Evropská centrální banka odhalila, že 10 % domácností eurozóny vlastní kryptoměny

5
(6)

Výzkum, který v úterý 24. května zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), ukázal, že jedna z deseti domácností v eurozóně si pořídila nějaké kryptoaktivum, jako je bitcoin.

Evropská centrální bank

Zajímavá pak je skutečnost, že pravděpodobnost, že domácnost nějaké vlastní je jen nepatrně vyšší u bohatých, než u chudých.

Evropská centrální banka v jedné z kapitol uvádí, že navzdory skutečnosti, že se nedávná volatilita neukázala být pro zbytek globálního finančního systému nakažlivou, se tato hrozba zvyšuje společně s tím, jak se stále více zapojují institucionální investoři.

Mimochodem drobní investoři představují poměrně velkou část investorské základny do kryptoaktiv.

“Nedávné výsledky průzkumu spotřebitelských očekávání (Consumer Expectation Survey – CES) ECB pro šest velkých zemí eurozóny na základě experimentálních otázek naznačují, že až 10 % domácností může vlastnit kryptoaktiva.”

ECB_survey
Zdroj: ECB

“Vzhledem k tomu, že se jedná o globální trh, a tedy i o globální problém, je nutná globální koordinace regulačních opatření. Na základě dosud pozorovaného vývoje trhy s kryptoaktivy v současné době vykazují všechny znaky vznikajícího rizika pro finanční stabilitu.”

Nejbohatší lidé s největší pravděpodobností vlastní nějaké kryptoaktivum

Průzkum spotřebitelských očekávání ECB zjistil, že v šesti zemích, kde se průzkum provádí, vlastní kryptoaktivum v průměru 10 % domácností, přičemž tento poměr se pohybuje od šesti procent ve Francii po čtrnáct procent v Nizozemsku.

Zhruba 37 % respondentů uvedlo, že vlastní kryptoměny v hodnotě do 999 eur (1 065 USD), 29 % má v držení kryptoměny v hodnotě 1 000 až 4 999 eur a 13 % pak drží digitální aktiva v hodnotě 5 000 až 9 999 eur.

V každé zemi vlastnilo kryptoměny nejčastěji 20 % těch nejbohatších. Pozoruhodný je pak fakt, že vlastnictví kryptoměn uvedlo více rodin s nižšími příjmy, než rodin s příjmy středními.

“V průměru investovali do kryptoaktiv ve sledovaných zemích častěji mladí dospělí muži a vysoce vzdělaní respondenti. Pokud jde o finanční gramotnost, tak respondenti, kteří dosáhli buď nejvyššího, nebo nejnižšího skóre (z hlediska skóre finanční gramotnosti), s vysokou mírou pravděpodobnosti drželi   kryptoaktiva.”

Evropská centrální banka: Otázky regulace kryptoměn

ECB zopakovala svůj postoj, který zastává již delší dobu, a uvedla, že daná aktiva nejsou vhodná pro naprostou většinu běžných investorů, a vyzvala regulační orgány Evropské unie, aby “urychleně” zavedly nové zákony upravující tuto oblast.

Evropská centrální banka se domnívá, že vzhledem k obrovskému rozvoji velikosti i složitosti trhů s kryptoměnami je toto odvětví na nejlepší cestě stát se hrozbou pro celkovou finanční stabilitu států a naléhavě vyžaduje regulaci.

Nedávno se navíc prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová podělila o svůj postoj ke kryptoměnám: “Můj velmi skromný odhad je, že to nemá žádnou hodnotu.”

Závěr

Deset procent domácnostní je poměrně slušné číslo, které jen podtrhuje fakt, že kryptoměny se dostávají do hlavního proudu a nelze je ignorovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img