Britský úřad pro kontrolu finančních trhů (FCA) bere kryptoměny vážně

0
(0)

Úřad pro kontrolu finančních trhů (Financial Conduct Authority – FCA) ve Velké Británii oznámil záměr definovat svoji politiku v oblasti kryptoměn do konce letošního roku.

Šest měsíců poté, co se tento britský finanční regulátor vyjádřil pozitivně na adresu firem, které nabízí obchodování s kryptoměnovými deriváty a kterým v tom, podle jeho vyjádření, nesmí být bráněno, oznámil své další plány pro oblast digitálních měn.

Návrh dokumentu kryptoměnové politiky již do konce tohoto roku

Úřad si je dobře vědom rostoucího počtu firem ve Velké Británii, které nabízejí jak přímé obchodování s kryptoměnami, tak i s ostatními finančními deriváty digitálních měn. Nutno podoktnout, že regulační pravomoc FCA je omezena pouze na tyto deriváty, jako jsou třeba kryptoměnové futures. Jinými slovy to znamená, že povolení FCA potřebují pouze firmy, které se zabývají právě prodejem těchto derivátů. Samotných krypoburz  se to ale netýká. To je popravdě celkem nelogická věc, kterou se finanční orgány Spojeného království rozhodly začít řešit.

Ve svém prohlášení FCA uvádí:

„Samotné kryptoburzy, které jsou primárně určeny pro směnu digitálních měn či přímo jako platební prostředek, nespadají v současné době pod naši regulační pravomoc. Což je poměrně nešťastné a komplikované. Některé způsoby využívání kryptoměn by pod nás totiž spadat měly. Společně s národní bankou Anglie a ministerstvem financí jsme vytvořili pracovní skupinu, jejímž cílem je do konce tohoto roku publikovat dokument, ve kterém bychom chtěli zveřejnit naši další politiku týkající se kryptoměn.“

Mohlo by vás zajímat: Coinbase UK – potřebujeme regulace

Parlamentní vyšetřování

Stále se zvyšující zájem o kryptoměny vyvolal reakci až na nejvyšších místech v zemi. Parlamentní výbor státní pokladny spolu s regulačními orgány Spojeného království pracuje na materiálu, jehož cílem je stanovit úlohu digitálních aktiv ve Velké Británii a identifikovat příležitosti a rizika, které přinášejí spotřebitelům, podnikům a vládě.

Společně chtějí detailně prozkoumat potenciální dopady ledger technologie a blockchainu na finanční instituce, a to včetně centrální banky. Cílem jejich snažení je zjistit, jak nastavit regulace takovým způsobem, aby byla zajištěna přiměřená ochrana pro spotřebitele a podniky, aniž by to ale mělo za následek potlačení inovace.

Tip redakce: Americký kongresman předloží tři zákony na podporu kryptoměn a blockchainu

Závěr

Velká Británie se v současné době nachází v nelehké situaci. Do brexitu zbývá méně než půlrok. Otázkám brexitu jsme se již věnovali ve dvou samostatných článcích zde a zde. Stále je ve hře i varianta tzv. tvrdého brexitu, která by měla značný dopad na ekonomiky jak Velké Británie, tak Evropské unie. To, že se i v této době snaží kryptoměnám věnovat svou pozornost a vytvořit regulační rámec, svědčí o velkém potenciálu, který v nich spatřují. Samotnému se mi v hlavě rodí otázka, jak by občané Spojeného království na tvrdý rozchod zareagovali. A jestli by se třeba částečně neuchýlili k uložení svého majetku i do kryptoměn…

Zdroj:
www.cryptoglobe.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Aki.Lee

Hodně jsem se nasmál, milé banky a finanční úřady, nezregulujete ani Ň !!!

spot_img