Co je Bitcoin halving? – Ultimátní průvodce bitcoinovými cykly

4.7
(29)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

V tomto článku se detailněji podíváme co je Bitcoin halving. Ověříme si teorii růstu ceny Bitcoinu po třech předchozích půleních a zaspekulujeme na vývoj ceny Bitcoinu po tom následujícím.

Halving je totiž již za dveřmi, a pokud máte nebo plánujete nějaké krypotměny, týká se vás možná více než si myslíte. Ovlivní totiž celý sektor kryptoměn!

Datum a čas halvingu 2024 – odpočet

Jedna z klíčových vlastností Bitcoinu je jeho omezené množství. Tato vlastnost podle mnohých analytiků a investorů předurčuje Bitcoin k tomu, aby se jednoho dne stal nejdůležitějším aktivem na světě (časem možná i světovou rezervní měnou).

Nejdříve potěšíme čtenáře, kteří chtějí jednoduché a krátké odpovědi:

Halving Bitcoinu je zjednodušeně řečeno snížení odměny pro těžaře (validátory Bitcoinových transakcí) na polovinu. Po halvingu dostávají těžaři poloviční počet mincí za stejnou práci = tvorbu nových bloků (a ověřování transakcí na blockchainu). Vytěžené Bitcoiny se následně můžou dostat na trh. Díky klesající nabídce v čase a rostoucímu zájmu o používaní Bitcoinu se spekuluje na výrazný růst jeho ceny.

Pro ty z vás, kterým táto odpověď nestačí a rádi se dozvíte víc máme připravený detailní článek. Pojďme se spolu podívat proč Bitcoin vznikl a jakým způsobem definuje jeho vzácnost událost nazvaná “Bitcoin halving”.

Vznik Bitcoinu a jeho těžba

Bitcoin byl vytvořen za účelem obejít celý řetězec centralizovaných autorit, které kontrolují tradiční měny (centrální banky, komerční banky, platební společnosti, …). Satoshi Nakamoto v únoru 2009 napsal:

Bitcoin vznikl v reakci na finanční krizi v roce 2008/2009 a závislosti světa na centrálních bankách. Cílem bylo vytvořit platební systém, který není závislý na potvrzení transakcí třetí stranou. Blockchain je kryptografický kód, resp. datová struktura, která uchovává transakční historii a využívá matematický algoritmus pro potvrzování transakcí bez využití centralizované autority (banky). Transakce mezi uživateli blockchainu se odesílají do sítě a zapisují do bloků.

Potvrzené transakce jsou zpětně dohledatelné v blocích, které splňují velmi specifické kryptografické pravidla a musí být potvrzené většinovou shodou validátorů v síti (blockchainu). Tímto způsobem se zabezpečí chronologická postupnost bloků a umožní validátorům najít shodu na stavu celého systému. Tyto pravidla zabraňují úpravě předešlých bloků. Žádný jednotlivec nebo skupina nemůže kontrolovat obsah bloků a nahradit / upravit jejich obsah (pozn. pokud nepřekročí 51% validátorů v síti).

Ověřování bitcoinových transakcí resp. těžba Bitcoinu je proces, ve kterém “bitcoinoví těžaři” využívají svoje vysokovýkonné počítače a soutěží, který jako první vyřeší matematický problém pomocí algoritmu. Nejrychlejší řešitel vytvoří nový blok a získává s tím spojenou odměnu ve formě nově vytvořených Bitcoinových mincí. Vytvoření nového bloku a jeho zápis do blockchainu nastává v průměru každých 10 minut.

Co je Bitcoin halving

Halving Bitcoinu je událost, při které se odměna za těžbu nového bloku v bitcoinové blockchainové síti sníží na polovinu. Toto snížení se děje zhruba každé 4 roky (proto se tomu říká 4letý cyklus) a bylo naprogramováno do protokolu Bitcoinu od jeho zahájení v roce 2009. Halving má za cíl kontrolovat inflaci bitcoinu tím, že postupně snižuje množství nově vytvářených mincí bitcoinu.

