Jak na zvládnutí emocí a řízení rizik při obchodování s kryptoměnami

4.2
(5)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Pokud jde o obchodování, emoce hrají velkou roli. Vypracování úspěšného plánu řízení rizik tak může být rozhodující pro minimalizaci neočekávaných výsledků, které se lehce promítnou do snížení ztrát při obchodování.

Zvládnutí emocí při obchodování

Úspěchem všeho je vypracovat si pro svůj obchodní model plán řízení rizik. Zbrklost obchodníka často vede k neúspěchu na trhu.

FOMO

Pokušení, které dokáže lehce svést, někdy vede ke špatným rozhodnutím a může eskalovat až do absolutní ztráty vašeho kapitálu. Trh je občas poháněn strachem z uniklé příležitosti zvané FOMO. Chamtivost a pokušení však zde nejsou na místě.

Omezením negativních obchodních návyků a zvládnutím emocí při situacích jako FOMO lze dosáhnout naopak získání výhody a navýšení vašeho zisku. Důležité je také určit, jaký typ  obchodníka jste a jak k trhu budete přistupovat. Více na toto téma můžete najít v zde.

Diverzifikace jako základ

Bez ohledu na to, jak moc lákavá či slibná může být obchodní příležitost, nikdy není dobré investovat veškerý svůj kapitál pouze do jednoho aktiva. Nestálost trhu kryptoměn znamená, že jakýkoli obchod, ačkoliv se jeví jako dokonalý, může vést ke značné ztrátě kapitálu.

Stop-loss

Pro snížení rizika ztráty se nesmí zapomínat na funkci stop-loss, kterou online burzy nabízejí. Noví obchodníci, kteří právě vstupují na trh, často volí způsob obchodování zvaná nákup a držení (hodl). Tento přístup je velmi jednoduchý, ale nepřináší velké výsledky v krátkém časovém úseku.

Diverzifikace v tomto směru může velmi pomoci. Neinvestujete tak všechen váš kapitál do jednoho aktiva ale rozložíte investici i riziko mezi několik aktiv. Pokryjete tak případné ztráty, pokud nevyjde jedna z vašich investic.

Závěr

Pokud chcete začít s obchodováním na trhu s kryptoměnami či jinými aktivy, mějte stále na paměti základní pravidlo investování a to je nikdy neinvestovat více, než si můžete dovolit ztratit. Dále je dobré využít tzv. demo účtů, které nabízejí některé burzy, kde si můžete své obchodování vyzkoušet. Také se doporučuje vzdělávat se v segmentu, do kterého chcete investovat.

Tento článek neslouží jako investiční doporučení. Pro investování platí pravidlo, že investujete jen tolik, kolik jste ochotni ztratit.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img