Bill Ackman apeluje na vládu USA: Do 48 hodin napravte chybu, jinak přijde “destrukce”

4.8
(6)

Zprávy a souhrny

Miliardář Bill Ackman vyzval vládu Spojených států, aby během příštích “48 hodin” “garantovala” všechny vklady v držení banky Silicon Valley Bank (SVB). Jinak riskuje “zničení” mnoha finančních institucí.

Dále pak prohlásil, že vrcholové vedení SVB udělalo “zásadní chybu” a mělo by být propuštěno.

Bill Ackman varuje před následky krachu SVB

Ve svém tweetu z 11. března Bill Ackman, generální ředitel společnosti Pershing Square, která spravuje hedgeové fondy, uvedl, že pokud vláda “nezaručí všechny” vklady SVB před “pondělním otevřením”, dojde ke stažení v podstatě všech nepojištěných vkladů” ze všech bank, kromě “systémově důležitých bank (SIB)”.

Ackman naznačil, že by to byl důsledek toho, že by si “svět” uvědomil, co je nepojištěný vklad – “nezajištěná nelikvidní pohledávka za zkrachovalou bankou”.

Varoval, že tyto výběry “odčerpají likviditu” z komunitních, regionálních a dalších bank a “zahájí destrukci” těchto klíčových institucí. To vše má nastat, pokud americká vláda neochrání “všechny vkladatele”.

Jedinou další eventualitou, jak tomu lze podle Ackama zabránit, je “možnost velmi nepravděpodobná”. Ta spočívá v tom, že velké finanční instituce, jako je JPMorgan, Citibank nebo Bank of America, získají SVB ještě před pondělním otevřením trhů.

Ackman si myslí, že se tomu všemu dalo “předejít”. Stačilo, kdyby americká vláda “v pátek zasáhla” a zaručila vklady SVB. Dodal, že “franšízová hodnota” této dlouholeté banky mohla být zajištěna a “převedena” na nového vlastníka výměnou za “kapitálovou injekci”.

Kritická slova má zejména na vedení společnosti. Vrcholové vedení SVB “udělalo zásadní chybu” a mělo by být propuštěno. Poznamenal, že:

Investovali krátkodobé vklady do dlouhodobých aktiv s pevnou úrokovou sazbou. Poté se krátkodobé sazby zvýšily a nastal run na banky. Vrcholový management to podělal a měl by přijít o práci.

Jaké jsou scénáře dalšího vývoje?

Po provedení zpětné kontroly rozvahy SVB se Ackman domnívá, že i v případě likvidace by vkladatelé nakonec měli dostat zpět přibližně 98 % svých vkladů. Jak ovšem správně podotýká, slovo nakonec je příliš dlouhá doba, když vás příští týden čekají platby.

Krátce poté na Twitteru zopakoval, že Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) by měla do nedělního večera garantovat všechny vklady v bance SVB. K tomu je třeba zveřejnit další plánované kroky.

Závěr

Ackmanova kritika přichází poté, co Bob Elliot, generální ředitel investiční společnosti Unlimited, uvedl, že rozhodnutí Federálního rezervního systému a FDIC ohledně budoucnosti SVB může ovlivnit regionální banky v celých Spojených státech. V ohrožení tak jsou biliony dolarů.

Elliot uvedl, že téměř třetina vkladů ve Spojených státech je uložena v malých bankách. Je důležité si ovšem uvědomit, že jen 50 % těchto vkladů je pojištěno.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pavel

A proto kupuji Stříbro. Více zde: edited

Reklama: