Czechia
4,472
Počet nakažených koronavirem v ČR

Co způsobilo růst Bitcoinu nad 10 000 USD za pouhý víkend?

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Kryptoburza KuCoin oznámila uvedení DigitalBits • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] Keep Protocol vybral 7,7 mil. USD na vývoj tBTC • Brave zaregistroval v březnu 1 milion nových uživatelů • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během posledního dne v kryptosvětě událo. TRHY Kryptotrhy dnes...

[Večerní souhrn článků] • Binance přidává obchodování s nulovými poplatky • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Od 18. prosince 2019, tedy ani ne za 3 měsíce, narostla cena Bitcoinu o 68 % oproti americkému dolaru. Hranice 10 000 USD byla překonána 9. února a pro většinu to byla známka startu kryptoměnové rally. Sentiment okolo momentální rally nechává investory rozdělené na dva tábory.

Například Joe007, jedna z největších velryb v kryptoměnovém světě, je neústupný ve své domněnce, že vzestup je výsledek čisté manipulace. Ostatní investoři, jako například Willy Woo, generální partner Adaptive Capital a Su Zhu, CEO Three Arrows Capital, naopak řekli, že fundamentální i technické faktory rally od začátku podpořily.

Když se cena Bitcoinu pohybovala okolo 7 000 USD, Zhu poznamenal, že cena BTC/USDT, ukazovala na akumulační fázi, která započala v Asii. Vysvětlení pro momentální vzestup ceny Bitcoinu se liší, ale většina se shoduje na těchto třech faktorech.

Faktor 1: akumulace Bitcoinu od prosince 2019

Dne 28. prosince Zhu řekl, že navýšená cena BTC/UDST naznačuje, že investoři hromadí BTC, a jeho cena by mohla atakovat 9 000 USD ke konci ledna:

“Cena a její pohyb páru BTC/USDT ukazuje jasné znaky akumulace a toku peněz zpět do risku. Nepřekvapilo by mě vidět Bitcoin za 9 000 USD ještě před koncem měsíce ledna.”

V tu dobu se cena Bitcoinu pohybovala okolo 7 200 USD a na konci ledna, jak Zhu předpověděl, cena vystřelila na 9 500 USD.

Výsledky výzkumu společnosti Diar ohledně kryptoměn vypovídají, že k většině aktivit Tetheru na on-chainu v polovině roku 2019 došlo hlavně v Číně. Objem Tetheru přicházející z čínských směnáren byl podstatně vyšší než tomu bylo ze západních směnáren. Ve výsledcích průzkumu se můžeme dočíst:

“Data on-chainu ukazují pohyby Tetheru, které dosahují nejvyšší hodnoty pro rok 2019. Nicméně, co je nejvíce překvapující, je objem přicházející z čínských směnáren zcela zastiňující západní a světová obchodní místa a představující více než polovinu celkové transakční hodnoty známých stran.“

Z tohoto si můžeme rozumově odvodit, že mnoho investorů v Asii shromažďovalo kryptoměnu až do konce roku 2019. Od postupné akumulace směřující do roku 2020 se očekávalo, že jí bude dominovat plánovaný květnový Halvingu Bitcoinu, který připraví silné základy pro pokračování rally.

Faktor 2: manipulace ze strany velryb

Od doby, kdy se cena Bitcoinu pohybovala okolo 9 000 USD, Joe007 neustále tvrdil, že rally je zmanipulovaná falešnými nákupy a spoof objednávkami. Poté, co Bitcoin dosáhl ceny 10 000 USD, napsal:

“Jsem všemi deseti pro starou, dobrou bitcoinovou parabolu, ale na konci bych si rád vydělal nějaké peníze. To však není možné, je-li cena zvýšena v důsledku aktivity velkých hráčů, kteří čelí nízké likviditě a slabému přílivu fiatu.”

Hlavní argument podporující názorem velryby Joe007 je skutečnost, že nedávný nárůst byl spuštěn ostatními velrybami, které vytvářely spoof objednávky. Spoof objednávka je falešná velká nákupní objednávka, který má ostatní přimět k dalšímu nákupu za účelem umělého navýšení ceny. Když se cena zvedne, objednávka zmizí, proto termín “spoof”. Co začalo jako manipulace, se ale může stát naprosto přirozeným vývojem v případě, že se drobní investoři zapojí a začnou investovat ze strachu, že o něco přijdou (FOMO).

Poté co cena BTC vyrostla k psychologické úrovni 10 000 USD, kryptoměnový analytik, známý pod přezdívkou Light, řekl:

“Burzy vyhledávají likviditu. Cena je příliš skvělá, než aby nebyla přijata. Nemáme přesný počet prodejců, kteří čekali tak dlouho jen proto, aby prodali těsně pod vrcholem.”

Za zmínku ještě stojí fakt, že v posledních několika dnech, dochází k většímu přílivu fiat měn, což by mělo podporovat další kryptoměnový růst.

