Číňanka Wei Liu žádá o autorská práva Bitcoinu – další vynálezce na obzoru?

0
(0)

Tento měsíc podal žádost o autorská práva na kryptoměnu Bitcoin už druhý člověk.

Další „vynálezce“ Bitcoinu

Dnes prolétla sociálními médii zpráva, že 24. května podala Wei Liu, bývalá členka vedení kryptosměnárny Bibox, žádost o autorská práva Bitcoinu.

Žádost přichází po nedávném pokusu australského vývojáře Craiga Wrighta, který taktéž tvrdil, že Bitcoin vynalezl.

Jak oznámila různá média, Wright se stal prvním člověkem, který se kdy pokusil o přivlastnění autorských práv Bitcoinu. Stalo se tak počátkem tohoto měsíce. Proti komukoli, kdo s jeho tvrzeními nesouhlasil, podnikal právní kroky. Soudce poté po Wrightovi požadoval, aby mu předložil všechny své BTC adresy jako důkaz.

John McAfee, jemuž Wright také hrozil žalobou, nedávno požádal členy bitcoinové komunity, aby hromadně předložili žádosti o autorská práva BTC, a to za účelem Wrightova zesměšnění.

Zatím není známo, zda Liu reagovala na tuto McAfeeho výzvu či nikoli. Na Twitteru se však zpráva rychle rozšířila a uživatelé této sociální sítě jsou zprávou nadšeni. S takovým mindsetem lidí by se mohlo jednat o začátek série pokusů o přivlastnění autorských práv Bitcoinu.

Ještě malé upřesnění. Autorské právo neznamená, že navrhovatel danou položku vynalezl. Prostřednictvím autorského práva pouze stát poskytuje autorům po určitou dobu výlučná práva k danému vynálezu. Ve Wrightově případě se předpokládá, že žádost má něco společného s jeho soudními spory.

Wright veřejnost nepřesvědčil

Liu sama o sobě není vlastně nováčkem, co se vlastnických sporů týče. V loňském roce se stala předmětem hádky ohledně vlastnictví společnosti Bibox. Spoluzakladatel této společnosti Liu žaloval za nepravdivé pohledávky a kapitál v hodnotě okolo 3 milionů dolarů.

Ohledně aktuálních sporů její žádost o autorská práva odkazuje konkrétně na „Bitcoin: Peer-to-Peer Electronic Cash System“, zatímco Wright předložil dva dokumenty. V tom druhém žádal o autorská práva přímo na slovo „Bitcoin“.

Dokumenty vyvolaly množství pochybností, jelikož žadatelé udávají jméno Satoshi Nakamoto jako jejich pseudonym.

Americký úřad pro ochranu autorských práv se k tomu takto vyjádřil:

„V případě, že dílo je zapsáno pod pseudonymem, nezkoumáme, zda existuje prokazatelné spojení mezi žadatelem a pseudonymním autorem.“

Wrightův mluvčí uvedl: „Registrace vydaná Úřadem pro autorská práva v USA uznávají Wrighta – pod pseudonymem Satoshi Nakamoto – jako autora jak whitepaperu, tak kódu.“ O pravosti této informace však můžeme pouze spekulovat.

Co číst dál?

CBDC na Bahamách již v roce 2020!

Zdroj:
bitcoinist.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img