Celkové množství Bitcoinů, které budou vytěžené (vytvořené) je limitováno na 21 milionů minců. Když byl Bitcoin vytvořen, odměna za vytěžení jednoho bloku byla stanovená na 50 Bitcoinů. Postupně se však musí odměna za jeho těžbu snižovat o polovinu po vytěžení každých 210 000 bloků. Celý proces zabezpečuje funkce v Bitcoinovém kódu s názvem “GetBlockSubsidy”.

Tato funkce počítá velikost odměny pro každý vytěžený blok podle vstupních parametrů:
– nSubsidy = odměna za těžbu 1 bloku;
– Počáteční odměna = 50 * COIN (1 COIN = 1 BTC= 100 000 000 Satoshi);
– Consensus.nSubsidyHalvingInterval = 210 000 bloků (počet bloků po kterém nastává halving);
– nHeight (pořadí aktuálního Bitcoinového bloku);

Po každém vytěženém bloku se jeho pořadové číslo vydělí konstantní hodnotou 210 000 bloků. V den nejbližšího čtvrtého halvingu to bude blok číslo 840 000 / 210 000 = 4. Kód automaticky sníží odměnu pro těžaře.

S ohledem na průměrný čas těžby jednoho bloku přibližně 10 minut x 210 000 bloků proběhne halving průměrně každé čtyři roky. Po vytvoření 21 miliónu Bitcoinů se splní další podmínka pro maximálně 64 halvingů a táto část kódu už nebude pokračovat. Odhadem po roce 2140 budou všechny Bitcoiny vytěžené, těžaři budou muset fungovat jenom z transakčních poplatků.

Pro vizuálně založené čtenáře, máme vysvětlení od jednoho z kryptoměnových průkopníků Adama Becka.

Následující čtvrtý halving Bitcoinu proběhne přibližně v březnu 2024. Odměna za 1 vytěžený blok poklesne z aktuálních 6,25 BTC na 3,125 BTC. Pro přesné datum můžete vyhledat výraz “bitcoin halving date”. V tabulce níže můžete vidět kolik Bitcoinů už bylo vytěženo z celkového počtu za jednotlivá období.

Poroste cena po dalším halvingu bitcoinu?

Pokud se ptáte na očekávání spojená s dalším halvingem v roce 2024, je třeba si uvědomit, že predikce tržního chování jsou vždy spekulativní. Nicméně můžeme zvážit několik faktorů a historické trendy:

  1. Historický dopad: V minulosti vedly halvingy k významnému růstu ceny bitcoinu. Například po halvingu v roce 2016 a 2020 následovaly výrazné býčí trhy. Toto pozorování však nemusí nutně určovat budoucí vývoj.
  2. Snížená nabídka, stejná nebo rostoucí poptávka: Teoreticky, pokud se odměna za těžbu sníží a poptávka po bitcoinech zůstane stejná nebo poroste, může to vyvolat vzestup ceny.
  3. Náklady na těžbu: Halving zvyšuje náklady na těžbu kryptoměny, protože těžaři dostávají méně bitcoinů za každý nový blok. Pokud cena bitcoinu zůstane stabilní nebo klesne, někteří těžaři mohou přestat být ziskoví a mohou ukončit svou činnost. To by mohlo ovlivnit bezpečnost a integritu sítě.
  4. Spekulace a mediální pozornost: Halvingy často přitahují zvýšenou mediální pozornost, což může přilákat nové investory a spekulace na trhu.
  5. Makroekonomické faktory: Globální ekonomické podmínky, regulace, technologický vývoj a další makroekonomické faktory mohou mít větší dopad na cenu bitcoinu než samotný halving.
  6. Zralost trhu: Jak bitcoin a kryptoměnový trh dále zraje a stává se mainstreamovým, může reakce na halving vypadat jinak než v raných dnech bitcoinu.
Info
Halving bitcoinu mnozí nadšenci považují za jediný relevantní fundament, který vždy požene cenu bitcoinu v pravidelných cyklech nahoru. Je to ovšem velmi omezená představa o tom, jak celý trh vlastně funguje. Halving je určitě důležitým milníkem, ale není jediným, který má kurzotvornou funkci.

