BlackRock a bitcoin: Hrozí snad konec kryptoměn tak jak je známe?

4.7
(28)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Schválení bitcoinového ETF bude znamenat předěl v obchodování s bitcoinem a posléze s ostatními kryptoměnami. V tomto článku nebudeme řešit bezprostřední dopad této události na aktuální kurz bitcoinu, ale podíváme se, jaká jsou hlavní rizika této změny a zda se bitcoinu podaří být nástrojem proti současnému systému. Nezpronevěří se bitcoin zavedením ETF svému poslání? Jak může BlackRock ovládnout bitcoin a ostatní kryptoměny?

Bitcoin jako konkurence klasických fiat měn

Bitcoin se hned od začátku svého vytvoření profiloval jako alternativa velkých fiat měn, jako jsou dolar, japonský jen nebo euro. Základní myšlenkou bitcoinu z pohledu monetaristy je v jeho decentralizace a v algoritmickém nastavení měnové politiky. Počet kryptomincí je předem znám, princip těžby tak automaticky reguluje počet mincí. Bez toho, abychom uvažovali všechny technické nuance toho, jak probíhá těžba kryptoměn a jak jsou nastavená pravidla.

Důležitý je esenciální rozdíl mezi bitcoinem a hlavními fiat měnami. Bitcoin nepodléhá lidským rozhodnutím, zatímco fiat měny jsou řízeny centrálními bankéři, a je na ně stále vyvíjen politický tlak. A jak známo, politici řídí vše ne s ohledem na zájmy lidu, ale na nadcházející volby.

Výhoda bitcoinu

V tomto racionálním přístupu má bitcoin jasně výhodu před fiat měnami. A už jen tato jediná věc je samo o sobě důvodem, proč bitcoin skutečně je konkurencí ke klasickým měnám. Osvobození od tlaku politiků, kteří v drtivě většině měnovým otázkám nerozumí, je kladný bod. Politická garnitura se mění v každém volebním období, a tím se měnové problémy neřeší dlouhodobě.

Jedním z aspektů měnové politiky je fiskální politika. Jak vidíme v zemích západního světa neodpovědnost vůči měnové a fiskální politice se projevuje hlavně nárůstem státního dluhu. Kdyby se místo fiat měny používal bitcoin, k tak velkému zadlužení by nedošlo.

Peníze jak nástroj moci

V dnešní době se války nevedou pouze klasickými vojenskými prostředky na válečném poli. Dnes většina konfliktů probíhá na ekonomické úrovni. Tuto skutečnost čím dál víc vyplývá na povrch. Typickým příkladem je dominance amerického dolaru. Skutečnost, že se ropa platí v dolarech a většina zemí na světě musí ropu dovážet, zajišťuje USA neustálou poptávku po dolarech. Tím pádem se američtí spotřebitelé mohou neustále zadlužovat bez toho, aby se báli, že americké dluhopisy nebude nikdo kupovat. Alternativou k dolaru není euro, protože ECB svými rozhodnutí pouze kopíruje americký Fed.

Jedinou skutečnou alternativou vůči dolaru je právě bitcoin a svět kryptoměn. Tato konkurence je však trnem v oku. Zvláště pak, pokud země jako Salvador, některé africké země a nebo třeba nově Argentina chtějí používání bitcoinu rozšířit. Státy tak vyrážejí do boje proti měnové alternativě.

Velmi dobrým příkladem bylo Turecko, které díky Erdogonavým pokusům zažilo neuvěřitelnou inflaci. Turecké autority místo aby řešily problém, proč jejich centrální banka v době vysoké inflace sazby snižuje, vydaly se na boj proti používaní bitcoinu a ostatních kryptoměn. Význam bitcoinu ve světě však dále roste. A tak se můžeme ptát, zda bude konkurovat i nejrozšířenější světové měně, americkému dolaru.

Čím je podložen bitcoin?

