Co když SEC označí Ethereum za cenný papír?

5
(11)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Poslední měsíce se kurz ceny bitcoinu drží na pozitivní vlně prodejů spotových ETF. Cena roste a s ní roste i chuť společností si tento vývoj zopakovat. Na stole Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) tak aktuálně leží několik žádostí o spotové ETF na ethereum. Situace se ale zdá být trošku odlišná.

Gary Gensler, když v roce 2018 přednášel na MIT, tvrdil, že ethereum v očích SEC není cenný papír. V té době fungovalo na principu Proof-of-Work stejně jako bitcoin. V září 2022 ale přešlo na Proof-of-Stake. To mohlo názor na situaci změnit i s ohledem na probíhající soudní spory ve Spojených státech ohledně stakingu kryptoměn a registrace cenných papírů.

Aktuálně se k této otázce odmítá vyjádřit s ohledem na probíhající posuzování výše zmíněných žádostí. Gensler v současnosti zastává post předsedy právě této komise. Předtím působil například v Komisi pro obchodování s komoditními futures (CFTC).

Gensler se v rozhovoru několikrát nepřímo odvolává na tzv. Howeyho test, který se ve Spojených státech používá k určení, zda se transakce kvalifikuje jako investiční smlouva, a je tedy podle federálního práva považována za cenný papír.

Podle tohoto testu musí transakce obsahovat investici finančních prostředků do skupinového podniku s očekáváním, že veškeré zisky budou pocházet ze skupinového úsilí. Transakce je považována za cenný papír, pokud splňuje tyto požadavky. V takovém případě podléhá federálním zákonům a předpisům o cenných papírech.

Analytici dávají schválení malé šance

A právě na to se aktuálně odvolávají někteří analytici. Zprávy totiž naznačují, že regulátor vydal předvolání pro kryptofirmy ohledně interakcí s nadací Ethereum Foundation. To naznačuje možný záměr klasifikovat Ethereum jako cenný papír. Předpokládají, že komise hledá potvrzení zisků plynoucích ze skupinového úsilí.

Eric Balchunas, analytik Bloomberg, dává pravděpodobnosti schválení poměrně pesimistických 25 %. I když osobně stále doufá ve schválení, tak podle jeho názoru nikde nevidí žádný signál naznačující kladný výsledek žádostí.

Co když spotová ETF na ethereum neschválí?

Zatím jsme svědky mlžení a odkládání termínů vyjádření ze strany SEC. To by odpovídalo jejich postupu i při schvalování spotových ETF na bitcoin. Analytici ale upozorňují na absenci jednání s žadateli. Někdo tvrdí, že je to známka rozhodnutí pro zamítnutí a někdo zase tvrdí, že již není o čem jednat. Vše se údajně vyřešilo již během žádostí na fondy s bitcoinem.

Mezní termín pro vyjádření vychází na 23. května 2024. Dojde-li k zamítnutí žádostí, tak může nastat odliv části spekulantů, kteří nakupovali v poslední době s vidinou rychlého zisku. Jestliže ale komise označí Ethereum za cenný papír, tak dojde k jeho vyřazení z burzy a bude spuštěn proces registrace.

To by mohlo být ještě zajímavé. Osobně ale věřím v politický výstup jednání SEC. Navíc má ve hře svojí žádost i BlackRock a věřím, že i jejich moc ovlivnit rozhodnutí není zrovna malá. Ale mezní termín jejich žádosti je až v srpnu.

fastchange2

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img