Od Genesis bloku po první halving Bitcoinu

Bitcoin byl vytvořen v roku 2009 člověkem nebo skupinou nazývající se “Satoshi Nakamoto”. Jméno se objevilo v originálním “White paperu” z roku 2008, kde se popisuje první kryptoměna a blockchainový systém, který umožnil vznik celého kryptoměnového světa.

3. Ledna 2009 byl vytvořen první blok “Genesis block”. Během prvních sedmi měsíců Satoshi vytěžil 1,1 miliónů BTC. Na začátku byl Bitcoin spíše hobby zájmem a projektem několika IT nadšenců.

Poprvé bylo možné obchodovat Bitcoin na burze v dubnu 2011, kdy cena Bitcoinu poprvé překročila hodnotu 1 USD. Graf níže ukazuje vývoj ceny Bitcoinu od vytvoření po první halving. Z nulové ceny vyrostl Bitcoin až na 32,06 USD. Následně ho čekala korekce o závratných -93,84 % na hladinu 1,98 USD.

  • Korekční dno se odehrálo 376 dní před prvním halvingem.
  • Následujících 749 dní trval nový Bull market.
  • Následně Bitcoin dosáhnul na hodnotu 1246 USD (+ 62 829 %) resp. 628,29 násobek.

První až druhý Bitcoin halving

Po předchozím růstu Bitcoinu na 1246 USD znovu následovalo období korekce (Bear market):

  • Během 623 dní dlouhé korekce Bitcoin klesl o brutálních – 87,1 %, až k hladině 160,84 USD.
  • Dno korekce dosaženo 327 dní před druhým halvingem dvojitým odrazem.
  • Bitcoin zahájil nový Bull market a vystoupal až na hladinu 19 827 USD (+ 12 080 %) v období přibližně 854 dní.

    V tomto období na přelomu 2017/2018 už byl Bitcoin a kryptoměny vidět všude a mohli jste o něm slyšet ze všech médií a lidí.

Druhý až třetí halving Bitcoinu

Po předchozím růstu na 19 827 USD následovala další korekce. V tuto chvíli všichni předpovídali (další) smrt Bitcoinu a konec kryptoměn. Většina retailových investorů už odešla z trhu a nebo měla tak velké ztráty, že chtěli na kryptoměny zapomenout.

  • Bitcoin klesl o – 84,19 % a dosáhnul na cenovou hladinu 3 137 USD.
  • Medvědí trh trval 362 dní.

Po této korekci následovalo zahájení nového růstu až lehce pod hladinu 14 000 USD. Po několika měsících začátkem roku 2020 přišla pandemie Coronaviru a všechny rizikové aktiva se propadli. Bitcoin ve velmi krátkém období odepsal znovu přibližně – 72 % své hodnoty. To byla další rána pro běžné investory. Někteří ale tuto příležitost využili s očekáváním dalšího halvingu o necelé 2 měsíce. Bitcoin začal znovu raketově růst a velmi rychle se mohli začít radovat.

V průběhu nového cyklu Bull marketu vyrostl Bitcoin až k hladině 69 579 USD (+2 123 %). Tento bear market trval 1 060 dní.

Následující čtvrtý Bitcoin halving a očekávání pro vývoj ceny BTC

V předchozích cyklech vývoje Bitcoinu můžeme sledovat několik časových trendů a jeho rostoucí adopci. Další důležitý fakt je klesající riziko zániku Bitcoinu ale i potenciálního zhodnocení s každým dalším cyklem. Ve srovnávací tabulce níže, můžeme vidět jasný trend v prodlužování býčího trhu, procentuálního poklesu jednotlivých korekcí ale i možného zhodnocení v dalším Bull marketu.

Na grafu níže, můžeme vizuálně vidět všechny dosavadní cykly. Už na první pohled je zřejmé, že halving Bitcoinu vychází přibližně do poloviny každého Bull marketu.

Můžeme si proto položit 2 zásadní otázky:
1) Dosáhli jsme dna tohoto cyklu a čeká nás další bull market?
– Pokles Bitcoinu v listopadu 2022 na hladinu 15 506 USD se zatím jeví jako potenciální dno cyklu. Bitcoin však silně koreluje s akciovým indexem S&P 500, který s ohledem na makroekonomická data své dno možná ještě nenašel. Nejbližší měsíce ukážou jestli se Bitcoin dokáže odtrhnout této korelaci a potvrdí nový Bull market.