Než postoupíme v naší úvaze dále, zastavme se u jednoho důležitého bodu. Dnes stále existuje skupina ortodoxních monetaristů, kteří považují bitcoin za žeton v kasinu a nebo o něm mluví jako o Ponziho schématu. Hlavním argumentem je, že bitcoin není ničím podložen.

Na to můžeme odpovědět, a většina ortodoxních monetaristů s tím bude souhlasit, že od zrušení smlouvy v Bretton Woods v roce 1971, ani americký dolar není ničím podložen. Tedy ničím konkrétním jako je zlato. Zde nastupuje moderní monetární teorie. Nemá cenu diskutovat, zda je to dobře nebo špatně, jak právě tito ortodoxní monetaristé dělají. Dolar nepodložený zlatem je fakt, který navíc funguje několik desítek let. Otázkou je, čím je tedy podložen, pokud to není zlato?

Na čem je založena důvěra v dolar?

První věcí, kterou je dolar podložen, je vojenská a ekonomická sila USA. Kdo chtěl v minulosti zpochybnit americký dolar jako platidlo, dopadl špatně. Příklady Libye nebo Iráku mluví za vše. Nemusí jít o vojenské sankce, dnes se používají především ty ekonomické. Cena dolaru je právě podložena americkou armádou a světovou rozšířeností. Všichni na celém světě vědí, jak vypadá americký dolar a všichni ho v podstatě akceptují.

Kritika bitcoinu spočívala v tom, že samozřejmě bitcoin nemá žádnou armádu ani politickou moc, která by ho chránila. V případě problémů se bitcoinu nikdo nezastane, protože není ani součástí systému.

To se však postupně mění. Bitcoinové ETF z něj dělá součást finančního systému. Stejně tak můžeme říci, že se každým rokem bitcoin čím dál víc dostává do povědomí lidí na celém světě. Přirozená generační výměna hraje ve prospěch bitcoinu. Planetární povědomí o bitcoinu je velká výhoda.

A v neposlední řadě se dá říct, že bitcoin je dnes podložen množstvím elektrické energie použité při těžbě. Jelikož jsme zažili energetickou krizi, která nám ukázala, že elektrická energie může být čím dál víc vzácnější, i cena bitcoinu bude růst společně s cenou elektrické energie. Žádná armáda nebo zlato za bitcoinem sice nestojí, ale tvrdit, že je to pouze žeton v kasinu, už také neobstojí.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Bude bitcoin digitální zlato?

Bitcoin asi těžko nahradí dolar, ale může pomýšlet na to, že se stane náhradou za zlato. Zlato samo o sobě má dnes pouze omezené praktické využití. Lidé investují do zlata jako do uchovatele hodnoty. Proč je zlato uchovatelem hodnoty? Právě z toho důvodu, že na jeho vytěžení se musela, a stále musí obětovat lidská práce a energie.

Totéž platí i o bitcoinu. Na jeho vytěžení je potřeba lidská práce, která vytvoří těžařská centra a také se spotřebuje lidská práce na vývoj datových center, a mnoho elektrické energie. Bitcoin tak má potenciál nahradit zlato. Ale i tato skutečnost může být trnem v oku mocných. Nemyslíte?

Boj proti bitcoinu

Zakazování bitcoinu

Boj proti bitcoinu se tak vede dvěma způsoby. První tím, že ho vlády chtějí zakázat. Takovým příkladem je snaha senátorky Elizabeth Warren o zákaz bitcoinu a ostatních kryptoměn. Důvodem pro tento zákaz je právě využití bitcoinu pro daňové uniky a nebo placení drog či nelegálního obchodu se zbraněmi. Tento způsob boje se zavedením ETF stává komplikovanější, i když jak uvidíme později u konce ještě není.

Integrovat bitcoin do systému

Druhou možností boje je pohlcení zaběhlými institucemi. BlackRock je společnost, která spravuje přes 10 000 miliard dolarů. Jelikož sídlí v Americe a má prakticky nenahraditelné místo ve finančním řetězci, je součástí systému. Vedení BlackRock musí jednat v zájmu americké vlády. Zájem o ETF ze strany BlackRock a ostatních velkých finančních institucí je právě absorbování bitcoinu do finančního systému.

