Je Craig Wright skutečný Satoshi Nakamoto, nebo jen podvodník?

3
craig wright

Většina lidí, kteří se nějaký ten čas pohybují ve světě digitálních měn, určitě již zaznamenala jméno Craig Steven Wright. Ten aktuálně působí jako vedoucí výzkumu ve společnosti nChain a ještě před tím, než se rozhodl vstoupit na prkna kryptosvěta, byl jeho život velmi barevný.

Craig Wright je velmi kontroverzní osoba. Mnozí pro něj nemají jediného dobrého slova a označují jej za „scammera“. Na druhé straně existuje skupina těch, kteří se domnívají, že právě on je opravdovým tvůrcem Bitcoinu (BTC). Samotný Wright se nikdy nesnažil tyto pověsti umlčet, naopak je sám dokonce potvrdil. Bez ohledu na to, jestli jsou tato tvrzení pravdivá, nebo ne, je jeho život plný ostrých vyjádření a Craig zůstává fascinující postavou kryptosvěta.

Zkušenosti s vězením

V roce 2004 byl Wright v Novém Jižním Walesu odsouzen za pohrdání soudem. Poté, co porušil příkaz, který mu bránil v přístupu k zákazníkům systému DeMorgan Information Security Systems, byl odsouzen ke 28 dnům vězení. Později mu byl trest pozastaven výměnou za 250 hodin veřejně prospěšných prací.

Nesrovnalosti ve vzdělání

Úspěšně vystudoval vysokou školu (1987) a poté pokračoval ve studiích informatiky na univerzitě Charlese Sturta v Austrálii, kde tvrdil, že získal titul Ph.D. Kromě toho se nechal slyšet, že má taktéž doktorát z teologie, který měl získat v roce 2003. Nikdy ale pro tato svá tvrzení nedodal důkazy a dle informací z univerzity získal pouze dva magisterské tituly a nikoli doktorát. Problém zůstal dlouhá léta nevyřešen, až dokud mu v únoru 2017 nebyl konečně univerzitou doktorát udělen.

IT expert

Má opravdu bohaté zkušenosti z oblasti IT. Pracoval pro společnosti OzEmail, Mahindra & Mahindra, K-Mart a také pro australskou burzu cenných papírů. Navrhl architekturu pro  Lasseters Online, která je považována za první online kasino na světě. Založil společnost D Morgan Ltd a stal se ředitelem společnosti Panopticrypt Pty Ltd. Dále působil jako systémový manažer pro účetní společnost BDO Kendalls a jako výkonný ředitel společnosti Hotwire Preemptive Intelligence Group. Slušná řádka, co říkáte?

Šuškanda jménem Satoshi Nakamoto?

Poté, co Bitcoin spatřil světlo světa, se začal rozvíjet zájem nejen o digitální měny, ale stranou spekulací nezůstal ani tajemný tvůrce BTC – Satoshi Nakamoto. Padalo mnoho různých jmen, ale všichni takto označovaní popřeli, že jsou autory této kryptoměny, a vzhledem k nedostatků důkazů to začalo vypadat, že Nakamotova identita zůstane již navždy záhadou. Wired Magazine spolu s webem Gizomodo zveřejnil článek, ve kterém Wrighta označili za „polovinu“ Satoshiho, přičemž tou druhou polovinou měl údajně být Wrightův přítel, počítačový forenzní analytik a expert na počítačovou bezpečnost David Kleiman, který zemřel v roce 2013. Informace, které v článku Gizmodo uvedl, byly pravděpodobně získány hackerem, který se naboural do e-mailových účtu Wrighta. Po zveřejnění článku Wright své mailové účty deaktivoval a na několik měsíců zmizel.

Wright tvrdí, že právě on je Satoshi Nakamoto

Po několika měsících nečinnosti se 2. května 2016 Wright vrátil zpět do online světa. Jeho návrat nebyl vůbec klidný a odpálil bombu svým veřejným prohlášením, že fámy byly pravdivé a právě on je Satoshi Nakamoto. Nikdy ale nepředložil jasné důkazy. Na podporu svého tvrzení předložil zprávy, které byly podepsány kryptografickými klíči, jež byly údajně vytvořeny ve stejnou dobu jako Bitcoin. Nicméně, Dan Kaminsky, americký bezpečnostní výzkumník, dokázal, že klíče jsou falešné a celý jeho nárok na titul zakladatele BTC je jeden velký podvod.

Bitcoin Cash Hash War

I když se jeho tvrzení ukázalo jako nepravdivé, Wright nikdy nepřiznal, že se dopustil lži a nadále pokračoval v tvrzení, že se za pseudonymem Satoshi Nakamoto skrývá právě on. Dokonce započal slavnou Hash War mezi Bitcoin Cash ABC a Bitcoin Cash SV (Satoshi Vision), která se rozhořela v polovině listopadu 2018 po hard-forku měny Bitcoin Cash. Během této války Craig dokonce veřejně hrozil, že mineři budou podnikat 51% útoky proti Bitcoin Cash ABC. To se nakonec nestalo a obě mince existují i nadále. Nutno dodat, že Bitcoin Cash si vede výrazně lépe než jeho „bratříček“ Bitcoin SV.

Co číst dále?

Tim Draper: Za dva roky si už budou všichni kupovat kávu za Bitcoiny

Zdroj:
cryptopotato.com

3
Komentujte

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Martin NovakSalammagicliff Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
magicliff
Host
magicliff

CSW je nemocný člověk trpící velikášstvím. Znám osobně jeho sestru a ta má podobnou povahu. Ráda se prezentuje jako Hollywoodská superstar a přitom natočila jenom pár reklam a zahrála si 2 štěky v australských filmech. Jmenuje se Lisa N. Edwards

Salam
Host
Salam

Je jasné co tím Wright sleduje že tvrdí že je Satoshi .Kdyby se skutečně prokázalo že je Satoshi tak jeho Bitcoin Shit Vision SV vystřelí na horu .Tvrdím to pořád dokola o Satoshim Nakamotou je známo že od roku 2009 se nedotkl svých BTC na účtě tak proč Wright nezavře všem huby a vleze na účet Satoshi Nakamoto kde je přes Milion BTC a nezrobí jednu malou transakci tím dokáže že je Satoshi Nakamoto proč to neudělá ?? stačí jedna zkurvená transakce ze Satoshiho peněženky kde nebyl pohyb od roku 2009 .Vážně si myslíte že by byl Wright takový hlupák… Číst vice »

Martin Novak
Host
Martin Novak

Presne tak,at udela Wright jednu jedinou transakci za jeden Bitcoin ze Satoshi penezenky a hned se ukaze pravda,ale neco mi rika,ze Satoshi je uz po smrti neverim,ze by Satoshi nechal lezet ladem ve sve penezence tolik Bitcoinu.