Generální ředitel FTX Sam Bankman-Fried: žádný blockchain ještě není dostatečně rychlý – ani Solana

4.7
(3)

Zakladatel a generální ředitel společnosti FTX Sam Bankman-Fried uvedl, že blockchainy je třeba škálovat na miliony TPS (transakcí za sekundu). K tomu dodal, že i 50 000 TPS u Solany je pro globální přijetí kryptografických technologií směšných. Přes to všechno považuje letošní rok pro kryptoměny za velmi úspěšný.

Podle zakladatele a generálního ředitele burzy kryptoměnových derivátů FTX Sama Bankmana-Frieda alias SBF má kryptoprůmysl před sebou ještě hodně práce, než bude moci konečně prohlásit, že je připraven. Jednou z věcí, které je třeba vyřešit, je lepší škálovatelnost.

V poměrně dlouhém vlákně na Twitteru kryptoměnový miliardář poznamenal, že v současné době drží Solana rekord v nejrychlejší propustnosti transakcí za vteřinu s hodnotou kolem 50 000 TPS. Pokud se má ale kryptografický průmysl prosadit v globálním měřítku, tak ani toto nestačí. Podle něj budeme potřebovat sítě, které zvládnou miliony transakcí za sekundu.

“blockchainy se začínají škálovat, ale ještě to nestačí. Jsme na ~50 tisících TPS; aplikace v průmyslovém měřítku často vyžadují miliony. Vždycky se směju, když nějaký blockchain tvrdí, že už je rychlý. Žádný takový není! Rychlý znamená miliony TPS. Toho zatím nikdo nedosáhl”

Proč je škálovatelnost pro kryptoměny naprosto kritická?

SBF také upozornil na skutečnost, že rok 2021 byl pro kryptografický průmysl nejvýbušnějším rokem vůbec. Uznal, že největšími úspěchy odvětví jsou silná uživatelská základna, více blockchainů s možností chytrých kontraktů, nové potenciální případy použití, zavedení škálovacích řešení a v neposlední řadě obrovská pozornost, které se odvětví dostalo. To vše by však mohlo být promarněno, pokud by se škálovatelnosti nevěnovala vážná pozornost.

Podle SBF kryptografický průmysl ukázal, že vítězi v tomto prostoru jsou ti se silnými síťovými efekty – ti, kteří jsou podporováni velkým počtem kupujících a prodávajících. Proto musí odvětví pracovat na tom, aby bylo škálovatelné, protože dosažení škálovatelnosti by umožnilo kryptoměnám nejen realizovat platby a převody na blockchainu, ale také by přineslo nové případy použití, jako jsou sociální média, tok informací a videohry integrované s NFT.

Proto je podle něj tak důležité, aby kryptografický průmysl měl “konkrétní plán škálování na miliony TPS” a dobře jej realizoval.

Kryptoměnový průmysl v roce 2022

Dosažení škálovatelnosti je sice jednou stranou mince pro budoucnost kryptoměn, ale podle SBF to není jediná naléhavá potřeba odvětví. Mladý miliardář si také myslí, že kryptoměnový průmysl vážně potřebuje regulaci. Poznamenal, že odvětví musí spolupracovat na řešení současných regulačních nedostatků a zároveň umožnit přesun likvidity do USA a Evropy.

Kromě výše zmíněného pak poukazuje na to, že pokud si kryptoměnový průmysl chce udržet svůj význam, musí také zapracovat na bezpečnosti a zlepšit zkušenosti uživatelů s ním.

Závěr

Osobně se SBF souhlasím a považuji škálovatelnost blockchainů za naprosto zásadní věc, které by se měla věnovat dostatečná pozornost. Jsem rád, že vznikají různá řešení třeba na L2 vrstvách, která posouvají tuto oblast kupředu.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
emkey21

Tak to Sam nejspíš neslyšel o Lightning Network. Je to “druhá” vrstva Bitcoin blockchainu, který sám o sobě nemusí být rychlý. Musí být hlavně stabilní a nezastavitelný (on-chain TRN). O ten zbytek se stará právě LN vrstva, ve které probíhají transakce real-time skrze nody vytvořené mezi uživateli (off-chain TRN). Vtip je v tom, že pro node neexistuje limit počtu transakcí za vteřinu.

spot_img