Jakmile se bitcoinové ETF dostane na burzu, budou si jej moci koupit americké penzijní fondy nebo může být součástí plánu 401k. Jinak řečeno i pro americkou vládu se stane důležité, aby bitcoin nepadl. Pokud by bitcoin skončil na nule, znamenalo by to, že někteří Američané by přišli o své úspory na stáří. Jejich vztek by se pak projevil nejspíš v dalším volebním období.

Stejně tak ETF umožní bitcoinu stát se součástí obchodních bilancí firem i bank. Bitcoinové ETF může také profitovat z ESG. Jelikož 50 % energie na těžbu nyní pochází z obnovitelných zdrojů, může ETF usilovat o tento label. Fondy ESG mají problém najít vhodné investice. Mluví se o tom, že 30% z 23 miliard dolarů, není investováno. Bitcoinové ETF s ESG by představovalo vítanou možnost investic pro tyto fondy. Na zelený bitcoin by tak mohlo jít okolo 7 miliard dolarů.

Divadlo mocných

Vraťme se ještě k boji senátorky Warrenové. Bylo velmi zajímavé sledovat, že ve stejnou dobu, kdy přišla s návrhem zákona, současně Jamie Dimon, CEO největší americké banky JP Morgan prohlásil, že pokud by seděl ve vládě, bitcoin by zakázal.

Avšak pouze tři týdny po tomto radikálním odsouzení bitcoinu, 29. prosince největší americké banka JP Morgan uzavřela obchodní smlouvu s BlackRockem, že bude jeho prime dealer bitcoinových ETF.

Prohlášení Jamie Dimona tak byl pouze starý obchodní trik, jak zvýšit cenu kontraktu. Z toho plyne poučení. Nadávejte moc na prohlášení na sociálních sítích nebo v médiích, sledujte co aktéři skutečně dělají. Skutečnost je taková, že JP Morgan bude spolupracovat s BlackRockem na distribuci bitcoinových ETF. Bitcoin se tak stává systémovým aktivem.

Stejně tak si můžeme připomenout samotného Larry Finka, který ještě v roce 2022 kritizoval bitcoin. Jeho kritiky měly negativní dopad na cenu, což Larry Fink využil k velkému nákupu. Znovu sledujte co se skutečně děje, nejen to o čem se mluví. Skutečnost mluví jasně. Bitcoin se stává součástí oficiálních struktur.

Jak ovládnout bitcoinové ETF?

Hypotetické ovládnutí bitcoinu není až tak jednoduché, protože v sobě musí obsahovat dva faktory: těžbu kryptoměn a obchodování s nimi. USA čím dál víc podporují krypto těžbu. Což je mimochodem další z nepřímých důkazů snahy o ovládnutí světa kryptoměn. Důležité je ovládat víc než 51 % kapacity těžby. Zde bude zajímavé sledovat, zda se do tohoto boje zapojí i Rusko a Čína a budou se snažit zabránit USA v tom, aby získali největší podíl na těžbě. Mimochodem i BlackRock masivně investuje do kryptotežby v USA.

Bitcoinové certifikáty

Nás však zajímá BlackRock a ostatní finanční instituce, které mohou bitcoin ohrožovat. Na začátku tyto instituce budou nakupovat do svých trezorů bitcoin. Což bude pro všechny prospěšné. Následně budou čím dál víc vytvářet ETF, která budou pracovat s papírovým bitcoinem. Stejně, jako dnes existuje rozdíl mezi obchodem s fyzickým zlatem a zlatými certifikáty. Dnes finanční trhy obchodují především s certifikáty. Obchody s fyzickým zlatem jsou velmi nízké v porovnání s objemy na finančních trzích.

