Charlie Munger, dlouholetý investiční partner Warrena Buffetta, zemřel ve věku 99 let

4.4
(7)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

V úterý v Kalifornii zemřel legendární investor a polyhistor Charlie Munger. Byl místopředseda představenstva společnosti Berkshire Hathaway a téměř šest desetiletí pravá ruka a přítel Warrena Buffetta. Bylo mu 99 let.

Buffett a Munger společně vybudovali ze společnosti Berkshire Hathaway (BRK-A, BRK-B) jedno z nejúspěšnějších a nejdelších obchodních partnerství, které nadchlo miliony lidí po celém světě.

Společnost Berkshire Hathaway by nemohla být vybudována do současné podoby bez Charlieho inspirace, moudrosti a účasti.

– V úterním prohlášení uvedl Warren Buffett, zdroj: finance.yahoo.com

Společnost Berkshire, původně textilní výrobce, se rozrostla v nadnárodní konglomerát, který stoprocentně vlastní populární značky jako Dairy Queen a Fruit of the Loom a má podíly ve společnostech Apple (AAPL), Coca-Cola (KO) a dalších velkých veřejných společnostech.

Tisíce akcionářů společnosti Berkshire každoročně putují do Omahy v Nebrasce, aby si vyslechli Buffettovy a Mungerovy několikahodinové odpovědi na své otázky. Munger, známý svými výroky o podnikání, investování a životě, často popíjel vedle svého partnera Coca-Colu a chroupal arašídové bonbóny See’s Candies.

Často říkal, když Buffett domluvil: „Už nemám, co bych dodal.” „To je pravda,” dodával Buffett.

Rodák z Omahy, stejně jako Warren Buffett

Charles Thomas Munger se narodil 1. ledna 1924 v Omaze ve státě Nebraska. Vyrůstal ve čtvrti Dundee, půl bloku od Buffettova domu, a navštěvovali stejnou střední školu. Jako teenager dokonce pracoval v obchodě s potravinami Buffettova dědečka, ačkoli se oba setkali až později, ve věku 35 a 29 let. Když se konečně setkali, stali se okamžitě přáteli a partnery.

V 17 letech se Munger zapsal na Michiganskou univerzitu, aby studoval matematiku, ale v 19 letech studia přerušil, aby mohl během druhé světové války sloužit v americkém armádním letectvu. Během služby v armádě studoval meteorologii na Caltechu v kalifornské Pasadeně, která se stala jeho domovem.

Když se Munger hlásil na Harvardovu právnickou fakultu, byl zpočátku odmítnut. Přihlásil se znovu a v roce 1948 získal titul J.D. na Harvard Law School a promoval s vyznamenáním. Po ukončení právnické fakulty se Munger vrátil do Los Angeles, kde se věnoval právu nemovitostí.

Po smrti svého otce v roce 1959 se Munger vrátil do Omahy, aby si uspořádal své soukromé záležitosti. Munger tehdy obědval v Omaha Clubu s přáteli, kteří pozvali i Buffetta. Tento oběd dal okamžitě vzniknout přátelství a jednomu z nejdůležitějších obchodních partnerství, které kdy bylo navázáno.

Charlie Munger nastavil Berkshire správný kurz

Buffett připsal Mungerovi zásluhu na tom, že se zbavil svého investičního návyku „cigar-butt.” Neboli strategie, kterou se naučil od Benjamina Grahama, a která spočívala ve vyhledávání společností za výhodné ceny a získávání „volných šluků” z nich.

V Buffettových začátcích, kdy spravoval mnohem menší částky peněz, tato strategie dobře fungovala. Munger však „nastavil kurz pro vybudování podniku, který by spojoval obrovské uspokojivé zisky,“ jak se píše ve zprávě o historii společnosti Berkshire.

„[Charlieho] nejdůležitějším architektonickým počinem byl návrh dnešní Berkshire. Plán, který mi dal, byl jednoduchý: Zapomeňte na to, co víte o kupování poctivých podniků za skvělé ceny. Namísto toho kupujte skvělé podniky za poctivé ceny,” napsal Buffett.

Mungerův okruh kompetencí

Buffett se od Mungera také naučil, jak je důležité znát okruh svých kompetencí.

Ben Graham mě naučil oceňovat určitý typ podniků, ale výběr variabilních společností se vyčerpal. Charlie mě naučil o trvalé konkurenční výhodě. Ne o tom, jak velký je okruh působnosti, ale o tom, že vím, kde jsou hranice nejdůležitější.

– řekl Buffett na výročním zasedání Berkshire Hathaway v roce 2010, zdroj: finance.yahoo.com

Munger často hovořil o důležitosti pochopení „okraje“ vlastní kompetence – jinými slovy, vědět, co nevíte.