Pokud nevíte jestli už vstupovat do trhu, doporučuji si nastudovat investování pomocí DCA strategie (Dolar Cost Averaging).

2) Jaké zhodnocení (růst) Bitcoinu můžeme očekávat v dalším bull marketu?
– Pro predikci ceny Bitcoinu existují různé modely, nejznámější je zřejmě “stock-to-flow” model. V posledním cyklu indikoval růst Bitcoinu po hladinu 100 000 USD, kterou jsme nedosáhli (následně byl model upraven). Po čtvrtém halvingu se očekává růst k hladině 1 000 000 USD za 1 Bitcoin. O této hladině v nejbližším cyklu silně pochybuji, bylo by zapotřebí obrovské množství likvidity od institucí a bank.

Podrobnější vysvětlení stock to flow modelu

Model “stock-to-flow” (S2F) je koncept používaný v různých průmyslových odvětvích, ale v kontextu bitcoinu a kryptoměn byl popularizován jako způsob, jak modelovat a předpovídat cenu bitcoinu na základě jeho nabídky. Konkrétně se zaměřuje na vztah mezi “stock” (celkové množství bitcoinů v oběhu) a “flow” (nově vytvářené mince, zejména v důsledku těžby).

Zde je podrobnější vysvětlení modelu stock-to-flow:

  1. Stock (Zásoba): Celkové množství bitcoinů v oběhu v daném čase.
  2. Flow (Přítok): Množství nově vytvářených bitcoinů za určité časové období. Toto množství se pravidelně snižuje kvůli halvingům, což jsou události, při kterých se odměna za těžbu nového bloku bitcoinu sníží na polovinu (což se děje zhruba každé 4 roky).
  3. Stock-to-Flow Ratio (Poměr zásoba k přítoku): Je to poměr mezi celkovým množstvím bitcoinů v oběhu (stock) a množstvím bitcoinů, které mají být vytvořeny v následujícím roce (flow). Vysoký S2F poměr obvykle ukazuje na nižší míru inflace aktiva.

Teorie modelu S2F v kontextu bitcoinu spočívá v následujících bodech:

  • Aktiva s vyšším poměrem S2F (např. zlato) mají tendenci mít vyšší hodnotu, protože jsou vzácnější nebo těžší je vytvářet.
  • Když dojde k halvingu v bitcoinu, “flow” nebo rychlost, jakou jsou bitcoinu vytvářeny, se sníží na polovinu, což vede k nárůstu S2F poměru.
  • Model S2F předpokládá, že s rostoucím poměrem S2F by měla cena bitcoinu v průběhu času stoupat.

Model stock-to-flow se stal populární v krypto-komunitě, protože dosud docela přesně předpověděl některé cenové cykly bitcoinu. Nicméně, jak s každým ekonomickým modelem, je důležité zvážit jeho omezení a interpretovat jeho předpovědi s opatrností. Někteří kritici upozorňují, že model může být příliš zjednodušující a že tržní ceny jsou ovlivněny mnoha faktory mimo rámec nabídky.

Další předpoklady pro růst bitcoinu

Dle dostupných informací se spousta komerčních bank snaží uspokojit poptávku klientů a zpřístupnit jim investici do kryptoměn. Centrální banky však dělají všechno co můžou pro regulaci až zákaz Bitcoinu, který je ohrožuje. Zároveň se snaží prosadit vlastní digitální měny CBDC, které mohou Bitcoin ohrozit.

Další srovnávací tabulka zhodnocení Bitcoinu (procentuálního nárůstu jeho ceny) v jednotlivých cyklech překvapila i mně samotného. Když se podíváte na sloupec č.2 a 3, můžeme vidět radikální pokles zhodnocení Bitcoinu v každém dalším cyklu.

“Pokles násobku zhodnocení následujícího cyklu” je násobek zhodnocení které Bitcoin dosáhl v dalším cyklu oproti tomu předchozímu (rozsah 0,1393 – 0,1923).

