Indonéská vláda chce zachovat kulturní dědictví prostřednictvím NFT

4.5
(2)

Jednou z hlavních výhod technologie blockchain je možnost zaznamenávat a uchovávat informace v permanentním a tamper-proof (neměnném) záznamu.

Na blockchain lze umístit také tokenizovaná aktiva, jako jsou například nonfungible tokeny (NFT). Lze tak ověřit vlastnictví a zároveň prokazatelně doložit, že k určitým událostem došlo v konkrétním čase. Například Meta History Museum v květnu 2022 tokenizovalo data z války na Ukrajině a umístilo je do blockchainové sítě, aby o této válce uchovalo záznamy.

Zajišťování skutečného průběhu konkrétních událostí se stává důležitějším než kdykoli předtím také kvůli rozvoji umělé inteligence a její schopnosti vytvářet deep fakes spolu s historickými snímky, které mohou vypadat realisticky.

NFT a kulturní dědictví

Uchovávání informací pomocí decentralizovaných technologií je stále populárnější. Muhammad Neil El Himam, náměstek předsedy pro digitální ekonomiku a kreativní produkty na indonéském ministerstvu cestovního ruchu, učinil veřejné prohlášení o nedávno uzavřeném partnerství s NFT společností Quantum Temple, aby mohl udržovat kulturní dědictví své země. Himam vysvětlil, že NFT by mohly být novou a užitečnou inovací v oblasti kulturního dědictví:

“Věřím, že NFT mohou přispět k zachování kulturního dědictví Indonésie a zároveň posílit virtuální turistiku. NFT mohou být také prostředkem při zavádění další miliardy uživatelů do kryptoprostoru…”

Muhammad Neil El Himam

Quantum Temple tak na zakázku vyvinula multichainové NFT tržiště, které do blockchainových sítí Ethereum a Algorand přinese kulturní dědictví a cestovní ruch. Quantum Temple tedy úzce spolupracuje s indonézským ministerstvem cestovního ruchu na tokenizaci hmotného a nehmotného kulturního dědictví.

Dne 21. března 2023 představila společnost Quantum Temple svou kolekci NFT “Paths to Alangö” v L’Atelier des Lumières v Paříži ve Francii během Paris Blockchain Week. “Kolekce obsahuje 11 jedinečných NFT, které představují různé aspekty balijského kulturního dědictví, jako jsou tance, chrámy, krajiny a filozofie. NFT vytvořili místní umělci a odborníci na kulturní dědictví,” uvedla Linda Adami, CEO společnosti Quantum Temple.

Adami navíc zdůraznila, že technologické inovace, jako je blockchain, mohou hrát významnou roli při řešení klíčových výzev v kulturním sektoru dané země.

“Autenticita a kvalita jsou základem hmotné i nehmotné hodnoty kulturního dědictví. Blockchain lze využít k vytvoření neměnného a neocenitelného záznamu, který rozpozná autorství a zaručí pravost a původ tvůrčích hodnot.”

Linda Adami, Quantum Temple CEO

Výzvy do budoucna

Kryptoměny v rukách vlády však není pouze hezkou a nevinnou inovací. Přestože by tokenizovaná digitální aktiva mohla být řešením pro uchování důležitých informací, přijetí mohou bránit regulační a technické problémy.

Indonéská agentura pro regulaci obchodování s komoditními futures např. kontroluje, jak se technologie blockchain uplatňuje na domácím trhu. Kryptoaktiva jsou v Indonesii kategorizována jako komodita, která mohou být použita jako předmět futures kontraktů obchodovaných na burze. S tím, jak Indonésie začne implementovat více případů využití blockchainu, vláda začne stanovovat jasné předpisy a regulace týkající se způsobu, jakým lze decentralizované technologie aplikovat.

Zajímavostí také je, že “Indonéská národní kryptografická burza” má být dokončena v červnu 2023. Země se tak očividně připravuje na masovou adopci krypta.

Indonéská technická infrastruktura by však mohla pro projekty využívající decentralizované sítě představovat výzvu. Technologie založené na blockchainu vyžadují specializovanou infrastrukturu, například digitální peněženky, které nemusí být v některých oblastech Indonésie běžně dostupné. To by spolu se skutečností, že většina projektů Web3 vyžaduje kvalifikované odborníky, mohlo vést k velmi pomalým regionálním inovacím.

Navzdory těmto výzvám se Adami z Quantum Temple domnívá, že právě asijské instituce mohou být v oblasti porozumění inovací založených na blockchainu mnohem dále, než ty evropské či americké. “Vedení indonéského ministerstva cestovního ruchu chápe, jak by NFT mohly nabídnout nový model financování kulturního a kreativního sektoru a zároveň chránit práva duševního vlastnictví umělců,” poznamenala Adami.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img