Předseda SEC: všechny kryptoměny kromě bitcoinu jsou cenným papírem – právníci nesouhlasí

5
(4)

Gary Gensler znovu vyslovil svůj názor, že všechny kryptoměnové transakce (kromě bitcoinu) spadají pod zákony o cenných papírech. Právníci ovšem mají tendenci nesouhlasit.

Nedávný rozhovor Garyho Genslera pro New York Mag (NYMAG) znovu rozvířil vody napříč kryptoměnovým průmyslem.

Předseda Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) zopakoval, že kromě spotového obchodování s Bitcoinem považuje všechna kryptoměnová aktiva za podléhající americkým zákonům o cenných papírech.

Ačkoli kryptoaktivum ještě nebylo oficiálně klasifikováno, Gensler uvedl, že “vše kromě Bitcoinu” je cenným papírem. Podle jeho názoru se lidé stojící za všemi kryptoměnovými projekty a sítěmi snaží skrytě nalákat investory k nákupu tokenů.

Za těmito kryptoměnami stojí lidé, kteří používají různé složité a právně neprůhledné mechanismy. Na té nejzákladnější úrovni se ale snaží propagovat své tokeny a nalákat investory.

Právníci specializující se na finance ovšem nesouhlasí

Gensler tvrdí, že v zásadě jsou tyto tokeny cennými papíry, protože zde existuje skupina, která za tokeny stojí, a veřejnost na základě konání této skupiny očekává zisky.

Právník a hlavní politický ředitel Blockchain Association Jake Chervinsky namítl, že Genslerova slova ani názor nejsou zákonem. Dne 26. února uvedl:

SEC nemá pravomoc regulovat kteroukoli z nich, dokud a dokud neprokáže svůj případ u soudu. To platí pro každé aktivum, pro každé jednotlivě, jedno po druhém.

Tuto myšlenku zopakovala i komisařka SEC Hester Pierce. Ta vyzvala Kongres, aby urychlil zavedení legislativy a oficiální klasifikace kryptoaktiv. Do té doby budou regulační orgány, jako je SEC, brát věci (pomocí těchto donucovacích opatření) do svých rukou. Podobně, jak to s chutí dělaly v tomto roce. No a pro příklad nemusíme chodit daleko a vzpomeňme na začátek tohoto měsíce a zásah SEC proti společnosti Kraken. Ta na udělenou pokutu reagovala tímto prohlášením:

Využívání donucovacích opatření k tomu, abychom lidem řekli, jaké je právo v nově vznikajícím odvětví, není efektivní ani spravedlivý způsob regulace.

Závěr

Je to smutné, ale dá se to vlastně shrnout vcelku lapidárně. Dokud v USA nebude existovat robustní regulační rámec pro digitální aktiva, bude SEC s největší pravděpodobností i nadále pokračovat ve své válce proti kryptoměnám bez ohledu na to, zda má příslušnou pravomoc, nebo ne.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img