Za předpokladu zachování takto značného poklesu možného zhodnocení, výpočtem vychází nárůst ceny Bitcoinu v rozsahu 3,087 až 4,265 x hodnota potenciálního dna cyklu (15 506 USD). Tím pádem by další vrchol Bull marketu mohl být už jenom v rozsahu 47 867 až 66 133 USD. Tzn. dokonce pod předchozím vrcholem. To by absolutně zneplatnilo celý Stock-to-flow model založený na vztahu omezené nabídky a poptávky po Bitcoinu.

Závěr a shrnutí důležitosti halvingu Bitcoinu

Jak můžete sami vidět, halving Bitcoinu je velmi důležitý fundamentální aspekt, který je nutno pro investování do kryptoměn zohledňovat. Někteří z nás dokážou i díky němu částečně časovat trh a “jezdit na vlnách Bitcoinových cyklů”.

Za předpokladu, že si Bitcoin udrží nezávadnost jeho kódu a nedojde narušení tempa vytváření nových coinů, můžeme předpokládat další nárůst zájmu a ceny (i kdyby to nebylo přesně podle stock-to-Flow modelu). Jeho cenu by nahoru mohl v nejbližších letech tlačit i nástup mladší “digitálně nativní” generace Z, která začne vydělávat a investovat do digitálních aktiv. Zároveň odchod staré generace investorů (a bankéřů), kteří vidí kryptoměny jako ponzi-schéma a drží se raději drahých kovů a akcií.

Největší fundament pro růst ceny Bitcoinu by však mělo být reálné používání v paralelních ekonomikách a Metaversu ať už bude mít jakoukoliv podobu.

Často kladené dotazy – FAQ

Kolik Bitcoinů vlastní Satoshi Nakamoto?

Satoshi Nakamoto je považovaný za největšího držitele Bitcoinu s celkovým množstvím až 1,1 miliónu BTC, resp. 5% celkového množství.

Co je Hashrate?

Hashrate je výpočetní síla bitcoinové sítě. Není přesně známa v konkrétní moment, lze však odhadnout z počtu těžených bloků a aktuální obtížnosti těžby bloku. Hashrate je zároveň klíčový ukazatel bezpečnosti sítě. Čím větší je hashrate, tím obtížnější je na ní zaútočit. Obtížnost těžení se upravuje každých 2016 bloků, tzn. přibližně každých 14 dní. Cílem je upravit rychlost těžby 1 bloku přibližně na 10 minut. Co je hashrate?

Co se stane s vytěženými Bitcoiny po dalším Bitcoin halvingu?

Vytěžené Bitcoiny, které vlastníte vám zůstávají beze změny na privátní peněžence, nebo burzovním účtu. Mění se jenom odměna pro těžbu nových Bitcoinu.

Jak se mění cena BTC po Bitcoin halvingu?

Cena Bitcoinu by měla reagovat na halving růstem z důvodu tržního mechanismu (nižší nabídky a zachování resp. zvýšení poptávky).

Vypnou po vytěžení všech Bitcoinů těžaři své stroje?

Po vytěžení všech Bitcoinů budou těžaři odměňování za ověřování transakcí na Bitcoinovém blockchainu. Za to dostanou poplatky spojené s transakcemi.

O kolik se sníží odměna za těžbu po dalším halvingu bitcoinu?

Odměna za vytěžení jednoho bloku se po čtvrtém halvingu sníží na 3,125 BTC.

Kdy se vytěží poslední Bitcoin?

Za předpokladu zachování rychlosti těžby jednoho bloku na 10 minut a pokračování procesu Bitcoinového halvingu bude poslední Bitcoin vytěžen v roku 2140. Celkový počet vytěžených Bitcoinů, můžete sledovat zde.

Kolik Bitcoinů bylo ztraceno?

Přesné číslo se nedá určit z důvodu malého / žádného pohybu mincí na některých peněženkách. Odhaduje se, že až 4 milióny Bitcoinů bylo ztraceno (tzn. až 19 % celkového počtu Bitcoinů).

Kdo jsou největší držitelé Bitcoinu?

