6. 7. 2023 Tržní přehled – Bitcoin u 31 500 USD zamítnut, v USA bankrotují společnosti

4.5
(13)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a altcoiny. Tento týden začal klidně burzovními prázdninami. Dnes Bitcoin lehce klesá pod 30 400 USD a altcoiny ho následují výraznějším poklesem. Akciový index S&P 500 otevírá na úrovni 4438 bodů s nejasným trendem nejbližšího vývoje. Dlouhodobě se objevují nové signály z americké ekonomiky.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se v úterý pokoušel o průraz nad 31 500 USD, avšak našel další zamítnutí a dnes klesá pod 30 400 USD (-3,8%). Většina altcoinů reflektuje jeho pohyby a propadá se o vyšší jednotky procent.

Jediný MakerDAO si drží silný kladný růst za tento týden. Za poslední 2 týdny si připsal už + 100% růstu čím dohání výkonnost Bitcoinu. Očekávám za tím nějaké fundamentální zprávy, budu rád pokud se podělíte v komentářích pokud ho blíže sledujete.

Makro kalendář a vyčkávání na čtvrtek:

První polovina týdne začala burzovními prázdninami v pondělí a úterý v Americe, co se reflektuje i do průběhu obchodování na dalších světových akciových burzách. Za pondělí byly zveřejněné americká data pro indexy ISM a PMI z výrobního sektoru, které klesají rychleji než se očekávalo a naznačují další kontrakci resp. zpomalování americké ekonomiky (meziměsíčně). Pokles je nejvýraznější od prosince 2022. Vlevo pětiletý graf vývoje, vpravo detailnější graf posledních dvanácti měsíců.

Dnes dopoledne se objevují indexy PMI pro země eurozóny, všechny klesají rychleji než se očekávalo a nejvýrazněji ve Francii. Z Ameriky máme ještě celkové výrobní objednávky, které meziměsíčně zůstávají na neutrální hladině s růstem o 0,3% (očekával se nárůst o +1,5%).

Dnes večer nás čeká zveřejnění zápisu ze zasedání americké centrální banky (FOMC minutes). Klíčovým dnem tohoto týdne bude čtvrtek kvůli zveřejnění dalších hodnot pro indexy ISM PMI a nezaměstnanosti z Ameriky.

Krachující americké společnosti na vzestupu

V Americe se začíná projevovat vzestup počtu krachujících společností. Bílá linie na grafu reprezentuje kvartální nárůst a lehce zaostává za měsíčním průměrem (modrá linie). Historicky bankroty zaostávají za makroekonomickým cyklem s ohledem na postupné utahování ekonomických standardů.

Pro srovnání po dot.com bublině vrcholící na přelomu 2001/2002 se vrchol bankrotů projevil až na přelomu let 2003/2004. Nárůst bankrotů zároveň vede ke zvýšení úrokových sazeb na půjčkách.

Akciový index S&P 500 nadále v rezistenční zóně

Akciový index S&P 500 v pátek uzavřel na cenové hladině 4430 bodů, kde otevřel i dnes. Zatím trhy vyčkávají na zítřejší makro data. Postupně se tlačíme k horní linii rezistenční zóny (4510 bodů). V tomto bodě bych očekával dokončování růstu a začátek výběrů zisků. V minulém přehledu trhu jsme si popsali, proč si myslím, že spekulace jenom na růst cenu celého indexu (s aktuálně nízkým dividendovým výnosem) není nejlepší volba s ohledem na manažment rizika.

Budu se opakovat, avšak pod aktuální hladinou máme na futures grafu až příliš nevyplněných zón (gapů). Tyto zóny se statisticky téměř vždy vyplní před tím než akciový index může započat další výraznější růst (a býčí trh). To je jeden z důvodů proč se od tohoto indexu a většiny amerických akcií aktuálně držím stranou. Očekávám pokles alespoň ke hladině 3960 bodů. Taková korekce by pro mně znamenala zajímavou příležitost pro vstup do dlouhodobé pozice do indexu, aktuálně mi přijde spekulativně nadhodnocený díky několika největším akciím jako Nvidia.

