Analýza – Akcie zase klesají, kdy přijde ekonomická recese?

4.4
(13)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Akcie pokračují v poklesu jako reakce na zveřejnění makroekomických dat, které spekulanty a investory příliš netěší. Inflace je pořád vysoko a další data nasvědčují tomu, že boj s inflací prostě nekončí. Futures trh dnes krapet ožil a otevřel gapem, ale dokud trh odpoledne neotevře, nelze brát tento price action příliš vážně. Navíc nezapomínejte, že širší trh pořád táhne jenom několik titulů. Jak to poznáme? Ukážeme si to.

Kdy přijde ekonomická recese?

Ekonomická recese je na spadnutí. Je to však plíživý fenomén, který nepřijde ze dne na den. Za předešlých zhruba rok a půl jsme i ukázali nemálo informací, dat a ukazatelů, které zpomalení ekonomiky avizují. Probíhá však třetí třetina roku 2023 a ona mýtická recese nikde. Na to nám moc vizuálně odpovídá přiložený diagram s modelem HOPE.

Dle modelu HOPE má příchod recese několik fází – proto HOPE. Prvně se ohlazení ekonomiky projeví na bydlení (housing). Logicky v důsledku růstu úrokových sazeb. Uvedený sektor ekonomiky je totiž závislý na úvěrování a zároveň na nejvíce citlivý na sazby. Viditelná reakce začne v podstatě během několika měsíců. A my z dalšího grafu víme, že bydlení má svůj vrchol už v druhé polovině roku 2020.

Index bydlení NAHB se od počátku roku sice zlepšoval, ale od začátku léta zase postupně klesá. 
Kdy přijde ekonomická recese dle modelu HOPE?
Kdy přijde ekonomická recese dle modelu HOPE? Zdroj: linkedin.com

Dále reaguje ISM index, který sleduje objednávky ve výrobním sektoru. U ISM máme vrchol z března 2021. V současnosti je výrobní index ISM již 10 měsíců v kontrakci (pod 50 body), takže to nyní vypadá mnohem hůře než je v přiloženém grafu. Třetí fází jsou poklesy korporátních zisků. Tady je to vcelku jednoduché, protože earnings poté začaly hodně klesat. Letos nepřekvapivě posílily, ale to trvalo jenom do léta. Úplně poslední je míra nezaměstnanosti, kde lze sledovat skrze žádosti o podporu postupné zhoršení. Nicméně trh práce jako takový je pořád dost silný (napjatý).

Je vhodné rozlišovat ekonomickou recesi a ekonomickou krizi. Krize znamená rozbití finančního systému, velký propad poptávky, dočasně slabou produktivitu a někdy i vyloženě bídu. Kdežto recese popisuje výraznější zpomalení růstu ekonomiky.

Akcie pokračují v poklesu, ale je to složitější

Akciový index S&P 500 vytvořil vrchol v blízkosti rezistence, která se nachází kolem 4 650 bodů. Od té doby technicky trvá krátký klesající trend. Momentálně máme lokální vrchol na 4 530 bodů. Jak jsem říkal v úvodu, futures trh otevřel poměrně velkým gapem. Včera mluvilo vícero guvernérů Fedu, takže bych řekl, že je to reakce na to. I bitcoin totiž lehce povyrostl.

Znamená to tedy, že budeme pokračovat výš? Ne, futures trh je v tomto ohledu dost nerelevantní. Protože trh otevírá až odpoledne. Takže dokud nepotvrdí pohyb celý trh v běžných obchodních hodinách, není to třeba brát vážně.

Když se však podíváme index Russel 2000, který sdružuje mid cap akcie, nahoru se moc nepohnul. Širší trh není jen S&P 500 a Nasdaq. Akciových indexů je hodně a je vhodné je proto sledovat. Pokud sledujete dva zmíněné indexy, vlastně hlavně sledujete jenom na pár největších akciových titulů. Stačí, aby jenom ty největší tituly šly nahoru a index posílí. Proto se vyvarujte indexové iluzi.

Pojem indexová iluze vymyslel Matěj Široký a nikde jinde než u našich článků se s tímto pojmem nesetkáte. Indexová iluze popisuje stav trhu, kdy celý akciový index posiluje jenom kvůli hrstce těch nejsilnějších akciových titulů. Nejde tedy o všeobecný akciový růst. Což vidíme po celý letošní rok. 

Závěrem: velké investiční příležitosti přijdou, jen to chce čas

Mnohým v letošním roce došla trpělivost a prostě se do trhu nahrnuli. Pokud do toho ale šli se vším, co mají, je to obrovská chyba. Není špatně postupně nakupovat, i když víme, že to nejhorší může teprve přijít. Je však chyba do trhu dát třeba všechny své spory. Je třeba investice rozumně rozdělit, protože tím zároveň rozložíte riziko v čase. Taky je rozumné být v období nejistoty defenzivní, čímž své investice chráníte, když to lidově řečeno rupne.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img