve kterou jsme doufali. Je i poznat, že se obchodníci vrátili. Největší objemy na trhu se tvoří během otevírací doby newyorské burzy a jen za pátek se objem obchodování dostal přes 18,8 miliardy USD.
Závěr
Pozorně si všimněte, jak i de facto žádná zpráva o postupu soudního řízení dokáže strhnout FOMO a zvednou cenu bitcoinu o více než 6 %. Tento týden nás čekají makroekonomické informace z Číny. Druhá největší ekonomika světa má na trhy také podstatný vliv. Uvidíme, zda případné negativní zprávy namotivují obchodníky k nákupu bitcoinů jakožto digitálního zlata.
Osobně budu tento týden v nákupech velmi opatrný. Z dlouhodobého hlediska věřím v růst, ale nákupní pozice pro futures mám připravené ještě níže než jsou aktuální hodnoty. Počítám, že se kurz ceny bitcoinu ještě podívá na nižší úrovně. Při aplikaci principu 50 % z Dowovy teorie na Fibonacciho retracement se zdá být zajímavá hladina kolem 24 000 USD. A samozřejmě doufám i v krátký výlet na 22 200 USD, kde počítám i s dlouhodobým nákupem na spotovém trhu.
To ale samozřejmě není ani doporučení pro vás a ani žádná investiční rada. Jedná se pouze o můj názor. DYOR.