Od předchozího halvingu vzrostl počet uživatelů kryptoměn o 400 %. A to nepočítáme dopad spuštění Bitcoin ETF ve Spojených státech.
Další půlení bitcoinu je za námi, již čtvrté, a toto půlení se nepodobalo žádnému jinému předtím, protože v něm poprvé hrály klíčovou roli institucionální investice.
Halvingy Bitcoinu byly historicky spojeny s jednou zásadní podobností. A to následným prudkým nárůstem ceny BTC, ke kterému často dochází v následujících měsících.
Ačkoli komunita ještě nemůže vědět, zda se čtvrtý halving bude ubírat stejnou cestou, některé věci se v souvislosti s tímto halvingem bitcoinu liší již nyní.
Počet uživatelů kryptoměn vzrostl od roku 2020 o nejméně 400 %
Zatímco rychlost generování nových bitcoinů se od prvního půlení snížila, poptávka se nezastavila.
Od předchozího půlení bitcoinu, k němuž došlo v květnu 2020, přibylo na globální základně uživatelů kryptoměn nejméně kolem 400 milionů uživatelů.
Podle odhadů Cambridgeského centra pro alternativní finance (CCAF) čítal v roce 2020 počet majitelů kryptoměn na celém světě přibližně 100 milionů. Do konce roku 2023 se počet globálních uživatelů kryptoměn vyšplhal až na 580 milionů lidí, jak odhaduje kryptoměnová burza Crypto.com.
Podle údajů společnosti Technopedia se odhaduje, že v roce 2024 bude Bitcoin vlastnit přibližně 2,7 % světové populace. To představuje přibližně 219 000 000 lidí. Pokud je tento odhad přesný, je to přibližně o 208 % více než před čtyřmi lety. Tehdy Bitcoin používalo 71 000 000 uživatelů.
U Bitcoinu ani většiny ostatních kryptoměn nemůže být většina odhadů počtu uživatelů stoprocentně přesná. A to proto, jelikož analýza on-chain transakcí často nedokáže rozlišit mezi dlouhodobými držiteli a ztracenými BTC, stejně jako další faktory.
Předhalvingová rally tohoto roku je nevídaná
Jedním z největších rozdílů mezi čtvrtým půlením Bitcoinu a třemi minulými půleními je, že cena tento rok zaznamenala mimořádný růst ještě před samotným halvingem.
V předchozích cyklech zaznamenala cena bitcoinu průlomy spíše po půlení než před ním. Nová historická maxima přišla zhruba rok po datu půlení.
Například v roce 2020 se Bitcoin nedostal nad dříve stanovený ATH ve výši 20 000 USD. V roce 2020 cena bitcoinu překročila ATH až 10 měsíců po půlení. Tentokrát je však situace odlišná.
V současném cyklu dosáhl bitcoin historických maxim již před halvingem. Dne 13. března stanovil rekordní cenovou hodnotu 73 600 USD. Takový průlom nebyl nikdy předtím zaznamenán.
Mineři jsou tentokrát na halving lépe připraveni
Dosud nevídané posílení ceny bitcoinu před halvingem má potenciálně pozitivní dopad na těžební průmysl. Těžaři totiž získali větší kontrolu nad těžebními náklady.
Ve srovnání s předchozím halvingem se zdá, že těžaři jsou celkově v lepší kondici, pokud jde o nižší úroveň zadlužení a potenciálně lepší kontrolu nad svými náklady, jako je elektřina. Těžařům v tomto cyklu pomáhá také růst cen před halvingem, což v předchozích cyklech také nebylo zaznamenáno.
– Chris Kuiper, ředitel výzkumu společnosti Fidelity Digital Assets . Zdroj: cointelegraph.com
Od třetího půlení v květnu 2020 se spotřeba energie na těžbu bitcoinů výrazně zvýšila. Dne 18. dubna 2024 prudce vzrostla z přibližně 50 terawatthodin (Twh) na 99 Twh.
Současně se ale také zvýšila spotřeba energie, která je poháněna obnovitelnými zdroji. Podle prognózy Bitcoin ESG Forecast budou obnovitelné zdroje energie v lednu 2024 představovat 54,5 % spotřeby energie na celkovou těžbu BTC. V září 2020 to bylo podle údajů společnosti CCAF 39 %.
První půlení bitcoinu se spotovými Bitcoin ETF v USA
Jednou z nejpřímočařejších věcí na tomto půlení bitcoinu je to, že je vůbec první s možností investovat do spotových Bitcoin ETF.
Po mnohaletém úsilí debutovaly spotové Bitcoin ETF v lednu 2024. Tím se otevřela expozice vůči bitcoinu institucionálním investorům.
Podle analytika ETF agentury Bloomberg Erica Balchunase zaznamenaly spotová Bitcoin ETF hit, který zřejmě odráží prudký nárůst poptávky po bitcoinu.
Od prvního dne obchodování všech deset spotových Bitcoin ETF dohromady zvýšilo svůj majetek o nejméně 220 000 BTC. To je v době psaní tohoto článku hodnota přibližně 14 miliard dolarů.
Spotové Bitcoin ETF společnosti BlackRock přilákal největší množství přílivu mezi deseti ETF. Jeho držba vzrostla o více než 10 000 % z pouhých 2 621 BTC při obchodním debutu na 273 140 BTC 18. dubna.
Generální ředitel M2 Stefan Kimmel se vyjádřil následovně:
Při pohledu na širší situaci si uvědomujeme, že ačkoli halving přitahuje pozornost, je to jen součást širšího příběhu. Souběh ETF, kvantitativního uvolňování a halvingu bude definovat budoucí podobu trhu.
– Stefan Kimmel, zdroj: cointelegraph.com
Bitcoin se stal globálně decentralizovanějším a bezpečnějším
Bitcoin se výrazně zlepšil i z hlediska bezpečnosti sítě a decentralizace. Od roku 2020, kdy se většina nových bitcoinů těžila v Číně, se z bitcoinu stala více distribuovaná síť.
Ještě před čtyřmi lety činila těžba bitcoinu v Číně téměř 80 % celkového celosvětového hash rate Bitcoinu. Podle zakladatele společnosti Hashlab Mining Jarana Melleruda jsou od února 2024 největšími zeměmi, kde se těží bitcoin, Spojené státy se 40 % celkového hash rate a dále Čína a Rusko, na které připadá 15 % a 12 %.
„Tato geografická decentralizace pokračuje, protože těžaři se stěhují do Afriky a Latinské Ameriky, aby využili levnější ceny elektřiny,” řekl Mellerud.
Kromě toho se blockchain Bitcoinu stal odolnějším vůči útokům. A to z toho důvodu, že se jeho hash rate od předchozího halvingu zvýšil pětkrát.
„K útoku na síť je nyní zapotřebí pětkrát větší výpočetní výkon a s ním spojené dodávky elektřiny, elektrická infrastruktura a těžební hardware,” poznamenal zakladatel společnosti Hashlab Mining.
Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky
👍🏻