USDC v problémech – 3,3 miliardy dolarů určených na krytí stablecoinu uvízlo v Silicon Valley Bank

5
(5)

Zprávy a souhrny

Další velká firma kryptoměnového průmyslu v problémech. Společnost Circle, společnost zabývající se kryptoplatbami za stablecoiny USDC, v pátek pozdě večer potvrdila, že 3,3 miliardy dolarů z hotovosti, která kryje její mince, zůstává v Silicon Valley Bank.

Emitent stablecoinů Circle v pátek pozdě večer uvedl, že v Silicon Valley Bank (SIVB) zůstalo 3,3 miliardy USD v hotovostních vkladech. Tato částka představuje zhruba 8 % celkových rezerv, které kryjí stablecoin USDC společnosti Circle.

Další velký otřes na kryptoměnovém trhu

Silicon Valley Bank byla jedním ze šesti bankovních partnerů, u nichž společnost Circle držela část rezervních aktiv, kterými kryla její stablecoin USDC. Silicon Valley Bank je první americkou bankou od krize 2008, která zkrachovala a skončila pod nucenou správou FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation). Mezi její klienty patří mnoho technologických společností a startupů.

S více než 40 miliardami dolarů v oběhu je token USDC druhým největším stablecoinem (za USDT společnosti Tether) na trhu a základním prvkem kryptoměnového ekosystému.

Znepokojení investoři během pátku vykoupili tokeny USDC v hodnotě více než 1 miliardy dolarů. To způsobilo, že USDC na některých burzách ztratil svůj dolarový peg a kupříkladu největší stablecoinový swapový pool na decentralizované finanční platformě Curve se dostal do těžkého stavu imbalance (nerovnováhy).

Vzniklou paniku výmluvně zachycuje níže přiložený graf. V dobách největší paniky se na kryptoměnové burze Gemini cena USDC dostala až pod 0,85 dolarů.

Společnost Circle se prostřednictvím svého twitteru k aktuální situaci vyjádřila takto:

Stejně jako ostatní zákazníci a vkladatelé, kteří se spoléhali na bankovní služby SVB, se společnost Circle připojuje k výzvám k zachování kontinuity této důležité banky v ekonomice USA a bude se řídit pokyny státních a federálních regulačních orgánů.

Dante Disparte, ředitel strategie společnosti Circle pak ještě přidal další tweet, o snahách společnosti vyrovnat se s „černou labutí“, kterou krach Sillicon Valley Bank je:

Závěr

Krize kryptoměn se nám znovu rozjela na plné obrátky. Selhání banky Silicon Valley Bank způsobilo a ještě asi způsobí pěknou řadu dalších problémů.

Ceny stablecoinů divoce kolísaly a poplatky za plyn prudce rostly (u Etherea vyskočil medián poplatku za plyn až na zhruba 231 gwei, oproti zhruba 20 až 40 gwei, které byly k vidění dříve v pátek), když se investoři snažili přesouvat peníze poté, co regulátoři zavřeli SVB uprostřed runu na banku, která měla vazby na kryptoměny. Byla to druhá banka spojená s kryptoměnami, která tento týden padla.

V návaznosti na to svolala ministryně financí Janet Yellenová vrcholné finanční regulátory, aby projednali kolaps SVB.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: