06.02.20 Technická analýza akcií společnosti Tesla – Shortaři zaplakali, Musk se raduje

0
(0)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako jsou Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Více jak čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat fundamentální analýzu. Zaobírám se makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Nevím, jak moc sledujete vývoj kolem Tesly, ale myslím si, že můžu s jistotou říci, že se nám tu vytvořila pěkná bublina. Od mé poslední analýzy na trh s akciemi Tesla se situace výrazně změnila. A to především díky earning reportu z října minulého roku, který dopadl velmi dobře. Trh na tu zprávu okamžitě zareagoval zběsilým růstem. Ze začátku to bylo pochopitelné, ale ono to vyšplhalo do enormních rozměrů. Teď se tedy nabízí otázka, co se vlastně stalo? Co stojí za tím, že cena těchto akcií vzrostla od května o cca 450 %?

Už dříve měli shortaři na tomto konkrétním trhu dost velké problémy. Elon Musk moc dobře věděl, že když něco prohlásí, tak to má na trh vliv. A také dobře věděl, že je na trhu hodně shortařů. Co si budeme podívat. Již dlouho je cena akcií společnosti dost přemrštěná. Pak stačilo, aby Musk tweetnul i naprosto nesplnitelnou věc a cena pumpla takovým způsobem, že to držitele krátkých pozic zlikvidovalo. Situaci řešila i americká SEC, ale ani nevím, jak to nakonec dopadlo.

Aktuální situace na weekly TF akcií společnosti Tesla

Tesla

Myslíte si, že se shortaři z toho poučili? Ne, ta chamtivost je až neuvěřitelná a skončilo to tím, co máte před sebou. Z počátku bylo logické, že trh zareagoval na earning report vřele. Ale tohle už není vůbec ok a můžeme s jistotou tvrdit, že tu máme finanční bublinu. Ona to byla bublina již v roce 2017, ale i tak se našlo dost takových, co oponovali férovou cenou. No, teď už nikdo v tomto ohledu nejspíš oponovat nebude.

Po technické stránce má tohle jen jedinou logiku. Obchodníci s krátkými pozicemi to opravdu těžce nezvládli. Jakmile se kurzu povedlo vytvořit v prosinci nové maximum, tak od toho měli dát raději všichni ruce pryč. Nicméně, nestalo se. Pro longaře to byl nákupní signál a tak do toho šťouchli ještě více.

Emoce

To odstartovalo tuhle lavinu. Hamižní shortaři, hamižní nakupující a pak také občas Musk něco prohlásí a lítá to ještě víc. Tohle je právě jeden z těch trhů, kde můžete během pár týdnů hezky zbohatnout, nebo přijít o všechno. Spíš ale to druhé. Po překonání hladiny 400 USD se cena dokázala vyšponovat o dalších 148 % a to během necelých šesti týdnů. Tohle je na akciovém trhu nevídané. Shortaři si prostě nedali pokoj a zkoušeli to evidentně dál a tím přitápěli pod kotel. Chybělo velmi málo, aby kurz atakoval psychologickou hladinu 1 000 USD. Stihlo se to ale zhroutit na 970 USD a kolaps to byl značný.

Propad trval dva dny a cena spadla za tu dobu o 25 %. Teď je velmi těžké říci, zda je to definitivní. Po technické stránce se tu nemáme prostě čeho chytnout. Dávalo by smysl, že by se situace uklidnila a trh se pořádně pročistil. Jenomže tady žádná racionalita nepanuje. Ještě si všimněte těch objemů, jak narostly. Je neuvěřitelné, že za takto přemrštěné ceny se našlo dost kupujících, kteří ty shortaře smetli.

Indikátory

Weekly RSI nám jasně říká, jak se věci mají. Jsme na hodnotách z roku 2013, kdy poté  během pár týdnů došlo k poklesu o více jak 35 %. Trh se z toho pak sice vzpamatoval, ale to jsme nebyli v závěru růstového cyklu. No, to momentum znázorňující MACD je teda něco nevídaného.

Závěr

Já jsem byl do zveřejnění earnings reportu na Teslu nesmírně bearish, protože to vypadalo, že se to Muskovi začíná v základech sypat. Pak vyšla ta příznivá ekonomická čísla a za několik měsíců tu máme tohle. Je třeba důrazně upozornit, že tohle opravdu není normální price action. Je to naopak směsice různých faktorů, které nejsou pro trh vůbec zdravé.

Je mi jasné, že Tesla fans si mnou ruce, ale čím víc to bude pumpnuté, tak tím hrozivější to bude v závěru pád. To by mohlo Teslu i zcela položit. Momentálně si netroufám vůbec nic avizovat a budu jen pasivně přihlížet. Hlavně vůbec nechápu, kde se ten kapitál na trhu bere. To jsou asi ty dolary z quantitative easingu…

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
[ue_partner_posts title="Články našich partnerů" count=2 layout=strip-post-list]

Reklama: