Bitcoin kvůli nadcházejícím turbulencím v americké a globální ekonomice, vysílá medvědí signály. Alespoň v tomto duchu se ve své nejnovější prognóze ceny BTC vyjádřil Arthur Hayes.
Ve svém nejnovějším blogovém příspěvku s názvem „Yellen nebo Talkin‘?“ ze dne 24. ledna odhalil bývalý CEO kryptoměnové burzy BitMEX ponurou krátkodobou předpověď ceny BTC.
Katalyzátory volatility
Bitcoin je sice stále o 75 % výše než před rokem, ale v tomto čtvrtletí musí čelit mixu katalyzátorů volatility směrem dolů.
Podle Hayese mají tyto faktory několik podob:
- konflikt v Rudém moři mezi Spojenými státy a jemenskými povstalci, který má dopad na globální lodní dopravu
- předvolební klání v USA
- politika Federálního rezervního systému
První z nich má jasné důsledky pro inflaci. Riziková aktiva, včetně kryptoaktiv, očekávají „pivot“ ze strany Fedu již v březnu. Tímto obratem se myslí snížení úrokových sazeb a přilákání likvidity zpět na trh.
Vyšší náklady na dopravu by však mohly znamenat prudký nárůst cen v pozdějším období roku. Tomu se podle Hayese bude chtít Fed a jeho předseda Jerome Powell zabránit.
Kvůli počasí a geopolitice by vyšší náklady na dopravu mohly způsobit prudký nárůst inflace ve třetím a čtvrtém čtvrtletí tohoto roku. Jelikož si je Powell těchto problémů nepochybně vědom, bude dělat vše pro to, aby o snižování sazeb co nejvíce mluvil bez toho, aniž by je musel skutečně snížit […] To, co by mohlo být mírným zvýšením míry inflace v důsledku zvýšených nákladů na dopravu, by mohlo být urychleno snížením sazeb a obnovením QE. Trh si tuto skutečnost zatím neuvědomuje, ale Bitcoin ano.
Hayes se tímto vyjádřením dotýká druhého dílku skládačky: síly amerického regionálního bankovního sektoru.
Hrozí americkým bankám problémy?
Po krachu několika bank v březnu 2023 spustila americká vláda podpůrný program BTFP (Bank Term Funding Program). Šlo o jakousi formu záchranného lana, jehož platnost má ovšem v březnu skončit.
Hayes si myslí, že k tomu skutečně dojde, i když finanční problémy bank se nikam zázračně neztratily. To a další otázky týkající se likvidity však závisí na dalším postupu ministryně financí Janet Yellenové.
Jak píše ve svém blogu, tak jediná věc, která má přednost před bojem s inflací, je finanční krize.
Abychom se dočkali snížení kvantitativního uvolňování (QT) a možného obnovení QE, kde trh věří, že v březnu již máme v kapse, potřebujeme nejprve, aby několik bank zkrachovalo, pokud program BTFP nebude obnoven.
Bitcoin by měl vytvořit support pod 35 000 USD
Pokud se vrátíme zpět k bitcoinu, tak je možné, že nejasnosti ohledně likvidity a BTFP v kombinaci s geopolitickým rizikem naznačují, že 20% propad ceny BTC je jen špičkou ledovce.
Korekce o 30 % z maxim v době schválení ETF ve výši 48 000 USD znamená ceny kolem 33 600 USD. Proto se domnívám, že Bitcoin vytvoří support někde mezi 30 000 a 35 000 dolary.
Úrovně pod 35 000 USD tak (dle něj) nyní představují dobrou příležitost k nákupu.
Důsledek poklesu si mysli je válka na Ukrajině. Dále severní Koreji a další země s diktátor režim ….
Tyhle věci jsou aktuálně v kategorii „nulový vliv na cenu BTC“.
Důsledek?
32k dobrých, 12k lepších 😀 , ale potom zakrátko ať už máme těch 240k minimálně 😀
Jesliže btc klesne pod 30 tis, tak přikoupím..