Brexit může ohrozit postavení kryptoměn ve Velké Británii

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Teprve před pár dny jsme vydali článek o tom, jak by mohl blockchain zmírnit následky Brexitu. Tomuto tématu se budeme věnovat i dnes, podíváme se na něj z opačné strany. Je totiž hned několik aspektů, kvůli kterým může nejasnost okolo Brexitu způsobit chaos v kryptosvětě. Pokud ne v celém světě, tak minimálně ve Velké Británii a Evropě to může řádně zamíchat kartami v tom, které země budou lídry blockchain implementace.

Brexit se blíží

Dne 29. března 2019 má dojít k oficiálnímu odpojení Velké Británie od Evropské unie. Má se tak stát kvůli referendu, které se uskutečnilo v březnu 2016, kdy většina Britů zvolila odchod z EU. Nemusí být však vše tak jednoduché, jak se zdá. Při Brexitu to platí dvojnásob, nic podobného totiž v historii EU nemá obdoby. Právě tato nejistota se určitě přenese do všech sektorů. To může výrazně ovlivnit nejen finanční sektor, ale i blockchain a kryptoměny.

Už od oficiálních výsledků, které z pohledu EU nebyly asi nejočekávanější, se mluví o tom, že Londýn jakožto hlavní město finančního sektoru přijde o svou pozici zejména kvůli Brexitu. Už dnes se poměrně mnoho finančních společností začíná přeorientovávat z Londýna do míst jako je Berlín či Paříž.

Stejně tak však může Velká Británie dopadnout i v případě blockchain technologie a kryptoměn. Kvůli probíhajícím rokováním a nejasnostem v případě Brexitu se všechna pozornost soustředí pouze na vyřešení těchto problémů. Právě proto je blockchain odsunutý na vedlejší kolej. Je jasné, že blockchain aktuálně není priorita pro Anglii, Wales, Skotsko a Severní Irsko, i když věci se pomalu začínají hýbat i v tomto sektoru.

Navzdory tomu, že se britská vláda nedávno začala zaobírat tématem blockchainu a jeho regulace, oproti jiným státům už výrazně ztrácí. V Británii například není dosud jisté, zda budou regulace spojené s digitálními měnami podléhat Financial Conduct Authority (FCA – Orgán finanční správy). A právě tato nerozhodnost pomáhá více motivovaným státům.

Švýcarsko a Francie jako příklad

I když by se možná takto porovnávat nemělo, Spojené království (stejně tak i Slovensko) by si mělo vzít za příklad státy, které jsou v kryptosvětě velmi aktivní. Jde o státy jako Estonsko, Litva, Francie, Švýcarsko nebo dokonce malý ostrov Malta.

Švýcarsko se angažuje v blockchain technologii už poměrně dlouho. O tomto státě se už delší dobu hovoří jako o lídrovi v regulacích a implementaci blockchain technologie. Ve Švýcarsku se také nacházejí města jako Zug, které se označuje i jako Crypto Valley. Najdou se i další místa ve Švýcarsku, které mají v plánu přijímat kryptoměny jako způsob placení daní.

Nezahálí ani Francie, která může právě díky Brexitu využít tuto situaci a Velké Británii utéct ve finančním a ekonomickém sektoru. O to se snaží i Emmanuel Macron, jenž chce prostřednictvím různých politických úprav přilákat více investorů a startupů do Francie, a to hlavně do hlavního města – Paříže. Právě proto se francouzská vláda snaží přesně specifikovat regulace a legislativu nejen u zakládání technologických startupů spojených s blockchainem, ale například i při investování do kryptoměn.

Malta = blockchain ostrov

Dost podobné úsilí vynakládá i Malta. Pro množství lidí může být překvapivé, že takový malý ostrov se snaží dostat do popředí v implementaci a regulaci blockchainu. To by mělo přilákat mnohé investory a nové projekty, které by Maltě mohly pomoci hlavně k ekonomickému růstu. Teprve nedávno se například premiér Malty, Joseph Muscat, vyjádřil, že kryptoměny mají v budoucnosti lidstva určitě své místo.

Právě proto se Malta už delší dobu snaží o velmi podrobně a jasně stanovenou legislativu, která se bude zaobírat kryptoměnami a blockchain technologií. Spolu s velmi dobrými podmínkami pro začínající startupy se tak Malta snaží získat přívlastek “blockchain ostrov.”

Závěr

Souboj o lídra mezi evropskými zeměmi bude ještě určitě zajímavý. Nicméně skoro s jistotou můžeme říct, že Velká Británie nebude patřit mezi favority na to, aby se stala blockchainovým královstvím. Problémem je hlavně Brexit, který nyní upírá pozornost hlavně na politiku. Proto jakoby nezůstával čas na řešení problémů spojených s blockchainem. Příliš mnoho nejasností spojených s Brexitem tak dnes určitě této zemi nepomáhá a pouze oddaluje implementování blockchain technologie a vytváření legislativy spojené s touto inovací.

NAŠE NEJNOVĚJŠÍ VIDEO:

Zdroj:
bitcoinist.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img