1. Satoshi Nakamoto drží přibližně 1,1 miliónu Bitcoinových mincí (cca. 5%);
2. Peněženky burzy Binance, drží kolem 250 597 Bitcoinů (1,3%);
3. Burza Bitfinex drží přibližně 0,9% všech Bitcoinů;
4. Čtvrtá největší peněženka držící až 140 165 Bitcoinů má neznámého majitele (0,67 %).
5. Společnost Microstrategy a její CEO Michael Saylor drží kolem 130 000 BTC (0,62 %);

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 29

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Děkuji za pěkný článek, který věrně popisuje historii bitcoinu. Je velmi dobře zpracován a i sám autor si všímá extrémního poklesu procentního nárůstu ceny v jednotlivých cyklech. Rovněž je dobré si připomenout, že graf není lineání a nemůže tak dostatečně vizuálně zachytit pokles ceny z posledního ATH, což může být pro mnoho lidí matoucí. Přeci jen, jsme všichni zvyklí na lineární grafy. Ale pravda, do lineárního grafu by se celá historie ceny BTC prostě nevešla 🙂
Mne zajímala především ona část, která pojednává o vztahu halvingu a ceny bitcoinu a především o problému security budgetu/incentivy těžařů.
Je nutné zdůraznit, že za rostoucí cenou musí být především odpovídající-rostoucí poptávka, sama vzácnost nestačí.
Autor problém security budgetu/ztráty incentivy těžařů konkrétně neuvádí, jen v sekci FAQ odpovídá na otázku zda těžaři po vytěžení všech BTC vypnou stroje:

Po vytěžení všech Bitcoinů budou těžaři odměňování za ověřování transakcí na Bitcoinovém blockchainu. Za to dostanou poplatky spojené s transakcemi.”

Problém nenastane až v okamžiku úplného vytěžení, ale bude vyvstávat s každým halvingem. Skutečná adopce – běžné platby za zboží a služby ať už v běžných obchodech nebo na internetu je minimální. Transakční poplatky jsou v podstatě jen za převod z a na burzy nebo přesuny na velrybích peněženkách 🙁

Tímto bych se chtěl zeptat především autora článku, ale ostatně klidně i kohokoliv jiného na jeho názor na problém securiy budgetu/ztráty incentivy těžařů.
Podle mne je to závažný problém a jeho okázalé ignorování ze strany BTC maximalistů a bohužel i vývojářů jeho velikost ještě umocňuje.

Standa

Procentuální mezihalvingový pokles zhodnocení bude mj. znamenat i menší volatilitu, mělčí dna a nižší vrcholy. A (i) to povede k vyšší adopci btc. Tato adopce ale nebude mít podobu masivního rozšíření plateb za zboží a služby (jak si představujete Vy), ale podobu širokého přijetí btc jako investičního aktiva, nepodléhajícího inflaci a znehodnocení.

Nízký počet transakcí zjevně neměl, nemá a nebude mít na security budget žádný vliv – kdyby tomu tak bylo, už se to dávno projevilo. Navíc transakce neustále probíhají, jak píšete, z a na burzy; Vám se to zdá málo, ale mým odhadem jsou to denně statisíce, možná miliony transakcí a pro security btc je to zřejmě dostatečné.

Satoshi do white paper nevepsal to, že těžaři mají mít profit postupně primárně z transakčních poplatků (což jste mi už několikrát v diskuzi tvrdil), ale to, že z trans. poplatků mají profitovat až po vytěžení posledního btc (jak správně popisuje autor článku).

Ale je to jen můj v podstatě laický názor a také bych uvítal, kdyby autor článku tyto aspekty upřesnil.

Fantom

Díky za reakci. Respektuji Váš názor. Podle mě je jedno jestli odměny z poplatků mají nahradit odměny za těžbu plynule nebo až nakonec. Každopádně musí být těžaři v zisku jinak přestanou těžit a blockchain bude ohrožen. Příští halving bude už za rok. Při současné ceně je mnoho těžařů na hraně ziskovosti. Za cca rok budou mít ze dne na den poloviční tržby a stejné náklady. Tedy pokud cena nebude cca dvojnásobek současné. Dejme tomu 30k, efektivní těžari to zvládnou. Za další 4 roky 60k, potom 120k a pak 240k, atd. BTC maximalisti tvrdí že to tak bude, protože halving “zařídí” takový růst ceny. Já tomu nevěřím, cenu ovlivňuje poptávka a byla při ATH tažena FOMO.
Hlavní důvod BTC skepse = proč se trápit s tímhle problémem u BTC, když jiné krypto tento problém nemá? 😀