V našem černém scénáři budou na začátku oba druhy bitcoinu existovat. Jak bitcoiny uložené na vašich bitcoinový peněženkách, tak i ty virtuální. Aktéři trhu se budou ze všech sil snažit, aby se kurzotvorným stal trh s certifikáty ETF. Banky a celý finanční systém se bude snažit přesvědčit uživatele, že bitcoin se kupuje a ukládá v bankách. Zájem bude veliký a cena bitcoinu bude růst. Takže všichni, i staří držitelé budou spokojení. Jakmile se tato myšlenka stane dominantní, je čas přistoupit k finálnímu očištění bitcoinu.

Avšak skalní zastánci bitcoinu jako antisystemové měny mohou namítnout, že tím, že se udělá bitcoinové ETF se nezničí celý systém, ale naopak se posílí jeho decentralizace. Víc lidí bude moci do bitcoinu investovat.

Nový čistý bitcoin

Zde na scénu vystoupí pohrobci senátorky Warrenové. Velké instituce budou moct vytvářet tlak na to, že nebudou akceptovat bitcoiny obchodované podle veřejných klíčů. To samozřejmě povede ke vzpouře mezi držiteli bitcoinu.

Pokud však bude větší polovina v bankách, americké autority se mohou rozhodnout, že vytvoří nový bitcoin, který bude počítat jen s bitcoiny uloženými v bankách. Nový bitcoin tak bude znamenat konec anonymního bitcoinu. Stejně tak se bude těžit nový bitcoin pouze americkými těžaři, kteří budou v silné většině, aby mohl provést útok 51 %. A takto může systém zvítězit nad bitcoinem.

Info
51% útok na kryptoměny je typ útoku na blockchainovou síť, která využívá konsenzus Proof-of-Work (PoW). Při útoku 51% získá jedna skupina nebo osoba kontrolu nad více než 51 % těžebního výkonu sítě. To jim umožňuje kontrolovat, které transakce jsou zahrnuty do blockchainu a které ne.

Závěr: Kdo ovládá většinu bitcoinových ETF?

Jsem především akciový investor, který neustále myslí na měnové riziko. Kdo dnes přemýšlí o měnách, nemůže se bitcoinu vyhnout. A to je důvod proč se zabývám bitcoinem.

Omlouvám se dopředu za technické nedostatky a budu rád, když mi je opravíte. Také nechci, aby článek vyzněl úplně konspirativně, i když může se zdát jako náhoda, že velké kryptoburzy mají nyní problémy. Jak víme, je ve finančním světě důležitá důvěra a kryptoburzy mohou být lehce nahrazeny staletým finančními institucemi.

Samozřejmě se jedná o hypotetický scénář, který se nemusí realizovat. Bitcoin a kryptosvět však není současné na ústupu. Zavedení ETF tento trend jen potvrzuje. Je však otázkou, kam až může bitcoin vyrůst a zda se jeho úspěch nemůže stát jeho největším rizikem. Hlavním rizikem pro další roky bude, aby jak vlastnictví, tak i těžba bitcoinu zůstaly decentralizované.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 28

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
23 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Díky za super článek. Už dříve mne napadlo a také jsem to tu do diskuse napsal, že hrozí, že si BR udělá z bitcoinu svoje vlastní CBDC. Bude mít pod kontrolou obchodování (dominantní podíl na ETF+vazba na Coinbase), mnoho mincí (silná vazba na Microstrategy+mince majitelů ETF které bude spravovat) a hlavně (časem) většinový podíl na těžbě. Bude si moci dělat s cenou bitcoinu co bude chtít a nakonec ovládnout prostřednictvím těžařů i celý blockchain.
Tohle a samozřejmě také “Fantom problém 🙂 ” pro mne už udělaly z bitcoinu investičně nezajímavé aktivum.
Doporučuji se zaměřit na jiné coiny.

Mirek

Před lety už Blackrock vyhlašoval, jak si “pohraje s bitcoinem”. Na jaké coiny se zaměřuješ ty?

