[Hot news] Cena Bitcoinu klesá – Má to souvislost s ropou?

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Ten, kdo se trochu zajímá o různé komodity, si mohl povšimnout , že cena ropy zažívá volný pád. Ropa typu Brent se v řádu několika sekund propadla o více než 14 USD za barel a krátce se dokonce obchodovala pod 32 USD za barel. Jedná se tak o nejvýraznější propad ceny této komodity od války v Perském zálivu v roce 1991.

graf
zdroj: kurzy.cz

Jaké jsou příčiny

Na vině je tentokrát opět válka, ale naštěstí pouze ta cenová. Ve Vídni se totiž uskutečnilo jednání mezi členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich partnery v čele s Ruskem.

Jednání ovšem uvízla na mrtvém bodě a došlo k jejich krachu. O co vlastně šlo? Kartel OPEC, v čele se Saúdskou Arábií, přesvědčoval Rusko, aby bylo přistoupeno k dalšímu snížení těžby ropy. A právě Saúdská Arábie patřila k těm nejhlasitějším zemím.

Rusko ovšem tento návrh neakceptovalo a tak Saúdská Arábie přišla s radikálním řešením. Vyhlásila Rusku cenovou válku tím, že výrazně zvýšila těžbu ropy a odběratelům snížila cenu.

Budoucí důsledky

Od 1. dubna 2020 tak mohou země OPECu zaplavit trh surovou ropou. Například Saúdská Arábie pravděpodobně zvýší výrobu až o 30 % – z 9,7 milionu bpd na více než 12 milionu bpd.

Toto pravděpodobné zvýšení produkce je ještě více bolestivé kvůli kolapsu poptávky v důsledku epidemie koronaviru. Čínský dovoz se masivně snížil a snížení mezinárodního cestovního ruchu nechalo nevyužitou ropu v tankerech po celém světě.

Tato záplava nové ropy, kdy bude výrazně dominovat nabídka nad poptávkou, může srazit cenu ropy až na historická minima. Mnoho analytiků nyní vidí cenu 20 USD za barel ropy jako velmi reálnou. Ali Khedery, generální ředitel strategické firmy Dragoman Ventures, řekl:

“Ropa za 20 USD za barel v roce 2020 se blíží. To bude mít obrovské geopolitické důsledky.”

V době psaní tohoto článku se ropa obchoduje za cenu necelých 36 USD za barel.

graf
zdroj: winsidetrading.com

Současné důsledky

V současné chvíli nepadá pouze cena ropy, ale rovněž se začínají propadat i měny některých zemí, obzvláště pak těch, které z prodeje ropy profitují. Například norská koruna se vůči dolaru propadla na nejnižší úroveň od roku 1985.

 

Na výrazný propad ceny ropy zareagovali ovšem okamžitě i investoři, kteří začali s výprodejem akcií. Nejprve byly zasaženy asijské a pacifické trhy, kde se japonské akcie propadly o 5 procent a australské o více než 7 procent.

Po nich následoval i propad trhů evropských. Například index frankfurtské burzy DAX krátce po otevření odepisoval 7,37 procenta, pražský index PX se propadl o 5,6 procenta a akcie Die Erste propadly o více než 9 procent.

Bitcoin a kryptoměny

I Bitcoin (BTC)  a ostatní kryptoměny se probudily do krvavého pondělí. Prakticky celý kryptotrh je v červených číslech. A ihned se vyrojily spekulace o tom, že propad cen ropy a akciových trhů stáhl sebou i krypto. Já osobně si to ale nemyslím.

Přikláním  se k variantě číslo dva. A tou je další pokus o výprodej z pyramidového schématu PlusToken. Twitterový účet Ergo, který pečlivě sleduje aktivity PlusToken, upozornil na prostředky ve výši cca 13 000 BTC, v současné hodnotě 210 milionů USD, které se dostaly do pohybu.

twitter
zdroj: twitter.com

Byly identifikovány dvě adresy, které 5. března začaly přesouvat své zůstatky. Jedná se o adresy:

1Gc91za7TDhjszU5gkdZLJzV2dqjN1Nnji

peněženka, Bitcoin
zdroj: oxt.me

15pyB7yDpuxENYiAjFf5SWFrdqoH5ijMy2

peněženka, Bitcoin
zdroj: oxt.me

7. března byly tyto informace publikovány a začal se propad Bitcoinu, který pokračuje až do současné doby. Bitcoin ztratil podporu na 8 000 USD a v době psaní tohoto článku se obchoduje pod 7 900 USD.

Twitterový účet Ergo v roce 2019 odhadoval, že hlavní tržní výprodej byl pravděpodobně způsoben podvodníky z PlusToken, kteří se pokoušeli likvidovat 200 000 BTC na otevřeném trhu. Ergo v listopadu napsal:

“Pokud jsou moje čísla správná, odhady 200 000 BTC zveřejněné na začátku tohoto roku byly správné a dopady na trh budou nějakou dobu pokračovat.”

Závěr

Pokles ceny Bitcoinu a ostatních kryptoměn tedy (podle mého názoru) s cenou ropy ani s klesajícími akciovými trhy nesouvisí.

Selhávání centralizovaných systémů, ke kterým patří i OPEC, naopak odhaluje výjimečnost Bitcoinu. Tato digitální měna má na rozdíl od jiných komodit, jako je ropa či zlato, vestavěn halving, který každé čtyři roky snižuje odměnu pro těžaře o polovinu.

Snížení těžebních odměn snižuje nabídku, ale poptávka po minci stále roste. A protože s decentralizovanou měnou nelze manipulovat, umožňuje tato kontrola inflace skutečnou stabilitu, a to na rozdíl od ostatních komodit či národních měn.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Hmm

Ale Ráďo, to snad nemyslíš vážně, že Bitcoin představuje skutečnou stabilitu narozdíl od národních měn. Možná tak v porovnání se státem v krachu jako Venezuela kde je inflace vymykající se všemu normálu.
Naopak všichni vědí, že kryptoměny mají velmi vysokou volatilitu. Stačí se kouknout na posledních pár dní kdy je např. Česká koruna v porovnání s Bircoinem pevná jak skála.

Qwerrr

Radku?
Jseš si jistý že Sudové dokážou vyprodukovat 9-12 miliard barelů za den?
Nemají to být spíš miliony?

spot_img