Vojtech

Ahoj Fantome, zdravím tě po delší době😉 Stran technických aspektů obou kódů (btc, xmr) postihujes zjevně u obou z nich důležité aspekty. Současně ale podle mého úsudku podcenujes vliv establishmentu i tržní psychologie. Establishment zatím aspoň letmo naznačuje, že s existencí btc je ochoten se smířit. Nebudu teď spekulovat proč. Každopádně to však může nakopnout další fomo. Naopak o xmr v mainstreamu ani štěk. Nedivím se tomu – vrcholoví predátoři pyramidy establishmentu sotva budou mít zájem na akceptaci digitální hotovosti, ba naopak. A to je podle mne to stěžejní, co z dlouhodobého hlediska ovlivní cenotvorbu.

Fantom

Ahoj Vojto! Myslím že ani nejsme v rozporu. To co jsem psal před časem o BTC se týká dlouhého časového období. V nedaleké budoucnosti očekávám další FOMO a další růst ceny bitcoinu. A to především z důvodu očekávaného schválení spotového ETF. Předpokládám že média to budou veřejnosti předkládat jako obrovský úspěch a “vítězství” bitcoinu. Přitom na fundament to nebude mít vůbec žádný vliv. Důvod proč elitám bitcoin najednou už nevadí je podle mne ten, že už pochopily že se ho nemusí bát neboť původní étos o hrozbě klasickému finančnictví je pryč. Prvotní vizi svého tvůrce bitcoin s největší pravděpodobností již nenaplní neboť mu chybí privátní transakce. Pokročilé metody analýzy blockchainu dokáží evidovat každou BTC peněženku i každou transakci a vládní dohled je dokáže propojit s reálným světem. BlackRock splní to, co si před časem předsevzal a s bicoinem si “pohraje” a vydělá na něm spoustu peněz. Dle všeho nebude BTC schopen dostát svému původnímu účelu (viz můj původní příspěvek) a proto bude ve vzdálenější budoucnosti jeho existence jakožto platebního prostředku ohrožena. Tedy z mého pohledu – BTC je spekulativní aktivum, kdo chce ať s ním klidně obchoduje, určitě se na něm dá dobře vydělat, ale trvale hodlovat/spořit si v něm na důchod – to ne. Obávám se, že pravověrní hodleři se nakonec prohodlují na nulu. XMR zůstává jako původní myšlenka BTC – stále “punk” a potenciál boje proti současným elitám. Proto je také v “pseudocryptofrienly” zemích (zejména Asie v Japonskem a Jižní Koreou v čele) fakticky zakázáno. Je samozřejmě možné a asi i pravděpodobné, že nakonec ani XMR neuspěje neboť se elitám podaří zabránit skutečné adopci, která je pro úspěch rozhodující. Technicky/provozně 🙂 má ale Monero na rozdíl od bitcoinu zásadní problém vyřešen. Z hlediska “krypto investora” tu ale ještě jsou smart platformy, které poskytují investiční příležitosti a současně vládnoucím elitám “až tak moc nevadí”. Zde je ale klíčový problém skutečná decentralizace, tam jsme ještě, domnívám se, na počátku cesty.

Vojtech

Máš pravdu, zjevně to vidíme stejně🙂

Čumsem

K tomu bych si asi jen dovolil doplnit, že růst ceny problém security budgetu neřeší (protože kvalita zámku by měla odpovídat obsahu kasičky). 🙂

Fantom

S tím souhlasím. Psal jsem to z pohledu “hodných těžařů”, kteří maximálně jen opustí těžbu a nezaútočí na blockchain 🙂

Brzda

Zas trošku mazec co tady prezentujeme.wsm jde koupit dávno přes raydium nebo solanu asi tak za tisíc násobne nižší cenu než 0.0033 usdt v nakym fejkovym předprodeji kterej tady prezentuje. Že sem nebyl novinář sakra. To si můžu jakože ICO vytetovat na koule a ženský kupujte

Juraj Zamek

👍🏻

spot_img