Fantom

Monero, to je podle mne “OG bitcoin” tedy krypto takové jaké zamýšlel tvůrce BTC Satoshi Nakamoto, jen v té době ještě přesně nevěděl jak to udělat.
Tedy skutečně privátní, decentralizovaný a udržitelný coin. BTC bohužel zdá se není ani jedno z toho. Monero je zatím ze strany vládních orgánů většiny států ignorované, ale pravděpodobně bude již brzy otevřeně nebo skrytě zakazováno – viz současné spekulace o delistování z Binance. Prostě bitcoinu se už vlády nebojí a Monero zatím ignorují. Budoucí pravděpodobný zákaz jistě našroubují na boj proti terorismu a praní špinavých peněz, tak jak to dříve předhazovaly bitcoinu.
Dále se zajímám o coiny které umožňují smart kontrakty a daji se stakovat, ideálně aby přinášely “úrokový výnos”. Konkrétně – DOT, ADA, ATOM, KSM,ALGO dále možná XLM, MKR.
Všechno je ale hodně riskantní investice, protože nikde není jistota ani pravděpodobnost že v dlohodobém horizontu uspějí.
XMR je můj favorit č. 1 a DOTč. 2. U ADA mám problém s tím že má zastropovanou nabídku a to si myslím není dobře. Kryptoměna by prostě měla mít trvale definovanou inflaci. Samozřejmě rozumně nízkou, ideálně cca 2%.
Problémem u altů jsou velryby – zakladatelé/nadace, atd. Prostě musíte věřit, že to se svým projektem myslí vážně a něchtějí retail jen odrbat.
XMR má zde opět výhodu, že žádné nadace a velryby s předtěženými coiny zde nejsou a případní majitelé spousty mincí jsou stejně anonymní a vždy budou.
Problémy tu jistě jsou a to především ohrožení decentralizace-těžby, pokud by někdo získal většinový hashrate. Je zde sice ASIC-resistance mining, ale stejně by mohl hodně bohatý zájemce o 51% útok (klidně nějaký stát) takový útok úspěšně provést. Existují odhady na masové pronajmutí výpočetní síly milionů PC, stát by na to prostředky jistě měl … .
Zatím ale žádné krypto nedržím. Očekávám hluboký pád celého trhu, ať už v souvislosti se současnou špatnou makroekonomickou situací a stejně tak i z obecné krypto bubliny.
Je otázka co bude BR dál dělat ve věci BTC ETF a jak to ovlivní celý kryptotrh.

Mirek

Díky za perfektní odpověď. Rád čtu tvoje názory.

františek
Hodnocení článku :
     

super náhled,to se teoreticky může stát ale za delší dobu,až bude dolar za méně než 18 kč akaždý rok bude oslabovat,dluhopisy se tam už nebudou dařit udat ani občanům USA,INDIE A ČÍNA,bude chrlit elektromob.,a td,děkji za článem franc

Petr Hejlek
Hodnocení článku :
     

Perfektní článek! Díky za něj 🙂

Robin Booh

Autor tvrdí, že dolar není ničím podložen. Každá standardní měna, a tedy i dolar, je podložena jejími daňovými příjmy, jinými slovy ekonomikou dané země. Ty mohou být přímo závislé na výkonu ekonomiky nebo nepřímo vycházející ze danění majetku, který země vytvořila v minulosti, např. daň z nemovitosti. Bitcoin je podložen pouze vírou, že ho někdo ode mne koupí a já na tom vydělám, čili klasické letadlo.

Ivan

What? Daně že jsou volatilní a nepředvídatelné? Naopak, daně jsou nejlépe predikovatelná položka každého tržního i totalitářského hospodářství, velmi dobře počitatelné a odhadované všemi vládami a centrálními bankami. Mimo jiné je to základní údaj pro skládání státních rozpočtů. Znáte něco jiného v ekonomice kde je volatilita výpočtu dlouhodobě v řádu nízkých desetin procenta??? Srovnávat to s neužitečně plýtvavým “fundamentem” nevratné/necirkulární spotřeby jinde chybějící energie je nějaký joke, ne?

