Stablecoiny, jako jsou Tether či USDC, i nadále vyvolávají obavy v rámci Federálního rezervního systému. A to kvůli svému potenciálnímu dopadu na finanční systém. Navzdory pokusům zajistit stabilitu navázáním jejich hodnoty na reálná aktiva, jako je americký dolar, představují tyto digitální měny několik problémů. A právě ty tvůrce politik znepokojují.
Stablecoiny se mění v nejhorší noční můru Fedu
Stablecoiny jsou kryptoměnové tokeny, jejichž hodnota je často vázána na měnu, jako je americký dolar. Poskytují obchodníkům možnost snadno přecházet mezi volatilnějšími mincemi a něčím blízkým hotovosti. A také způsob, jak držet nebo posílat peníze bez nutnosti využít služeb banky.
V loňském roce došlo ve Spojených státech ke krachu několika dlouholetých tradičních bank. Když v březnu loňského roku zkrachovala banka Silicon Valley Bank, kryptoměnový startup Circle Internet Financial Ltd. měl v hotovostních rezervách v bance 3,3 miliardy dolarů, které sloužily ke krytí jejich USDC. Mince byly uloženy v bance a nebylo možné s nimi manipulovat.
Vzhledem k tomu, že přibližně 8 % rezerv USDC uvázlo v krachující bance, čelil stablecoin panickým výprodejům. Obchodníci se vrhli na prodej. Během klíčového víkendu, kdy regulátoři rozhodovali, co s SVB vlastně dál, srazili cenu hluboko pod 1 USD. Poté, co vláda zasáhla a odškodnila všechny vkladatele banky, se cena USDC zotavila.
Krize ukázala, jak mohou stablecoiny ovlivnit problémy související s tradiční finanční sférou. Někteří se ale domnívají, že stablecoiny, jejichž celková tržní hodnota ke konci ledna činila 136 miliard USD, mohou na oplátku narušit trhy v reálném světě.
V době psaní článku činí celosvětová tržní kapitalizace kryptoměn 1,9 bilionu dolarů, což představuje nárůst o 2,53 % za posledních 24 hodin a o 78,21 % za poslední rok. Tržní kapitalizace bitcoinu (BTC) pak činí 946 miliard dolarů. Tržní kapitalizace stablecoinů je na úrovni 138 miliard dolarů, což představuje 7,28% podíl na tržní kapitalizaci celého odvětví kryptoměn.
Propojení stablecoinů a tradičních financí
Tato provázanost přetrvává i přes návrat krypto šílenství, které vyvrcholilo v roce 2022. Největší správce aktiv na světě, BlackRock Inc., má v současnosti na starosti USDC rezervy, neboť je spravuje Bank of New York Mellon Corporation. Hilary Allenová, profesorka práva na American University Washington College of Law, uvedla, že stablecoiny jsou stále více propojeny, více provázány s tradičním finančním systémem.
Proč by ale měly stablecoiny Fed znepokojovat? Proč jsou vůbec pro něj zajímavé? Jedním z důvodů zájmu je, že stablecoiny a podobné produkty založené na blockchainových účetních knihách mohou emitentům umožnit vstup na nové trhy, jako jsou přeshraniční platby a vypořádání obchodů.
Dalším důvodem jsou tzv. Money on the table. Emitenti stablecoinů mohou nyní vydělat více než 4 % investováním do amerických státních dluhopisů a dalších tradičních finančních aktiv. Důvodem jsou vysoké úrokové sazby. Podle dostupných údajů má jen Tether ke konci čtvrtého čtvrtletí přímou nebo nepřímou expozici vůči americkým pokladničním poukázkám ve výši 80,3 miliardy dolarů.
Tyto investice dělají regulátorům starosti. V zářijovém dokumentu odborníci z Federální rezervní banky v New Yorku přirovnali stablecoiny k fondům peněžního trhu. Poznamenali, že v roce 2008 investoři opustili fondy s vyšší expozicí vůči Lehman Brothers a komerčním papírům zajištěným aktivy. Ve zprávě se píše:
Pokud by stablecoiny pokračovaly v růstu a byly více propojeny s klíčovými finančními trhy, mohly by se stát zdrojem finanční nestability pro širší finanční systém.
Existují tak značné obavy. Emitenti stablecoinů (zejména nejvýznamnější účastník) jsou často kritizováni za nedostatečnou transparentnost. Americká Komise pro obchodování s komoditními futures v roce 2021 potrestala společnost Tether poté, co zjistila, že její sliby o plném krytí stablecoinu americkou měnou nejsou pravdivé. Tether souhlasil s platbou, aniž by tvrzení uznal nebo zpochybnil.