“Většina kryptoměn selže”, varuje Gary Gensler

5
(3)

Gary Gensler, předseda americké Komise pro cenné papíry (SEC), varoval investory před “fušováním do kryptoměn”. Tuto třídu aktiv navíc přirovnal k “divokému západu”. 

Ve svém projevu po boku komisařky SEC Caroline Crenshawové během setkání s americkou armádou Gensler vojákům doporučil, aby se nenechali strhnout narativem FOMO (Fear Of Missing Out), který se kolem kryptoměn šíří. Skutečnost, že kryptoměny z velké části nesplňují základní finanční předpisy USA, jsou vysoce spekulativní a volatilní, je diskvalifikuje jako vhodné investiční nástroje.

Důvodem, proč některé z nich nejsou pod agenturou, je nedodržování předpisů. Většina těchto aktiv nesplňuje zákony o cenných papírech, ale splňovat by je měla. Je to divoký západ.

Epický neúspěch kryptoměn?

Dále předpověděl epický neúspěch většiny kryptoprojektů a přirovnal je k jakémukoli jinému začínajícímu podniku.

Většina z těchto 10 nebo 15 tisíc tokenů selže. Je to proto, že selhává rizikový kapitál a selhávají nové startupy. Historie nám také říká, že pro mikroměny není moc prostoru. Takže se nenechte nachytat na FOMO. Prosím, nenechte se na to nachytat.

Komisařka Crenshawová pak vojákům doporučila, aby si dávali pozor na značná rizika, která kryptoměny představují. Dodala, že pokud už se rozhodnout do nich investovat, tak je důležité investovat do aktiv, kterým “skutečně” rozumí.

Je důležité pochopit, že kryptoměny jsou nové a spekulativní. Ochrana investorů je skutečně omezená, protože většina z nich se rozhodla nespadat pod limity Komise pro cenné papíry a burzy. Takže jsou mimo naši tradiční zásadně důležitou ochranu.

Podle ní je sice blockchain transparentní, ale do kryptoměnového sektoru pronikly nekalé subjekty. Svůj proslov uzavřela varováním:

Pokud tedy uvažujete o investici do kryptoměn, pečlivě zvažte, jak velkou část svého portfolia jim věnujete, a rozhodně ne více, než si můžete dovolit ztratit.

Těžká doba pro kryptoměnový sektor

Komentáře Garyho Genslera přicházejí i v době, kdy kryptoměnové odvětví čelí bezprecedentnímu počtu bankrotů velkých a známých firem. V posledních dvou letech se kryptoměny staly poměrně žhavým odvětvím, které přitáhlo nemalé sumy peněz od retailových i institucionálních investorů. V listopadu 2021 však kryptoměny prudce propadly a situaci ještě zhoršil pád Terra Luna v květnu loňského roku.

Loni v listopadu pak epický pád kryptoměnového impéria Sama Bankmana-Frieda situaci ještě zhoršil. Kritizována byla i Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) za to, že údajně nezavedla potřebná ochranná opatření, aby pádu FTX zabránila.

Závěr

SEC se aktuálně zabývá i dalšími horkými kryptoměnovými kauzami. Naposledy obvinila společnosti Gemini a Genesis z toho, že prostřednictvím programu Gemini Earn nabízely neregistrované cenné papíry retailovým zákazníkům. V současné době Genesis dluží zákazníkům Gemini cca 900 milionů dolarů. Spoluzakladatel společnosti Gemini, Tyler Winklevoss, označil kroky SEC za naprosto kontraproduktivní. Navíc pokračuje i další ostře sledovaný spor mezi SEC a společností Ripple. Vyšetřování (a zejména konečné rozhodnutí) budou mít obrovský vliv na celý kryptoměnový průmysl.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img