Dvě kryptoměny s lepší technologií než Bitcoin

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Švýcarská vláda zamítla žádost Crypto Valley o 100 milionů franků • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Basák Coldplay investoval do aplikace na obchodování BTC • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého víkendu v kryptosvětě událo. TRHY Bitcoin začal...
Profilový obrázek
Radek Petráš
Vystudoval jsem Pedagogickou fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni, obor učitelství pro 1. stupeň ZŠ. Říká se, že být učitelem je poslání. V dnešní době stále více platí, že je to spíše k pos.... Nicméně se nevzdávám a dětem se věnuji i v současnosti. Pro Kryptomagazín píšu od června letošního roku a je to pro mě mnohdy dobrý relax po boku stále dobře naladěné Denisky. ..

Ačkoliv podíl Bitcoinu (BTC) na trhu nebyl nikdy větší, přesto na základě hodnocení ratingové agentury Weiss Rating existují nejméně dvě kryptoměny s lepší technologií než má samotný král Bitcoin.

Weiss Rating

Ratingová společnost zaslala svým platícím členům hodnocení celkem tří kryptoměn s údajně lepší technologií než Bitcoin. Portálu Descrypt.co se následně podařilo zjistit, že dvě z těchto kryptoměn jsou Fantom a Cardano.

Juan Villaverde

foto
zdroj: hmp.weissratings.com

Juan Villaverde je editorem společnosti Weiss Rating. Analýze kryptoměn se věnuje od roku 2012. Do projektu přinesl kromě svých technických dovedností i encyklopedické znalosti o kryptoměnách a o jejich ekosystému. V současné době vede tým analytiků a počítačových programátorů společnosti Weiss Rating.

 

 

Juan Villaverde k tomuto hodnocení ze strany Weiss Rating uvedl:

„Náš názor je, že existuje několik distribuovaných knih (mincí), které mají vyspělejší technologii než Bitcoin. To ovšem nemusí nutně vést k tomu, aby byly lepší než Bitcoin samotný.“

Villaverde dále vysvětlil, že ratingy společnosti hodnotí kryptoměny podle čtyřech základních faktorů – technologie, adopce, rizika a odměny. A zatímco Bitcoin vede a ostatní kryptoměny převyšuje z hlediska adopce, jiné distribuované knihy si zase naopak zaslouží vyšší technologické skóre.

Fantom (FTM)    logo, fantom

Tato kryptoměna využívá proof-of-stake algoritmus a byzantine-fault-tolerant (Byzantská odolnost proti chybám – zajištění toho, aby se počítače v decentralizované síti mohly shodovat na stejných datech).

Jak k projektu říká Villaverde:

„Fantom propaguje nový způsob, jak dosáhnout konsensu v distribuované síti.“

Weiss Rating k projektu uvádí:

„Projekt vyzařuje novou stopu, která by mohla podstatně změnit způsob, jakým budou distribuované knihy vedeny v budoucnosti.“

Přednosti Fantom

Kryptoměna Fantom vyniká zejména dvěma faktory. Tím prvním je konečnost transakcí. Zatímco u jiných krytoměn je malá pravděpodobnost, že se transakce obrátí, ale žádná z transakcí není nikdy nezvratně konečná, pro Fantom toto neplatí. Jakmile Fantom transakci schválí, je tato konečná a nezvratná.

Druhým faktorem je to, že umožňuje provádět více simultánních transakcí, zatímco na ostatních blockchainech (jako je např. Bitcoin) lze najednou zapsat pouze jeden nový blok.

Recenze Weiss Rating k tomu uvádí:

„Ve společnosti Fantom může několik nových transakcí psát současně více validátorů. To mu dává potenciál pro ohromnou rychlost zpracování,“ a následně dodává:

„Společnost Fantom je také navržena tak, aby snadno zvládla inteligentní smlouvy ve stylu Ethereum, ale bez jakýchkoliv překážek a dalších omezení, která Ethereum stále trápí.“

Tato technologie, i když je velmi slibná je stále do značné míry experimentální a existuje zde jedna oblast, ve které je projekt zranitelný. Tím je nízké přijetí a tomu odpovídající nízký tržní strop (market cap), což zvyšuje jeho zranitelnost vůči útoku.

Cardano (ADA)    logo, cardano

Cardano je považováno za kryptoměnu třetí generace a jejím cílem je chránit soukromí uživatelů a zároveň umožňovat regulaci. Cardano rovněž funguje na proof-of-stake algoritmu.

Podle recenze projektu patří Cardano k nejsložitějším kryptoměnám vůbec a co ho nejvíce odlišuje od ostatních projektů je to, jakým způsobem je vyvíjen. Tým předkládá seriózní konferenční příspěvky a nechá je recenzovat. Nahrává podrobná videa o tom, jak mají být nové funkce implementovány a jasně odhaluje veškeré problémy. Na projektu pracuje špičkový tým matematiků, inženýrů a počítačových vědců, čemuž se nerovná žádný jiný krypto projekt.

Recenze na závěr poukazuje na tři nejdůležitější výzvy pro projekt. Účetní kniha provádí v současné době pouze 3 000 transakcí denně. S rychlostí 250 transakcí za sekundu patří k pomalejším účetním dokladům a síť je plně centralizovaná. Zakládající společnost ovládá všechny uzly, takže se zatím ani nemůže nazývat distribuovanou knihou.

Jak uvedl ke Cardanu Juan Villaverde:

„Cardano na nás vždy působilo vysokou kvalitou všech prvků, které přispívají k robustní hlavní knize na bázi blockchainu založenou na důkazu.“

Závěr

I když se zdá být bitcoinová technologie ve srovnání s technologií těchto projektů prehistorická, Bitcoin si stále udržuje své výsadní postavení krále kryptoměn. A podle mého názoru tomu bude ještě hodně dlouho. A jaký názor na věc máte vy, vážení čtenáři?

Co číst dále?

Bitcoin nebude nikdy za 50 000 USD!

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Zee PrimeJan Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jan
Host
Jan

Co to zase je Fantom ? 😀 Je potřeba dalších 100 úplných sraček.

Zee Prime
Host
Zee Prime

To dneska může překládat každé malé děcko? Kryptoměny jsou technickým oborem a se slovní zásobou ze školy člověk nevystačí. Co třeba se trochu dovzdělat? Byzantine fault tolerance je odolnost vůči Problému byzantských generálů, najděte si to.
A co sakra znamená věta „S rychlostí 250 transakcí za sekundu patří k pomalejším účetním dokladům…“?
Myslel jsem, že Kryptomagazín je seriózní, ale někteří redaktoři se fakt nesnaží…