Ivan Pokorný

What? Daně že jsou volatilní a nepředvídatelné? Naopak, daně jsou nejlépe predikovatelná položka každého tržního i totalitářského hospodářství, velmi dobře počitatelné a odhadované všemi vládami a centrálními bankami. Mimo jiné je to základní údaj pro skládání státních rozpočtů. Znáte něco jiného v ekonomice kde je volatilita výpočtu dlouhodobě v řádu nízkých desetin procenta??? Srovnávat to s neužitečně plýtvavým “fundamentem” nevratné/necirkulární spotřeby jinde chybějící energie je nějaký joke, ne?

Bart

Tohle už jsou opravdu ultra konspirace, sorry, že to musím takhle říct. Tak předně se stále bavíme o nějaké alternativě, mocných a nemocných, ale v zásadě je třeba si uvědomit, že BTC ani kryptoměny svůj potenciál prostě nenaplnily. A že byl značný, ale za těch 15 let se nestalo nic zásadního. Kromě pár zoufalých zemí jako byl tuším Singapur vlastně nikoho plošně jako platidlo nezajímá. Stal se z něj nástroj spekulace a u dalších kryptoměn nástroj černého trhu. Ani my, kteří ho kupujeme s ním vlastně ve většině případů nemame jiný cíl, než spekulovat a něco vydělat. A nakonec ho vyměnit za FIAT měnu, kterou vlastně zároveň odsuzujete a za to si koupit něco pěkného. A to je nás pár, většině lidí jsou úplně jedno, prostě je neřeší, nemají o ně zájem a mít nebudou. A většina politiků to má úplně stejně, žádný boj mocných proti kryptoměnám prakticky neexistuje. Jediní, kdo bojujou jsou ekologové, protože těžba je docela velká ekologická zátěž a celkem logicky se to nelíbí. A pak si na tom občas někdo hřeje polívčičku kvůli drogovým kartelům a zločinu. Což je obojí bohužel fakt a tak si své odpůrce prostě najde. Ale to je asi tak všechno.

Takže přátelé, nohy zpět na zem a uvědomme si o čem to je. ETF je zas jen o tom, aby pár dalších lidí mohlo spekulovat a ti co jim to umožní vydělat. A pokud by teoreticky někdo ovládnul trh, což se možná stát může, ak je tu spousta jiných kryptoměn, tak se zábava přesune tam. A že přijdou lidé o peníze? Jejich problém, byli přece opakovaně varování. V tomto systému nás nikdo za ručičku nevodí a je to tak dobře.
.
A jinak ty řeči o práci, kterou je třeba vynaložit, to jsem si skoro připadal jak na schůzi KSČ nebo nějakých neosocialistů. Přece víme, že v kapitalizmu (omlouvám se za ten výraz) se hodnota neměří prací, ale výkonem. A to je něco úplně jiného. Ale souhlasím, že se hraje o důvěru. Čemu věřím, tam dám prachy. Ale žádná marně spálené elektřina důvěru nedělí. A zlatu jako prostý občan tohoto systému zlatu věřím určitě, dolaru taky, ale BTC věřit nemůžu. A proč? Protože úplně klidně spláchne půlku mého vkladu za 2 měsíce. A nejsem jouda, abych věřil, že to vždy nakonec vybere a nikdy to neskončí jinak. Protože jediný, kdo nikdy neskončí je Anrej. Tomu to věřím,že to myslí vážne, ale BTC fakt ne 🙂 :).