Dalším výstražným signálem je dosažení rezistenčního pásma u indikátorů RSI a MACD na denním a týdenním grafu. Aktuálně si investování do akciových titulů vyžaduje spíše opatrný přístup a trpělivost. Americká ekonomika vysílá smíšené signály avšak investoři zdá se vnímají jenom ty pozitivní a spekulativně vstupují do trhu.

Bitcoin našel další zamítnutí na 31 500 USD

Bitcoin včera znovu testoval hladinu 31 500 USD, kde našel opětovné zamítnutí růstu. Dnes klesá lehce pod 30 400 USD čím tahá dolů i většinu altcoinů. Z dlouhodobého pohledu na týdenní graf je to jenom nepatrný pohyb. Přehodnotil jsem označení jednotlivých impulsních vln dle pravidel technické analýzy z maxima 69 075 USD na minulo roční (potenciální) dno 15 700 USD. Pokud hooodně přivřu oči, tak je možné poslední pokles v druhé polovině roku 2022 označit za dokončenou impulsní vlnu dolů – vlna (v) z C.

Tímto upraveným značením by to znamenalo, že medvědí trh byl dokončen a pokles byl lehce nižší než v předešlých cyklech (-77,71%). Pomůžu si tady tabulkou z článku pro blížící se halving Bitcoinu.

Na týdenním grafu do této teorie zapadá i dlouhodobá konvergence indikátorů RSI a MACD (pokud nebudou zlomené směrem dolů).

Na denním grafu se jsou indikátory RSI a MACD pro účel určení trendu aktuálně chaotické. Je nutné se držet samotné price action a implementace pravidel Eliotových vln. Klíčové hladiny pro sledování jsou 37 000 USD pro růstovou variantu a 24 250 USD pro poklesovou variantu.

  1. Pro dlouhodobé investory spekulující na růst Bitcoinu, platí metoda DCA a pravidelné dokupování. Obával bych jenom v případě propadu pod 24 250 USD (zřejmě přestal nakupovat a čekal).
  2. Pro Tradery nemá cenu v tuto chvíli vstupovat, potenciální zisk nepřekonává možné riziko a rozumné umístění stop-losu. Počkal bych si buď na překonání hladiny 37 000 USD, (kde se jednoznačně potvrdí býčí trh), nebo korekci ke klouzavým průměrům EMA 200 1W (kolem 27 – 26 000 USD). Tam by dávalo smysl vstupovat do dlouhé pozice s úzkým stop-losem pod 24 250 USD.
  3. Pro spekulanty na další pokles kryptotrhu nezůstává nic jiné než si počkat na růst do zóny 34-37 000 USD a tam otevřít krátkou pozici (stop-loss nad 37K).

Jedna ze skutečností, která mě nutí tvrdě přemýšlet jestli máme reálně dosažené dno kryptotrhu je graf altcoinové tržní kapitalizace. Zatímco Bitcoin se na jeho týdenním grafu (ticker TOTAL) lehce přehoupnul nad klouzavý průměr EMA 200 1W. Altcoiny (ticker TOTAL2) se drží ve stranové konsolidační struktuře pod tímto klouzavým průměrem a rezistenční hladinou.

Indikátory RSI a MACD (prozatím) pozitivně rostou, avšak začínají vykazovat slabost a zaváhání altcoinového trhu. Obdobně jako u Bitcoinu musím silně přehltnout, abych dokázal poslední poklesovou vlnu (v) z korekční vlny C označit jako dokončenou.

Závěrem:

Budu rád pokud se podělíte v komentářích proč si myslíte, že kryptoměnový trh už je nebo není v novém býčím trhu? Případně co se musí stát, aby jste tomu uvěřili a investovali do něj?

Obdobně se budu těšit pokud někdo z Vás napíše co se událo u MakerDAO a proč potenciálně roste, když většina altcoinů klesá. Minulý rok to byl hodně žhavý coin.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
AjRep
Hodnocení článku :
     

Na nový býčí trh je prostě a jednoduše příliš brzo. A hlavně většina institucionálních investorů a VC kapitál se teď drží stranou od krypta a hned tak do trhu nevstoupí. Budu se opakovat, ale teď v tomto období se jedná o konsolidaci a hledání nějaké ideální střední hodnoty, na které by se bitcoin ustálil po tom loňském pádu, a to bude trvat ještě řadu měsíců. Plus ekonomická situace rozebraná výše, samozřejmě.

spot_img