Howeyho test a jeho důsledky pro kryptoměny

4.3
(7)

Howeyho test se ve Spojených státech používá k určení, zda se transakce kvalifikuje jako investiční smlouva, a je tedy podle federálního práva považována za cenný papír. Tento test byl stanoven Nejvyšším soudem USA v případu SEC v. W.J. Howey Co. (1946) a od té doby byl použit v mnoha případech k určení, zda různé finanční dohody a nabídky jsou cenné papíry.

Podle Howeyho testu musí transakce obsahovat investici finančních prostředků do skupinového podniku s očekáváním, že veškeré zisky budou pocházet ze skupinového úsilí. Transakce je považována za cenný papír, pokud splňuje tyto požadavky. V takovém případě podléhá federálním zákonům a předpisům o cenných papírech.

Tři klíčová kritéria

Aby transakce mohla být kvalifikována jako cenný papír, musí splňovat tři klíčová kriteria.

Prvním kritériem je finanční investice. To znamená, že účastníci transakce musí riskovat své vlastní peníze. To zahrnuje jak finanční, tak věcné investice.

Druhým požadavkem je společné podnikání. To znamená, že finanční úspěch investorů je nějakým způsobem propojen. To lze prokázat předložením důkazů o tom, že investoři zdroje sdružují nebo se při správě svých investic spoléhají na třetí stranu.

Třetím kritériem je očekávání zisků výhradně z úsilí jiných osob. Jinými slovy investoři spoléhají na to, že návratnost jejich investice zajistí někdo jiný. To může zahrnovat například zisky generované správcem třetí strany nebo zisky generované úsilím určité skupiny nebo organizace.

Důsledky Howeyho testu pro kryptoměny: Jedná se o cenný papír, nebo ne?

Následky plynoucí z Howeyho testu jsou pro kryptoměny významné. Test poskytuje rámec pro určení, zda by konkrétní nabídka kryptoměn měla být klasifikována jako cenný papír podle amerického práva. Pokud nabídka kryptoměny splňuje kritéria uvedená v Howeyho testu, může být považována za cenný papír. Tudíž podléhá federálním zákonům o cenných papírech.

To má důležité důsledky pro kryptoměnové podniky a investory. Porušení federálních zákonů o cenných papírech může mít za následek sankce, právní kroky a poškození pověsti podniku. Aby se kryptoměnové společnosti ujistily, že jsou v souladu s federálními zákony o cenných papírech, měly by před vytvořením své nabídky pečlivě zvážit Howeyho test.

Tokeny, které Howeyho testem neprojdou, jsou považovány za utility tokeny, které investorům poskytují přístup k budoucímu produktu nebo službě. Ačkoli utility tokeny obvykle nejsou považovány za cenné papíry, SEC naznačila, že přítomnost rámce pro utility token nemusí nutně znamenat, že projekt je vyňat z klasifikace jako cenný papír.

Závěr

Důsledky Howeyho testu pro kryptoměny budou v konečném důsledku záviset na tom, jak se regulační orgány rozhodnou tento test uplatňovat v praxi. Samozřejmě půjde i o to, jak se kryptoměnové společnosti rozhodnou strukturovat své nabídky tak, aby byly v souladu s federálním zákonem o cenných papírech. Sankce za nedodržení předpisů totiž mohou být velmi přísné, například pokuty a soudní řízení.

Mimochodem držitelé Bitcoinu mohou zůstat v klidu. Důvod je celkem nasnadě: lidé jej používají jako měnu.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img