Na konci minulého roku jsme se stali svědky rychlé expanze cen Bitcoinu i ostatních kryptoměn. Zvýšená kontrola a reflexe vládních regulačních orgánů od začátku roku 2018 zdánlivě odpovídá jejich postupnému přijímání v hlavním proudu.
Mnoho zemí teprve zkoumá, jak v rámci zákonů a nařízení mohou využívat a implementovat kryptoměny a zejména blockchain. Jiné, především Čína, preferují tvrdý přístup. Čína se rozhodla zastavit “kryptokriminalitu” ve třech etapách. Nejprve zakázat ICO, pak burzy a směnárny, a nakonec zablokovat zahraniční kryptoměnové stránky prostřednictvím masivního firewallu.
Tvrdý přístup se neukazuje jako správná cesta
Úspěchy úplného zákazu a tvrdá kontrola budou pravděpodobně zpochybněny. Známý akcionář Ronnie Moas, který se stal tak trochu šampionem v kryptoměnách, prohlásil pro Cointelegraph:
“Těmto nařízením nevěnuji příliš velkou pozornost. Je to jen planý rozruch, pokud se nepodaří Číně, Rusku, USA a Jižní Koreji přijít se stejně výbušným společným prohlášením, a to ve stejný den. Existuje nerovnováha mezi poptávkou a nabídkou, a očekávám, že v několika příštích letech bude cena bitcoinu na 50 000 USD až 100 000 USD, ať už regulace budou, nebo ne.”
Nadhodnocení čínského trhu
Dále Ronnie Moas uvedl:
“Pokud Čína zakáže Bitcoin, investoři ze 190 zemí po celém světě budou více než šťastní, koupí cokoliv, co bude na prodej. Pokud Čína zdumpuje Bitcoin, lidé budou nakupovat jako ve výprodeji, nebojím se o to. Podívejte se, co se stalo před nedávnem. Něco způsobilo, že Bitcoin klesl na 6 000 USD, a podívejte se, kde je teď, na hodnotě přes 11 000 USD. Což je 80% nárůst za dva týdny. Musíte jen ignorovat celý ten rozruch kolem.”
Bitcoin opravdu ukázal, že se může zotavit i z následků škodlivých vlivů, včetně falešných zpráv a šíření strachu na sociálních médiích. V únoru došlo ke zmatku v souvislosti s potenciálním obchodním zákazem v Jižní Koreji, který vyvolal pokles ceny Bitcoinu, ale od té doby překonal i tuto překážku. Kromě toho došlo k nesprávné interpretaci indické rozpočtové řeči o zákazu Bitcoinu v této zemi. Což také ovlivnilo cenu, avšak Bitcoin opět projevil dostatečnou odolnost vůči těmto zprávám.
Druhá strana mince čínských resrikcí
Pohled zvenku na restrikce Číny vyvolává otázku, zda vláda svými tvrdými předpisy úspěšně eliminovala Bitcoin a kryptoměny. Vnitřní kryptoměnový trh určitě ovlivnila. Celkově ale svůj boj prohrává. To je vidět na krocích společností, jako jsou například Bitmain nebo Huobi.
Huobi, jedna z největších kryptoburz, která byla původně založena v Číně, přímo pocítila důsledky těchto nařízení. Herbert Sim, který je součástí týmu Huobi pro digitální marketing, hovořil se společností Cointelegraph o tom, jak řeší tyto zásahy:
“Hlavní operace společnosti Huobi Global jsou nyní prováděny mimo Singapur, a její kanceláře jsou rozmístěny po celém světě ve městech jako Hongkong, Korea, Japonsko a nedávno i San Francisco.”
Regulace jsou nezbytné
V podstatě se společnosti Huobi podařilo přehodnotit údery čínské vlády a namísto toho, aby bojovali proti nim, chtějí zavést své vlastní bezpečnostní kontroly a předpisy, aby předešli přísnějším restrikcím ze strany vládních regulátorů.
Nelze popřít, že regulace do kryptoprostoru musí přijít. Kryptoměny dosáhly úrovně, která je příliš velká na to, aby je bylo možné v globální společnosti ignorovat. Mnohé země jsou nadšené a chtějí vidět, co pozitivního jim kryptoměny a blockchain může přinést. Přičemž jen pár se je opravdu pokouší natvrdo vyřadit.
Závěrem
Organismus kryptoměn se rychle adaptuje na změny prostředí. Záměrně jsem použil přirovnání k živému organismu. Podobně se přizpůsobuje změnám a zvyšuje svou imunitu, podle toho, jak je vystaven škodlivým, nebo pozitivním vlivům. Stačí se podívat na reakce na prohlášení společností, jako je například JP Morgan. Před nedávnem vyvolávaly prudké turbulence. Dnes kryptotrhy reagují na takové vyjádření daleko klidněji.
Kryptospolečnosti si všechny tyto skutečnosti uvědomují a mají snahu samoregulacemi předejít nesmyslným a příliš tvrdým zásahům ze strany vládních institucí.