Čumsem

No nevím, podle mě Bitcoin Bureše přežije a ne naopak… Jinak Bitcoin by opravdu nemusel být potřeba, kdyby centrální banky dělaly svou práci a udržovaly inflaci mezi 0 a 0,5 %. Už jejich cíl 2 % plus minus 1 %, což jsou 3 % je nesmyslně moc, protože to znamená, že za 20 let se ceny prakticky zdvojnásobí, resp. že FIAT přijde o polovinu hodnoty. A to je podle nich jejich CÍL, to je podle nich dobré. Realita je pak ještě horší…

Ale inflace prostě není dobrá z bambilionu důvodů. Malý příklad: český trh s bydlením, kdy lidi drží prázdné byty, protože se jim to vyplatí (víc než s nájemníkem). Proti tomu je PoW Bitcoin úplně ultrazelená technologie. 😀

Jinak teda na nějakou hyperbitcoinizaci ala “Milion dolarů? Ne nebudeš muset” teda taky nevěřím. Na uchování hodnoty ze dne na den a dokonce i z měsíce na měsíc FIAT tak nějak stačí (pokud nežijete ve Venezuele) 🙂

Poslední editace 3 měsíců před přes Čumsem
Čumsem

A ještě doplním, že za těch 15 let se toho stalo docela dost. Vývoj je naopak možná až příliš rychlý. Problém totiž je, že čím rychleji se to odehrává, tím je to vnímáno (oprávněně!) jako méně férové… 🙂

Bart

Co se tedy konkrétně stalo, aby to lidstvo posunulo do lepšího světa? Technologicky věci nemyslím, to většinu běžných lidi nezajímá. Jde mi čisté o splnění cílů btc jako nové měny světa.

Hodler
Hodnocení článku :
     

Příklady Libye nebo Iráku mluví za vše.

Přesně tady jsem přestal číst. Dezolátní nesmysly autora diskvalifikuje.

Fantom

Vaše chyba. Kdybyste dočetl až do konce, mohl jste si rozšířit obzory a zjistit že nic není černobílé a není výlučně kladných a záporných hrdinů jako v jednoduchých filmech.
Život také není černobílý.
Pokud přestanete cizí názor číst ve chvíli kdy se vám něco nelíbí, budete se v tomto svém černobílém chápání světa jen utvrzovat.
Já si naopak články autora vždy se zájmem přečtu. Na na věc klidně můžu mít i jiný názor.
Odmítnutí naslouchat odlišným názorům většinou vede k omezenosti.

honza
Hodnocení článku :
     

Já jsem to úplně čekal. Po tom, co BlackRock skoupil mnoho nemovitosti po celých Spojených státech, taktéž má většinový podíl akcií atd se teď začne (slušně řečeno) tlačit do krypta. Respektive do BTC…
Tohle fakt smrdí průserem.

Roman Krypta
Hodnocení článku :
     

Po dlouhé době vidím fajn článek, který nemám potřebu hlásit, díky!

Za mě to je celé o tom, že mocní ztrácejí moc a to se jim nelíbí.
Dnes mají všechno pod palcem centrální banky jako soukromé subjekty, které půjčují státům peníze – tím je mají v hrsti a v podstatě můžou všem diktovat, co chtějí přímo, či nepřímo přes lobing.
Proto se banky a státy brání adoptování měnového systému, který nebude záležet na nich – co by pak dělali?
My si jen musíme dát pozor, aby banky nepřevzaly moc i nad kryptem, konečně máme šanci udělat relativně nezávislý systém, tak to hlavně zase nepo…

Jestli někomu vadí, že se krypto používá na nelegální obchody, ať si laskavě uvědomí, že pro nelegální obchody se v drtivě většině případů využívají běžné peníze, tak proč tedy nezakážeme právě je?
Vláda USA je v tomto ohledu největší gauner – zabaví btc z nelegálních obchodů ze silkroad a vesele s nimi teď obchoduje..

Co se týká Bitcoinu – i když jsem podporovatel krypta, vidím spíše použitelnost v jiných měnách, kde transakce netrvají tak dlouho a poplatky jsou minimální, za mě má velkou budoucnost Solana – nicméně BTC nejspíše stále bude držitel hodnoty, přesně jak nastínil autor článku – má prostě nějakou naši důvěru, stejně jako současné peníze LOL.

spot_img