Bitcoin míří nad 73 000 USD – roste již sedmý měsíc

5
(17)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Máme za sebou relativně klidný týden, všichni si asi užíváme velikonočních svátků a vzpamatováváme se z posunu času. I přes relativní klid se nám na grafech bitcoinu formují signály, které není vhodné ignorovat. Projdeme si spolu několik časových pohledů a zkusíme opět odhadnout, kam by se kurz ceny bitcoinu mohl vydat po svátcích.

Začneme klasicky na hodinovém grafu minulého týdne. Vidíme, že hned v pondělí začal růst, který nás dostal nad 70 000 USD. Zanechal za sebou nevyplněný CME gap, což se zase tak často nestává. Nechali jsme úroveň 63 900 USD bez potvrzení. Při pohledu z delší časové perspektivy ale zjistíme, že předchozí týden zůstala pro změnu nepotvrzená úroveň CME na 69 500 USD. Šlo by tedy spekulovat nad možným zaplněním tohoto gapu až po týdnu. V rámci tohoto předpokladu by šlo tedy opět spekulovat na pokles na 63 900 USD na počátku příštího týdne. Možná by tomu nahrávala i medvědí divergence, která se nám celý týden tvoří. I když kurz stoupal, tak Relative Strength Index (RSI) nám klesal. I toto by nahrávalo potenciální změně trendu.

Samozřejmě musíme brát ohled i na makroekonomické události. V úterý nám ze Spojených států přišla pozitivní informace o stavu ekonomiky – lidé si více objednávají zboží dlouhodobé spotřeby, což by šlo číst jako důvěru v ekonomiku. Dobré pro dolar, nic moc pro bitcoin. Ve středu se kurz vzpamatoval a začal opět růst. Až do další pozitivní informace o stavu HDP v USA. Další obrat a pokles kurzu. V pátek ještě potvrzení na výdajích osobní spotřeby (PCE). Celkově máme ale zatím týden v plusu díky pondělnímu růstu.

V pátek se již slavili Velikonoce a můžeme vidět nejen nízké objemy, ale i velmi nízkou volatilitu. Kurz se během víkendu skoro nepohnul a pohybuje se kolem 70 000 USD, kde zavřela v pátek i futures burza v Chicagu (CME).

Symetrický trojúhelník předpokládá růst ceny

Na čtyřhodinovém grafu vidíme obrat trendu a postupný růst. Týdenní svíce má zatím zelenou barvu a při pohledu na poslední týden si lze všimnout formujícího se patternu Symetrického trojúhelníku. Ten by v tomto podání šel číst jako býčí signál. Není ovšem moc velký a při jeho potvrzení průlomem vzhůru lze očekávat cílovou hladinu kolem 74 – 75 000 USD.

Denní graf by ale mohl naznačovat potenciální pokles

Denní graf nám ale ukazuje spíše potenciál pro pokles. Vytvořili jsem nové high a low. Aktuální formace by tak mohla tvořit nižší high, což by mohlo vést k potenciálnímu poklesu. Pod námi jsou historicky silná pásma, která by mohla posloužit jako supporty. Kolem 62 000 USD již bylo otestováno. Potenciál pro další nižší low by se tedy nabízelo pásmo kolem 58 000 – 59 000 USD.
Do grafu jsem také vyznačil klesající objemy. Vlastně již celý březen máme objemy stále nižší a nižší. I to by nás mohlo varovat před potenciální změnou trendu. Měsíční svíce se nám stále zelená, ale chybí tomu potvrzení. Dávejte na to pozor.

Týdenní svíce uzavře nad historickým maximem

I když jsme definovali nové historické maximum (ATH) již před pár týdny, tak samotná týdenní svíce nad původním ATH ještě neuzavřela. Tento týden to zatím vypadá nadějně. Kurz se aktuálně pohybuje nad 70 000 USD. Historicky bylo uzavření týdenní svíce nad původním maximem vždy jednoznačně býčím signálem s potenciálem pro silný růst. RSI se již dlouhodobě pohybuje v překoupeném pásmu, indikátor ADX potvrzuje velmi silný trend a index volatility (ATR) máme kolem 5 000. To vše by mohlo naznačovat potenciál pro další růst. Dnes také zavírá měsíční svíce, která se zelená již sedmý měsíc v kuse. Zatím vykazuje nárůst 15 %.

