Bitcoinový halving pořádně otřese těžařským sektorem

5
(9)

Bitcoinový halving (půlení) je proces v bitcoinovém protokolu, který každých 210 000 bloků snižuje množství BTC, které lze vytěžit na jeden blok, o 50 %. K této události dochází zhruba každé 4 roky. Během několika dní se tak odměna za vytěžení jednoho bloku sníží z 6,25 BTC na 3,125 BTC.

Půlení způsobí, že Bitcoin bude ještě vzácnější a posílí se tak jeho funkce uchovatele hodnoty.

Halving působí největší vrásky těžařům

Investoři do bitcoinu se těší na očekávaný růst ceny po halvingu. Těžaři se ale budou muset přizpůsobit (nebo skončit), protože budou soutěžit o menší odměnu BTC. V konečném důsledku jsou právě těžaři půlením nejvíce postiženi.

Těžaři BTC musí neustále optimalizovat své operace. Hrají dlouhodobou hru, která závisí na tržní ceně bitcoinů (které dostávají za vytěžené bloky) v závislosti na efektivitě jejich těžby. Vzhledem k tomu, že odměny za bloky se nezvyšují, musí se těžaři připravit na přežití.

Letošní halving má velký potenciál změnit mining prostředí. Těžaři BTC budou nuceni hledat dostupnější zdroje energie a pečlivě optimalizovat svá těžební zařízení. To může znamenat významné změny ve fungování těžebního průmyslu bitcoinů.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Těžaři budou muset modernizovat

Těžaři velmi dobře znají pravidla hry. Jednou z velkých výhod protokolu Bitcoinu je, že jeho budoucí chování je zapsáno v kódu. Stejně jako investoři znají šok likvidity, který půlení přináší, těžaři vědí, že jejich obchodní model bude každé čtyři podroben nekompromisnímu testu.

Zakladatel a generální ředitel mining poolu Demand, Alejandro De La Torre, se na halving ale evidentně těší:

Halving vždy přináší nové otřesy. Je to skvělá příležitost pro nové hráče, kteří mohou vstoupit do odvětví.

Otřes trhu však nakonec bude znamenat, že někteří těžaři zaniknou. Cena bitcoinu je silně korelována se ziskovostí těžařů. Pokud se nezvýší natolik, aby kompenzovala snížení odměn za bloky, starší modely těžařských strojů již nebudou rentabilní.

Podle De la Torreho neustálý růst celosvětové míry hash rate může signalizovat, že těžaři již modernizují vybavení pro nadcházející půlení.

Bitcoin hash rate
Bitcoin hash rate označuje výpočetní výkon, který ověřuje a zabezpečuje transakce v bitcoinové síti. Tato metrika udává, jak velká je těžební aktivita na BTC blockchainu. Hash rate Bitcoinu dosahuje postupně nových rekordů, přičemž dalším milníkem by mohlo být 700 exahashů za sekundu (EH/s).

Optimalizace je základním principem těžby Bitcoinu. Kdo těží Bitcoin a neposouvá se kupředu, dlouhodobě nepřežije. Odborník na těžbu bitcoinů Anibal Garrido říká:

Většina úspěšných těžařů již používá nové a efektivní stroje. Ti, kteří nejsou připraveni, jsou odsouzeni ke krachu.

Těžaři mohou migrovat do jiných zemí

Pokud se podíváme na globální rozložení těžařů bitcoinů, Spojené státy stále ovládají lví podíl těžebního výkonu. Ten činí téměř 38 %.

De La Torre se domnívá, že Spojené státy budou půlením postiženy nejvíce, protože mají nejvyšší hash rate. Dopady by mohly přinutit nevýkonné těžaře, aby své těžební platformy “úplně nebo na chvíli” vypnuli.

Rozdělení těžby po celém světě závisí především na nákladech na energii potřebnou k provozu těžebních zařízení. Náklady na těžbu 1 BTC se mohou výrazně lišit podle toho, ve které zemi se těžař nachází. Například Itálie není pro těžbu bitcoinů atraktivní zemí. Náklady na těžbu 1 BTC zhruba odpovídají ceně nového Lamborghini Huracan.

Aktuální přehled všech kryptoměn můžete sledovat pod přiloženým odkazem ZDE.

Těžaři BTC se na jiné blockchainy stěhovat nebudou

Těžaři mají teoreticky ještě jednu možnost. Místo prodeje nebo přesunu svých operací do jiných lokalit se mohou rozhodnout těžit úplně jinou kryptoměnu. Tato možnost je však velmi nepravděpodobná.

Zařízení pro těžbu bitcoinů lze používat pouze k těžbě kryptoměn, které používají hashovací algoritmus SHA-256. Jediné další mince, které tak lze na nich těžit, jsou Bitcoin Cash (BCH) a Bitcoin SV (BSV). Obě digitální měny však mají ve srovnání s Bitcoinem zanedbatelnou tržní kapitalizaci a chybí jim likvidita.

Ohrozí odchod těžařů decentralizaci BTC?

Jednou ze základních hodnot Bitcoinu je decentralizace.

V prvních letech existence Bitcoinu mohl kryptoměnu těžit každý, kdo měl osobní počítač. Jak se Bitcoin stával populárnějším, rostl i zájem o těžbu. S rozvojem odvětví vzniklo několik těžařských skupin, které údajně hrozily centralizací těžebního průmyslu Bitcoinu.

S každým půlením se těžba Bitcoinu stává obtížnější. V důsledku toho malí těžaři opouštějí trh, zatímco velké firmy (z nichž některé jsou dokonce veřejně obchodovatelné) mají větší podíl na hash rate Bitcoinu.

Open-source povaha Bitcoinu umožňuje všem těžařům vidět, jak je síť centralizovaná a zda některý subjekt nezískává příliš velkou moc. Těžařská komunita funguje jako hlídací pes; pokud těžařský pool představuje nebezpečí pro decentralizaci, může komunita své těžařské platformy od tohoto určeného poolu odpojit.

Dá se předpokládat, že těžaři nikdy nedovolí, aby nějaký těžební pool překročil 50 % celkového těžebního sektoru. To by mu totiž dalo možnost zahájit 51% útok na síť a umožnit double-spending.

Závěr

Snížení odměny na polovinu představuje pro těžaře a trh likviditní šok. Naprogramovaná povaha bitcoinu poskytuje předvídatelné chování, které obezřetní těžaři přežijí. Halving lze tak chápat jako očistu od neefektivních těžařů. To by v konečném výsledku mělo zlepšit těžební infrastrukturu Bitcoinu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Juraj Zamek

👍🏻

Jan
Hodnocení článku :
     

Super článek, objektivní a srozumitelný 👍🏼

spot_img