Jak se připojit k DeFi produktům?

5
(2)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

V předchozích dílech seriálu zaměřeného na svět decentralizovaných financí (DeFi) jsme se podívali na konkrétní možnosti, které tato oblast nabízí. Jak je ale využít?

Přesně to si rozebereme v dnešním dílu. V tom se dozvíte, v jaké podobě tyto produkty fungují a jak se k nim jednoduše připojit. V principu totiž všechny tyto opravdu decentralizované produkty fungují stejně, kdy k žádnému z nich nepotřebujete založení žádného účtu na dané platformě, vyplnění KYC dotazníku ani nic podobného.

Video premiéra

Jak se tedy k DeFi produktům připojit?

Naprostá většina těch opravdu decentralizovaných produktů ze světa DeFi funguje v podobě decentralizovaných aplikací přímo na blockchainu. Samozřejmě s rozhraním dostupným jednoduše z např. webového prohlížeče (či v některých případech desktop aplikací, ale to je spíše neobvyklé). Proto se k těmto produktům potřebujeme připojit pomocí našeho “blockchainového účtu“ v podobě kryptoměnové peněženky.

Z peněženek vhodných k využití v DeFi produktech se nejčastěji setkáte s peněženkami prohlížečovými, které fungují jako plug-in (rozšíření) pro váš internetový prohlížeč (Chrome, Firefox, Brave, Opera,…). Mimo nich lze poté snadno využívat některé produkty i např. z peněženek pro mobilní telefony. Oba tyto typy peněženek jsou poté zpravidla méně zabezpečeny než peněženky hardwarové, a tak se nabízí možnost propojení s peněženkou hardwarovou. To minimálně u prohlížečových peněženek rozhodně doporučujeme, kdy poté budete transakce z prohlížečové peněženky potvrzovat přímo na vaší hardwarové peněžence (např. Trezor, Ledger, SafePal,..).

Praktické návody k využití světa decentralizovaných financí naleznete v DeFi Univerzitě pod tímto odkazem.

Základy používání těchto peněženek

Každý produkt ze světa decentralizovaných financí běží na nějakém konkrétním blockchainu. Ten se často může lišit od blockchainů, které zase využívají jiné produkty. Proto tou úplně základní věcí je zvolit k připojení peněženku na stejném blockchainu, na kterém běží daná decentralizovaná aplikace (DeFi produkt).

Zde se jako nejjednodušší možnost jeví peněženka MetaMask, na kterou pro vás máme návod přímo na KryptoMagazínu – naleznete jej pod tímto odkazem. Ta totiž na jednom místě podporuje větší množství blockchainů, mezi kterými můžete jednoduše přepínat. Z těch největších se konkrétně jedná o Ethereum, Binance Smart Chain, Avalanche, Polygon či Fantom.

Některé blockchainy však nejsou na MetaMask podporovány. Zde se jedná např. o Solanu, Terru či Cardano. Pro tyto blockchainy poté budete muset využít peněženku vytvořenou přímo pro jejich blockchain. Obecně doporučujeme minimálně začínat s těmi největšími a nejověřenějšími peněženkami na daném blockchainu. V ideálním případě se pak jedná o peněženky, které vyvinuli lidé, kteří přímo pracují i na tom blockchainu.

U víceméně všech známých blockchainů podporovaných MetaMask (a i u mnoha dalších) poté budete muset platit za každou transakci transakční poplatek. Ten je v těchto případech placen v nativní kryptoměně daného blockchainu, a tak abyste mohli tyto peněženky využívat, budete na ně muset nejprve zaslat alespoň nějaké kryptoměny k zaplacení poplatků. Zde se jedná např. o BNB na Binance Smart Chainu, ETH na Ethereu,…

Více informací k ještě jednodušším způsobům nastavení peněženek, pomocí kterých se budete moci připojit k DeFi produktům získáte na Ivových workshopech. Momentálně pro vás má připravené tyto:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img