Analýza: Zlato posílilo na 2 225 dolarů za unci a překonává cenové rekordy. Dosáhne cena 2 500 dolarů ještě letos?

4.7
(3)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Zlato se po dlouhém čekání konečně probralo k životu, protože cena za unci posílila až na 2 225 dolarů. Trh tudíž překonal další cenový rekord a nastínil nám, jak se může chovat po zbytek aktuálního roku. Osobně totiž čerstvý cenový vývoj považuji za potvrzení toho, že cena zlata minimálně do konce roku poroste. Ceny kolem 2 500 dolarů za unci mi proto přijdou velmi reálné a zároveň konzervativní tip.

Poznámka
Podotýkám, že výše psané není žádná predikce. Je to pouze můj předpoklad na základě různých faktorů, které často zmiňuji. Predikce nemají smysl. Mají smysl pouze strategie založené na datech a ekonomické historii.

Náš poslední stream na živý komentáře k zasedání Fed

Zlato předvádí velkou odolnost. Jakmile sazby klesnou, půjde nahoru

Když se investor rozhodne investovat do zlata, prvně se musí naučit, co vlastně tento trh nejvíce ovlivňuje. Je to inflace? Úrokové sazby? Nebo všeobecná nestabilita systému? Nebo všechno dohromady?

Obecně vzato se nejčastěji uvádí, že zlato pohání nahoru inflace. Je to pravda jenom částečně, protože jsme mohli vidět, že jakmile sazby začaly v roce 2021 po celém světě stoupat, zlato začalo stagnovat. Vlastně zlato přestalo růst v době, kdy inflace začala agresivně akcelerovat. Jak je to možné?

Rostoucí inflace patří mezi klíčová investiční rizika, protože ekonomická teorie říká, že v takové chvíli musí jít úrokové sazby nahoru. Růst úrokových sazeb implikuje zpřísnění měnového prostředí a zároveň roste konkurence. Největším konkurentem zlata je nepřekvapivě hotovost a státní dluhopisy. Když jsou výnosy na těchto instrumentech vysoké, zlato má problém. Jelikož nenese žádný pravidelný výnos. Navíc jsou teoreticky bezrizikové. Zlato riziko má, protože může přinést záporný kapitálový výnos.

V každém případě zlato zůstalo opravdu silné a to navzdory růstu úrokových sazeb. Nejklíčovější jsou ovšem reálné úrokové sazby, které znatelně vzrostly až ke konci roku 2022. Jak je v přiloženém grafu.

Jakmile začnou úrokové sazby klesat, zlato by mělo s větší jistotou posilovat. Však posiluje už v této době, protože se kalkuluje s tím, že v aktuálním roce začne první uvolnění měnové politiky ze strany americké centrální banky. V případě, že vzroste i nejistota ohledně makroekonomického vývoje, pro zlato by to byl ještě větší katalyzátor.

Cena zlata překonává rekordy

Trvalo velmi dlouho dobu, než cena zlata konečně posílila na cenová historická maxima. Čekali jsme na to doslova několik let. Trh totiž od poloviny roku 2020 čelil mnoha nepříjemným zamítnutím okolo ceny 2 080 dolarů za unci. Prismatem týdenního grafu byla zamítnutí vskutku agresivní a poté se cena zase sesunula hodně hluboko dolů. Výjimkou byl konce roku 2023, kdy se cena zlata po zamítnutí držela pořád blízko historických maxim.

Přestože tedy došlo v prosinci k nepříjemnému zamítnutí, cena se pořád držela v blízkosti historických maxim. To jsem osobně považoval za býčí signál. Což se po čase potvrdilo agresivním průlomem skrze rezistenci nacházející se okolo 2 080 dolarů za unci. Nakonec jsme získali týdenní zavírací cenu na 2 185 dolarech za unci, což je obrovský technický úspěch.

Poznámka
Sami posuďte, jak dopadly předešlé pokusy o průlom rezistence. Je zde na první pohled ohromný rozdíl ve výsledku snažení.

Zlato čerstvě zase pokořilo nová cenová maxima, ale následně přišlo zamítnutí. Máme tak dle futures trhu historické maximum přesně na 2 225 dolarech za unci. Čeká nás proto s největší pravděpodobností velmi nepříjemná podobá týdenního close. Vlastně se možná začíná naplňovat mé dřívější přání a odhad. Ideální je ze shora otestovat bývalou rezistenci kolem 2 080 dolarů za unci.