Faktor 3: nárůst aktivity on-chain investorů

Willy Woo, který vytvořil různé ukazatele k předpovědi trendu, řekl, že šance, aby 10 000 USD byl top, je v podstatě nulová. Pro vysvětlení Willy přidal graf s cenou Bitcoinu a aktivitou on-chain investorů.

Caption: Bitcoin on-chain investor activity. Source: Willy Woo Twitter
Aktivita Bitcoinu vedle aktivity on-chain investorů. Zdroj: Willy Woo Twitter

Poměr realizované hodnoty k transakční hodnotě (poměr RVT – z Realised Value to Transaction Value ratio) je používán jako signál k nalezení dna a vrcholu. Když cena Bitcoinu loňský rok dosáhla 10 000 USD, poměr RVT dosáhl skoro 0,4. Do 10. 2. 2020 byl poměr RVT byl okolo 0,018, což ukazuje, že cena Bitcoinu pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Když cena Bitcoinu dosáhla 20 000 USD v prosinci 2017, již zmiňovaný poměr vrcholil na hodnotě 0,12.

Mohou za růst všechny faktory dohromady?

Bitcoinová rally od 6 400 USD k 10 000 USD pravděpodobně začala manipulací ze strany velryb. Tato manipulace byla založena na frekvenci a velikosti spoof objednávek. Je ale pravda, že mohla přilákat pozornost drobných, zvláště asijských investorů a ti začali shromažďovat Bitcoiny v očekávání velké odměny díky Halvingu, který nastane za 3 měsíce.
I když je cena Bitcoinu momentálně na hodnotě okolo 10 300 USD, technické indikátory neukazují překoupený trh ani známky lokálního vrcholu, což může vést ještě k nějakou chvíli trvajícímu růstu BTC.

Závěr

Dnes jsme se podívali na možné faktory, proč Bitcoin „vystřelil“ nad 10 000 USD během jediného víkendu. Co si o nich myslíte vy? Myslíte, že se jedná o shodu náhod, nebo promyšlenou manipulaci ze strany velryb? Případně vás napadá ještě jiný důvod? Dejte nám vědět do komentářů.

1 komentář

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jan Kopil Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jan Kopil
Člen

Perfektný článok !

Nejnovější články

Bitcoin může opět spadnout pod 4 000 USD

Od doby, co se cena Bitcoinu před třemi týdny dostala na 3 700 USD, její graf opisuje tzv. Eliotovu...

04.04.20 Technická analýza: Krize COVID-19 – Počet transakcí BTC klesá! – Bitcoin nedokáže prolomit odpor 7 000 USD

Bitcoin se v posledních dnech natolik ustálil, až se investoři ptají proč. Počet transakcí je na minimálních hodnotách a cena uzavřena v pevném stisku...

Coiny, zabývající se sdílením dat, zaznamenaly v prvním čtvrtletí úspěch (+226 %), Bitcoin nechaly hluboko za sebou

Sdílení dat je ve světě velkým byznysem a určitě se mu daří i v dobře pandemie koronaviru. Množství lidí nevěří tradičním médiím a považují...

Blockchain není všelék na finance, říká ruská banka

První náměstkyně guvernéra Ruské centrální banky (CBR) prohlásila, že technologie blockchainu není „univerzálním řešením“, jak některé společnosti i veřejnost předpokládaly. Po třech letech experimentování s...

Nesrovnávejte rok 2008 se současnou krizí

Pandemie koronaviru Covid-19 způsobila pád akciových trhů, komodit ale i kryptoměn. Některá odvětví se pozastavují, nezaměstnanost stoupá, peníze se tisknou ve velkém. Proč však...

Doporučujeme

04.04.20 Technická analýza akcií AMD a Microsoft – Pullback je u konce a zase klesáme do příznivějších cen

Dnes máme sobotu a tak se podíváme znova na akciový trh. Konkrétně na akcie společnosti American micro devices (AMD) a Microsoft. V rámci minulé...
00:00:00

[Stream 18:15] #karanténa – Je třeba se obávat recese? A jak reaguje Bitcoin?

Pandemie viru Covid-19, tedy koronaviru s sebou přinesla nejen nepříjemnou situaci na trzích a paniku v mnoha zemích, ale také spoustu otázek, co ještě...

Přehled pomoci podnikatelům a živnostníkům, na co máte nárok a co musíte udělat?

Dnes se zaměříme na aktuální téma v této nepříznivé době. Pokud jste podnikatel nebo živnostník hrozí, že v těchto dnech nemáte na zaplacení nájmu...

Čeští kluci z Braiins opět posouvají globální standard těžby Bitcoinu

Společnost Braiins, která stojí za prvním bitcoinovým těžebním poolem Slush Pool, zveřejnila tento týden nový release. Těžaři si nyní budou moci stáhnout open source...