Kryptoměny slaví – Soud nařídil SEC přezkoumat zamítnutou žádost o spotový bitcoinový ETF

4.6
(11)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Kryptoměnový trh dnes zachvátila euforie nad soudním rozhodnutím, které nařizuje Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) přezkoumat zamítnutou žádost o transformaci fondu do bitcoinového ETF. Bitcoin vyskočil skoro o 1 500 USD a aktuálně se pohybuje kolem 27 700 USD. Stejně tak ostatní altcoiny. Je ale vlastně co slavit?

Společnost Grayscale Investments požádala 19. října 2021 SEC o transformaci svého volně prodejného Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) na bitcoinový spotový ETF. GBTC je největší volně obchodovaný bitcoinový fond a spravuje aktiva v hodnotě přes 14 miliard dolarů. Komise jejich žádost 29. června 2022 zamítla s odkazem na ochranu investorů a veřejného zájmu. Podle oznámení návrh neprokázal, jak dokáže zabránit podvodným a manipulativním úkonům a praktikám.

Zamítnutí nebylo dostatečně zdůvodněné

Dnes se ale Neomi Rao, soudkyně odvolacího soudu Spojených států pro District of Columbia, rozhodla vyhovět jejich žádosti o přezkoumání rozhodnutí s odkazem na fakt, že SEC nedostatečně zdůvodnila pochybení společnosti Grayscale.

Soudní rozhodnutí tedy rozhodně negarantuje schválení spotového bitcoinového ETF. Pouze donutí SEC se k zamítnutí detailněji vyjádřit. Komisi se může nelíbit i mateřská společnost Grayscale – Digital Currency Group. Ta je známá i díky své zkrachovalé dceřiné společnost Genesis a nedávnému sporu s Cameronem Winklevossem, zakladatelem kryptoburzy Gemini.

Závěr

Celý kryptoměnový trh dnes vyskočil nahoru. Bitcoin i další altcoiny ukazují 5 a více procent nárůstu. Dokonce i zlato dnes o necelé procento narostlo. Osobně ale předpokládám, že se jedná primárně o hype kolem jednoho soudního rozhodnutí, které rozhodně nic negarantuje a ani nic podstatného neslibuje. Uvidíme, zda se cena udrží nebo v následujících dnech opět pomalu klesne na svojí včerejší úroveň.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Monaroko

Za me BTC, je jako koruna, euro ci dolar. Prostě a jednoduše, měna.

Jan H.

Dobře 🙂

spot_img