Zlato před tou poslední expanzí konsolidovalo v rámci zakresleného patternu, který má podobu klesajícího klínu. Po průlomu začal být trh extrémně volatilní. Sešlo se totiž hodně věcí, zasedání Fed, PMI a Philadelphia index. V každém případě je příchod volatility signálem, že je na místě pullback.

Závěrem: Dosáhne cena zlata 2 500 dolarů za unci?

Jak jsem psal již výše, nikdo nemá křišťálovou kouli, která by nám řekla, jak moc vysoko cena půjde. Nicméně technika trhu nám říká, že je zde vyšší šance, že cena zlata půjde nahoru. Nesmíme ovšem zase padnout zpátky pod sledovanou úroveň. Pak bych to vnímal jako nepříjemnou býčí past.

Osobně pro letošek počítám s cenami okolo 2 500 dolarů za unci a to jsem možná ještě hodně zdrženlivý. Podle mého názoru je však lepší být zdrženlivý a poté příjemně překvapený než naopak.

Jako takovou třešničku na dortu přidávám projekci vývoje zlata do roku 2030 od Incrementum. Z jejich projekce vychází cena za unci skoro 5 000 dolarů. Nereálné to není, ale neupínal bych se na to.

Prozkoumejte ETF pro těžaře zlata na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Čumsem

ČNB prodávala za 300 USD, tak počítám, že až bude za 3000 USD, začne nakupovat. Ze státního krev neteče 😀 .

Bart

Je třeba vědět za co nakupujou. Pokud si CNB ty miliardy natiskla, pak při intervencih vyměnila za eura, tak v zásadě nevadí, že za ně nakoupí zlato i za vysoke ceny.

Pro běžného člověka bez znalosti makroekonomiky je to možná tezko pochopitelné. A ani nejsem žádný velký fanda CNB v posledních letech. Zároveň je potřeba nazývat věci pravými jmény a tak se na mě nezlobte, ale vás příspěvek je nerelevatni. CNB neutraci státní peníze!

Fantom

Souhlasím. Intervence proti koruně byla podle mne v minulosti chyba. Se zásahem ČNB na trhu bych souhlasil jen v případě odpovědi na útok spekulantů, jinak bych nechal kurz volně se pohybovat. Za nahromaděné eurové rezervy bych určitě něco koupil, protože tento eurový fiat bude v budoucnu stejně bezcenný. Otázka je co koupit. ČNB má docela svázané ruce. Sice je i aktivní na zahraničním akciovém trhu, ale ceny jsou docela vysoko a na domácím trhu by to byl zase politický problém. Zlato, i když je drahé tak svoji hodnotu má a jentak ji neztratí. Ostatně nakupují i jiné centrální banky.

Čumsem

Těch chyb tam bylo mraky: intervence, snížení sazeb za covidu, jejich opožděné zvýšení, atd… Nákupem zlata na ATH to už nevylepší, tím to dorazí…

Čumsem

OK, tak příhodnější bylo napsat “z cizího krev neteče”.

Nicméně i když už se teda zřejmě od roku 2013 neříká státní devizové rezervy, nýbrž jen devizové rezervy, tak nepochybuju o tom, že naše nezávislá ČNB je součástí našeho státu a jí vlastněné devizové rezervy také.

Nikdo mi nevymluví, že prodávat zlato za 300 USD, abych ho následně za 3000 USD nakupoval, je buď úmyslná zlodějna a nebo olbřímí hloupost srovnatelná s těmi nejhloupějšími weakhands. Že mezitím uběhlo 25 let nehraje roli, zlato není Bitcoin a 25 let není v jeho držbě žádná dlouhá doba, stejně tak to není dlouhá doba v trvání státu. Buď zlato v rezervách chci, pak ho neprodávám a nebo nechci a pak ho nekupuju. Ale takto hloupě prodávat dole a kupovat nahoře je prostě úplně mimo.

To že se koruny na ty nákupy “tisknou” na věci vůbec nic nemění. Každá nově “vytištěná” koruna snižuje hodnotu těch již vytištěných a tedy “okrádá” jejich držitele. Takže ano, ČNB neutrácí státní peníze, utrácí peníze nás všech. Že promrhala státní zlaté rezervy (jakkoliv byly malé a zřejmě i zbytečné) je nicméně fakt (takže ani hláška “ze státního krev neteče” nebyla imho úplně mimo).

