Článků o tom, jak státy a vlády zakážou těžbu kryptoměn, jsme napsali už hodně. Rovněž jsme informovali o tom, jak „moc energie“ těžba spotřebuje a jak velmi špatné to pro naši planetu je. Jiný pohled na věc má ale například evropská komisařka pro digitální ekonomii, Mariya Gabriel. Ta si totiž myslí, že spotřeba elektrické energie na těžbu je zcela v souladu se zákony.
Těžba je legální
Mariya Gabriel vydala prohlášení, ve kterém potvrdila, že těžba kryptoměn je v pořádku. V její oficiální zprávě se například nacházelo:
„Pokud je elektrická energie spotřebovaná na tuto aktivitu v souladu se zákonem, není žádná cesta, jak by se dala zakázat nebo limitovat. Vzhledem k tomu, že těžba kryptoměn nepatří mezi ilegální aktivity, Evropská komise zatím nevydala žádné příkazy na to, aby byly vůči takové aktivitě vynaložené právní kroky.“
Na druhou stranu, tažení patří mezi aktivity, které spotřebují elektrickou energii. Tím pádem automaticky spadá pod pravidla EU zabývající se „spotřebou elektrické energie a skleníkovými efekty“. Stejně Gabriel dodala, že Evropská komise zatím pouze sleduje, zda kryptoměny vůbec zvyšují poptávku a spotřebu elektrické energie a pokud ano, tak jak moc.
Čína stále vládne těžbě
Gabriel se dále vyjádřila, že nejvíce těžby se i tak stále odehrává v Číně. Je to pochopitelné zejména kvůli ceně elektrické energie, která dělá Čínu jednu z nejziskovějších zemí. Rovněž prohlásila, že není zcela jasné, jak velké procento těžby se odehrává v Evropě.
„I přesto, že nejvíce těžby probíhá právě v Číně, nemůžeme vyloučit, že se žádná část neděje přímo v Evropě.“
Jistí experti se přesto vyjadřují, že spotřeba elektrické energie na těžení kryptoměn je menší než 0,14 % celkové spotřeby elektrické energie. Stejně tak tvrdí, že právě kryptoměny dávají možnosti na zkoušení alternativních zdrojů energie.
Závěr
Pokud tedy budou chtít vlády zakázat těžbu kryptoměn, budou muset najít jiné důvody než to, kolik elektrické energie těžba spotřebuje. Zda se jim to vůbec podaří, je velmi sporné, protože se většina těžby i tak stále děje zejména v Číně.