Internet má býčí náladu

Samozřejmě ani dnes nezapomeneme na internetové analytiky a jejich názory. Nemám patent na rozum a to co vidím v grafech já se nemusí potkávat s názorem ostatních. Například Titan of Crypto na denním grafu zaznamenal tzv. Golden Cross indkátorů Tenkan-sen (9denní průmer) a Kijun-sen (22denní průměr). Spolu s patternem Vlajky ho čte jako býčí a cíl vidí kolem 97 000 USD.

Analytik Crypto Rover stále srovnává současnou situaci s rokem 2020 a tehdejším prolomením ATH. Jestliže tato týdenní svíčka uzavře nad původním maximem, tak to vidí jako extrémně býčí signál s potenciálním raketovým růstem.

Keith Alan, tvůrce nástroje Material Indicator, také poukazuje na sedm zelených měsíčních svící v řadě. Tvrdí, že se to historicky zatím nikdy nestalo a vidí to také jako silně býčí signál před blížícím se halvingem. Čistě pro pořádek tato situace již nastala v roce 2012 (březen až září) a následovala měsíční svíce s poklesem o necelých 10 %. V té době se ale cena bitcoinu pohybovala kolem 10 USD a nevím, zda tedy situace lze úplně srovnávat.

Likvidita leží nad námi

Pohled na hodinový graf je velice poklidný, tak jak by během svátků asi měl být. Máme tam spekulaci pro potenciální pokles (medvědí divergence) a možný cíl nevyplněného gapu z minulého týdne (63 900 USD). Čtyřhodinový graf ale ukazuje potenciální růst na vyšší úrovně. To potvrzuje i graf likvidity, který nám ukazuje kolem 72 300 USD více než 1 miliardu USD.

Denní graf by opět mluvil o potenciálním poklesu. Možná poslední korekce před halvingem. Objemy rozhodně nasvědčují potenciálu pro obrat. A týdenní, respektive měsíční, graf? Historicky řečeno jeden by chtěl růst a druhý by si žádal korekci.

Spotová ETF mne tento týden nepřesvědčila

Spotová ETF na bitcoin tento týden vykázala vždy kladnou denní změnu. Po poklesech z minulého týdne je to samozřejmě dobrá zpráva. Ale při bližším pohledu mne nijak nepřesvědčila. V pondělí byla změna o pouhých 700 tisíc USD. Hlavně díky FBTC (Fidelity). Úterý by se dalo označit jako „normální“ den pro všechny. Středu zachránil ARKB (ARK 21shares) a jejich rekordní více než 200 milionový nárůst. Čtvrteční paběrkování naštěstí zachránil slabý odliv z GBTC (Grayscale). Celkově tedy stále nevidím to tempo růstu předchozích týdnů. Potřeboval bych více takových dnů jako bylo úterý.

Kam se tedy kurz ceny bitcoinu teď vydá?

Takže co si z toho odnést? Osobně si myslím, že kurz ceny vyskočí na hladinu kolem 73 000 USD, vybere likviditu a pak se otočí a půjde hledat nižší low na denním grafu. Vyplní CME gap a do halvingu otestuje 59 000 USD. Pro tento názor aktuálně mluví grafy a vzory, které v nich vidím. Mám tedy připravené krátké pozice kolem 72 000 USD a předpokládám zisk na krátkodobém poklesu. To samozřejmě můžou ovlivnit makroekonomické informace, které v příštím týdnu přijdou. Například páteční data o nezaměstnanosti nebo úterní počet volných pracovních míst v USA. Z dlouhodobého pohledu jsem na bitcoin ale stále býčí a věřím v letošních 100 000 USD. Krátkodobý pokles bych tedy vnímal spíše jako příležitost.

To ale pro vás rozhodně není investiční rada nebo nějaká forma doporučení. Celý článek vyjadřuje pouze můj osobní názor na situaci a je silně ovlivněn mým vnímáním světa a sociální bublinou ve které se pohybuji. Doporučuji vám si udělat vlastní průzkum a teprve na jeho základě se rozhodnout o možné investici. DYOR.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Daniel
Hodnocení článku :
     

Děkuji za článek.

Petr Hejlek
Hodnocení článku :
     

Super analýza jako vždy 👍🏻 Díky za ni!

spot_img