Nepochybuju, že jestli se ČNB někdy rozhodne kupovat do rezerv Bitcoin, bude to opět na ATH vysoko na milionem USD 😀 (a tady se bude psát: “to nevadí, na ceně až tak nezáleží, však se ty koruny na nákup nastiskly z ničeho…” 😀

Poslední editace 1 měsíc před přes Čumsem
Bart

Promiň, ale takhle to vypadá, když někdo věci moc nerozumí nebo rozumět nechce, ale zároveň musi mít názor :).

Pokud prostě chceš věřit tomu, že CNB utrácí peníze pracujícího lidu, tak tomu holt věř. Rozmlouvat ti to nebudu.

Jen doufám, že takový názor nebudou mít i naši političtí zástupci, protože pak by bylo skutečně zle. Bohužel už jsem to někde zaslechl, že by se peníze CNB měli lidem rozdat, např na důchody. Tak snad to nikdy nikoho nenapadne opravdu udělat.

Kenny

Jako sry, ale vubec nevysvetlujes to co popsal a co se nelibi Cumsem. Clovek nemusi byt genius aby pochopil ze prodat cokoli za 300 a pak to nakupovat za 3000 asi neni uplne dobry. A myslet si ze neco takoveho negativne neovlivni penezenky vetsiny lidi je dost hloupe. CNB neni nijak mimo system a nezodopovedne chovani s financemi vzdy nakonec zaplati lide, vetsinou ve forme inflace apod. Klasicke prosazovani potreby mensiny pred vetsinou, coz je prolezle timto statem skrz na skrz.

Bart

Snažil jsem se to rámcově vysvětlit výše a hlavně se to dá dohledat na webu. Ano, nechce tomu věřit, má vlastní teorii, tak ok, já ho fakt nebudu přesvědčovat.

O se týká cen nákupů komodit a kvantitativního uvollňovování, tak jsem se nažil vysvětlit, že to není jako hospodaření domácnosti. Takže i nakoupit výrazně dráž než jsem před lety prodávat může být v případě ČNB dobrý krok. Např. pokud by byl probém s kurzem KČ, což by následně vedlo k inflaci a ČNB by nezadáhla, protože to bylo zrovna nevýhodné z pohledu minulých nákupů a prodejů, nechala inflaci rozjet, tak by se vám to asi taky moc nelíbilo.

Prostě účel ČNB je jiný, než dělat výhodné spekulace. Těžké pochopit, chápu, ale to na věci nic nemění :).

Souhlasím, že vše nakonec zaplatí lidé. Ale jen ti bohatí. Chudí naopak na inflaci a dluzích ve finále profitují. Pak samozřejmě rádi volí populisty, kteří by nejraději rozsali devizové rezervy ČNB na důchody. Proč by ne, následná inflace by jim zas ty jejich dluhy o něco pokrátila.

Ale chápu, že zrovna zde, kde je to samý rentiér a zbohatlík je inflace problém a nezbývá, než kupovat krypto ve velkém, aby vás aktuální systém ekonomiky s ČNB v čele úplně neožebračil. 🙂

Čumsem

Účelem ČNB sice není dělat výhodné spekulace, ale jejím účelem pak tuplem není dotovat výhodné spekulace někoho jiného. A když někdo těch 1000 % na zlatě ČNB vydělal, logicky je holt někdo na druhé straně (ano, správně, držitelé CZK skrze inflaci) prodělal. Kritizuju hlavně tu nekonzistentnost politiky – prostě buď v rezervách zlato chci a nebo nechci. Měnit takto názor co pár let je je prostě buď účelová zlodějna a nebo nekompetentnost. U Tošovského to vidím spíš na to první, u Michla spíš na to druhé.
Nikde nepíšu o utrácení peněz pracujícího lidu. Neprodělají na tom ani chudí ani bohatí, takto dělítko při hodnocení vlivu inflace nestojí. Chudí i bohatí jsou zpravidla ti nejvíc zadlužení, ti vydělají. Prodělají střádalové ze střední třídy…
Jinak když už jsme u účelu ČNB, tak ta svou roli v posledních letech dramaticky nezvládá… OK, pro nás co máme většinu úspor (schválně nepíšu investic) v BTC to může být jedno, ale jinak její inflační politika pomáhá tak leda Burešovi a spol. Určitě ne ekonomice (udržování zombie firem při životě, udržování nabubřelého neefektivního stále se zadlužujícího státu) a občanům ČEZka.

Poslední editace 1 měsíc před přes Čumsem
spot_img