Drobným rozdílem mezi Bitcoinem a centrální digitální měnou může být policejní stát!

4.3
(6)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Svoboda byla dlouho považována za základní lidské právo, stejně jako soukromí, právo na majetek a další rozdíly mezi svobodnou společností a životem v totalitě. Bude to tak i nadále, nebo se ve zdánlivě nepatrném rozdílu mezi Bitcoinem a CBDC ukrývá zárodek, který časem přeroste v budoucí policejní stát?

Petro

I když bylo venezuelské Petro silně zesměšňováno, byla to první digitální měna centrální banky (CBDC). Petro bylo prodáváno jako kryptoměna, ale hluboce zakořeněná centralizace, která charakterizovala celý projekt, naznačovala opak. Mělo být použito k mezinárodním platbám a Maduro o něm uvedl, že mělo „osvobozovat od použité měny Washingtonskou elitou” a nebo že prolomí blokádu vyvolanou imperialismem.

Petro selhalo. Venezuela neměla v OPEC potřebnou sílu, aby mohla svou digitální měnu prosadit coby způsob platby za dodávky ropy. Venezuelský experiment nezůstal bez povšimnutí, ale omezení bankrotující ekonomiky byla příliš těžká zátěž.

Co kdyby se však stejné myšlenky ujal nějaký silnější stát? Vytvořil by novou nejúspěšnější měnu století? A co se stane, když vlády získají centrální kontrolu nad programovatelnými penězi? Povede to k něčemu, co můžeme označit jako policejní stát či totalita? Brzy budeme vědět, do jaké míry jsou lidé ochotni vyměnit své soukromí a svobodnou měnu za pouhé pohodlí.

Digitální jüan

Čína má potenciál mnohé z našich otázek zodpovědět již velmi brzy. Země se ujala vedení a usilovně pracuje na nahrazení hotovosti svou digitální měnou. Úsilí čínské vlády propagovat juan na mezinárodní úrovni již také přineslo své ovoce a otevírá cestu k celosvětovému přijetí digitálního juanu. Mezinárodní měnový fond drží juan jako jednu z rezervních měn od roku 2016. Samozřejmě, že rozdíl 2% rezerv v čínské měně oproti dolaru je stále obrovský. Více než 60 % rezervního fondu MMF je stále v dolarech.

Zcela centralizovaná digitální měna nemusí být nejsoukromější, ale přináší výhody. Transakce budou rychlé a levné. Jeho použití bude super pohodlné. K propojení s peněženkou nebudete potřebovat bankovní účet. A navíc k tomu bude mít přístup celý svět. Kromě toho bude identita lidí spojena s jejich peněženkami a čínské orgány tak budou mít další cestu ke sledování finančních transakcí svých občanů a budou velmi snadno schopny selektivně přistupovat k omezením a neoficiálním trestům všeho druhu.

CBDC a policejní stát

CBDC nabízí možnosti, které každý hypotetický policejní stát ocení. Uživatelé mají omezenou anonymitu. To znamená, že budete neidentifikovatelní pro ostatní uživatele, ale ne pro vládu. Vaše identita je propojena s vaší peněženkou a úřady budou mít způsob, jak sledovat vaše finance. 

Moc, kterou programovatelné peníze poskytnou autoritářským vládám, nelze ignorovat. Jedním z prvních příznaků reálné hrozby ztráty svobody s centrální digitální měnou jsou peníze s datem vypršení platnosti. Americký institut pro ekonomický výzkum k tomu uvedl:

„Nemohla by se funkce “demurrage” programovatelné digitální měny, která je nominálně navržena tak, aby stimulovala spotřebu a zvýšila peněžní rychlost, nakonec stát širokým represivním nástrojem?”

TIP: MMF: Centrální banky se svými digitálními měnami budou čelit překážkám – řešením je symbióza

Závěr

Bitcoin je decentralizovaný, nepodléhá vůli ani svévoli kteréhokoli státu na světě. Má konečné množství určené samotným kódem, což z něj činí únikový modul z inflační ekonomiky a přesto má některé aspekty společné s centrální digitální měnou. Čas ukáže, jestli ten zdánlivě drobný rozdíl mezi kryptoměnou a centralizovanou digitální měnou nepovede k naprosté ztrátě svobody a nestvoří policejní stát disponující nástroji, o jakých se Orwellovi ani nesnilo.

Ještě je čas, ale vidíme li, jaké věci vláda může velmi snadno ustanovit, pokud jde o koronavirus, nabízí se otázka, zda jsme již davno před pandemií nebyli jako ta žába v pomalu se ohřívající vodě…

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Ondrej

Moc jsem se o čínský CBDC jüan nezajímal. Řekněte mi někdo, zda bude digitální jüan samostatnou měnou oddělenou od renminbi nebo zda bude digitální jednotkou stále stejné měny, tedy renminbi?
Ono to má pak důsledky pro výše uvedenou úvahu o programovatelných penězích. Minimálně platí, ze pokud budete uplatňovat expirační dobu na digitální jüan nesmí se jednat o měnu, ale pouze o jednotku měny (ať už renminbi nebo měny digitální jüan). Jinak by nemohl být (ani) rezervní měnou.
Buďte k mému příspěvku shovívaví, pls. Těžko se to píše zkráceně a opravdu se spíš ptám.
Pak by mě ještě zajímalo, zda se v budoucnu stanou programovatelné atributy měn normální cestou jak řídit ekonomiku. Stejně jako stanovování úrokových sazeb v současném systému (tomu se dnes nikdo nediví)? Myslím si, ze tomu tak bude.
Howgh

PAVA
Hodnocení článku :
     

pěkný článek – přesně toho se obávám…

Pavel
Hodnocení článku :
     

Hotovost postupně zanikne, budou existovat oficiální digitální měny, které budou plně pod kontrolou států potažmo nadnárodních korporací, které budou jejich pomocí určovat směr světového vývoje jak tomu v omezené míře už nakonec je. V té době se decentralizované digitální měny stanou pro systém problémem, protože by docházelo ke směně těchto centralizovaných měn za decentralizované a tím ke zmenšení dopadu regulací jako je omezení platnosti, záporné úrokové sazby,… které lze s centralizovanými digitálními měnami realizovat okamžitě, obávám se, že se tento problém vší silou budou snažit odstranit.

spot_img