Dnes v noci se kurz ceny bitcoinu na chvíli podíval nad úroveň 68 700 dolarů. Dostal se tedy již jen pár set dolarů od svého historického maxima (All-time high, ATH). Skoro každý, kdo v historii nakoupil a stále mince drží, se v současnosti pohybuje v zisku. Co bude dál?
Část analytiků označuje současný stav jako počátek býčího trhu a předpokládá dalších 10 měsíců silného růstu poháněného současným FOMO a blížícím se halvingem. Předpokládají letos ceny kolem 100 000 až 120 000 USD. Nápomoci by mohla i dohoda amerických energetických úřadů s Texas Blockchain Council (TBC) a Riot Platforms. Těžby kryptoměn tak již nemusí čelit vlivu poměrně negativního průzkumu.
MicroStrategy vydělala 1,2 miliardy USD za tři dny
Díky růstu kurzu ceny bitcoinu vydělávají téměř všichni držitelé. Například MicroStrategy od roku 2020 nakoupila 193 000 BTC. To jim papírově vydělalo 1,2 miliardy dolarů jen za poslední tři dny. Táhne to samozřejmě vzhůru i cenu jejich akcií.
Americká regulace se dostává do zajímavého paradoxu
Snahu Garyho Genslera, předsedy Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), aby se krypto entity registrovaly, brzdí nedostatek licencovaných burz, což omezuje možnosti obchodování s registrovanými mincemi. Fintech firmy čelí podobným překážkám a spoléhají na bankovní partnerství pro přístup k platebnímu systému. Přitom podléhají přísnému regulačnímu dohledu. Tento nedostatek federálního licenčního rámce omezuje inovace, přestože státní zákony nabízejí určitou úlevu.
Situaci lze přirovnat k románu Josepha Hellera – Hlava 22. V něm se mimo jiné říká, že povinnosti může být zbaven ten, kdo je uznán za psychicky narušeného, a zároveň požádá o uvolnění. Ovšem to, že o uvolnění požádá, svědčí o jeho psychickém zdraví, takže se uvolnit nemůže.
Co tedy bude dál?
Historicky není moc dat pro chování kurzu bitcoinu nad aktuální hladinou. Ráno cena sice na chvíli spadla pod 65 000 USD, ale odrazila se a postupně zase roste. Denní změna spotových ETF na bitcoin dosáhla včera opět vysokých čísel. Nárůst skoro 563 milionů USD primárně táhl IBIT (BlackRock, +420 mil. USD) a rekordní denní změna FBTC (Fidelity, +405 mil. USD).
Z transformovaného Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) pokračuje poměrně slušný odliv (-368 mil. USD). Ten se ale začíná projevovat i na některých dalších fondech. Situace nahrává spekulacím, že již začalo vybírání zisků. Přeci jen cena od prvních prodejů narostla skoro o 50 %. Realizovat takový zisk po dvou měsících jistě láká.
Přesto se dá očekávat, že cena ještě dále poroste. Pokoření ATH se čeká ještě tento týden a hranice 100 000 USD je tímto tempem letos opravdu silně reálná. Kromě velmi dobrých prodejů ETF tu máme i blížící se halving. Ten je historicky spojován s býčím trhem a dalším růstem. Ten se ale také jednou zastaví. Není otázkou zda, ale kdy. Budeme to nadále sledovat. Buďte s námi.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
“Část analytiků označuje současný stav jako vrchol býčího trhu a předpokládá dalších 10 měsíců silného růstu“…. snad začátek a ne vrchol
Překlep. Samozřejmě máte pravdu. Opravil jsem to. Díky
Pane Pošvici prosím, kam si myslíte že by se btc mohl podivat, kdyz jsme na zacatku silneho rustu a je před nami 10 měsiců?
Bohužel na to asi neexistuje jednoduchá odpověď. Nemám křišťálovou kouli a hodně se řídím technickou analýzou. Kurz se aktuálně pohybuje v polohách, kde historicky nemáme mnoho podkladů. Vyjdu-li z Fibonacciho retracementu, tak nad námi vidím úrovně kolem 83 000 USD (127,20 %), 90 500 USD (141,40 %) a 101 000 USD (161,80 %).
Vše to hrozně záleží na náladě na trhu a jak dlouho mu to vydrží. Tento týden klidně může dojít ETF dech a cena může spadnout zpět dolů k 52 000 USD. Nebo může záchranný balíček amerických bank vypršet a oni na to nebudou připravení. To by mohlo ekonomiku USA poslat dolů a s ním i bitcoin. Ve hře je hrozně velké množství faktorů a nahoru nás teď táhne primárně jen jeden. To se mi nelíbí.
Na bitcoinu jsem z dlouhodobého hlediska HODLer, takže snesu nějaký ten propad. Logicky bych teď čekal nějakou konsolidaci nebo korekci. Trh se ale už pěkných pár týdnů moc logicky nechová. Odpověď vám tedy bohužel nedám.
Děkuji moc za odpověď 🙂
Já si myslím, že technická analýza teď má mnohem nižší vypovídací hodnotu. Bitcoin se po ETF změnil. Kdyby nebylo ETF tak už tu dávno máme korekci o desítky procent. V současné situaci se dle mého názoru projeví deflační podstata BTC. Zájem je nebývalý a žádný centrální bankéř nemůže “vytisknout” pár milionů bitcoinů navíc. Navíc ten zájem nebude chvilkový. Společnosti jako Blackrock, Fidelity aj., neměly s ETF takové trápení, aby to byl produkt na chvíli. Budou ETF silně propagovat.
Krátkodobě/střednědobě – těžko předvídatelné
Dlouhodobě (více než 1 rok) – 100k+
🙂
Rozumím, děkuju 🙂