„No a to je nesmírně důležitá věc, znát okraj. Těžko je to kompetence, když neznáte její okraj. Víte, pokud máte mylnou představu o své vlastní kompetenci, což znamená, že vám kompetence chybí, budete dělat strašné chyby. Myslím, že musíte neustále poměřovat to, čeho dosáhnete, s jinými lidmi s úspěchem. Musíte být stále odhodlaně racionální a vyhýbat se mnoha sebeklamům,” řekl Munger na setkání s Daily Journal 2019.

Moudrost Charlieho Mungera

V dopise akcionářům z roku 1985 Buffett uvedl, že Munger „vždy zdůrazňoval studium chyb spíše než úspěchů, a to jak v podnikání, tak v jiných oblastech života.“

Munger „tak činí v duchu člověka, který řekl: ‘Jediné, co chci vědět, je místo, kde zemřu, abych tam nikdy nešel.‘ Okamžitě pochopíte, proč jsme dobrý tým. Charlie rád studuje chyby a já jsem pro něj vytvořil dostatek materiálu, zejména v našem podnikání v oblasti textilního pojištění,” napsal Buffett.

Aby se Munger mohl lépe rozhodovat v podnikání i v životě, často nasazoval to, co nazýval „mřížkou“ mentálních modelů.

„Musíte mít v hlavě modely. A na tuto mřížku modelů musíte navázat své zkušenosti – jak zprostředkované, tak přímé. Možná jste si všimli studentů, kteří se jen snaží zapamatovat si a odříkat to, co si pamatují. No a ti ve škole i v životě selhávají. Musíte si zkušenosti pověsit na mřížku modelů ve své hlavě,” řekl Munger během projevu na obchodní škole USC v roce 1994.

Učte se, učte se, stále se učte

Jedním z těchto proslulých mentálních modelů je fenomén, který Munger v roce 1995 ve svém projevu nazval „lollapalooza efekt.“ Na setkání s deníkem Daily Journal v roce 2018 Munger uvedl, že na tento termín přišel poté, co si přečetl hlavní učebnice úvodní psychologie a „samozřejmě, protože jsem Charlie Munger, rozhodl jsem se, že psychologové to dělají špatně a já to umím lépe.“

„Jednou z myšlenek, na kterou jsem přišel a která nebyla v žádné z knih, bylo, že lollapalooza efekt nastává, když v jedné situaci působí tři nebo čtyři z těchto tendencí najednou. Vidím, že to nebylo lineární,“ řekl Munger. My lidé máme mnoho vrozených předsudků a tendencí, které mohou naše chování ovlivnit tím či oním způsobem. Když jich několik působí ve vzájemné souhře a vedou nás k určitému jednání, vzniká efekt Lollapalooza. Lollapalooza efekt může vytvářet rozsáhlé hybné síly lidského chování – a často i chyby.

Munger se také vášnivě zajímal o architekturu, obor, v němž neměl žádné formální vzdělání. Stavěl luxusní domy na pláži v kalifornském Montecitu, kterému se přezdívalo „Mungerville.“ Navrhoval také vysokoškolské koleje a svůj vlastní dům.

Mungerův soukromý život

„Myslím, že správně prožitý život je ten, ve kterém se stále učíme, učíme a učíme. Myslím, že Berkshire díky těmto investičním rozhodnutím nesmírně získala, protože se dlouho učila,” řekl Munger na výročním zasedání Berkshire v roce 2017.

Kromě investičních úspěchů Buffett opakovaně prohlásil, že Munger z něj udělal lepšího člověka.

„Lidé tomu těžko věří, ale za 60 let jsme se nikdy nepohádali. Nesouhlasili jsme v různých věcech a pravděpodobně budeme i nadále občas nesouhlasit s tím či oním. Pokud však definujete hádku, kdy do ní začnou vstupovat emoce, hněv nebo něco podobného, tak to prostě ne, to se nestane,” řekl Buffett na výročním zasedání v roce 2019.

Munger se v životě setkal s nemalým podílem těžkostí. Jeho první manželství s Nancy Hugginsovou skončilo rozvodem. O rok později mu zemřel osmiletý syn na leukémii. Munger také přišel o oko po nepovedené operaci šedého zákalu.

Mungerovo druhé manželství s Nancy Barryovou trvalo 54 let až do manželčiny smrti v roce 2010. Když byl Munger dotázán na radu ohledně vztahů a hledání dobrého životního partnera, odpověděl: „Nejlepším jediným způsobem je zasloužit si dobrého partnera.“

Munger často říkal, že tajemství dlouhého a šťastného života je „jednoduché.“

„Nemáte moc závisti, nemáte moc zášti, neutrácíte nadměrně své příjmy. Navzdory problémům zůstáváte veselí. Jednáte se spolehlivými lidmi a děláte to, co byste měli. Všechna tato jednoduchá pravidla tak dobře fungují. A přitom jsou tak banální.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img