3. 7. 2023 Přehled trhu – Akciový index S&P 500 v riskantní zóně a rychle rostoucí altcoiny

5
(6)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Akciový index S&P 500 v pátek uzavřel týden na kolem 4450 bodů a tento týden nás čekají podstatné makro data. Bitcoin nechává prostor altcoinům k růstu.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se už druhý týden drží lehce nad 30 000 USD a nechává prostor altcoinům dohnat jeho růst. Některé toho využívají a za posledních 24 hodin rostou o nižší desítky procent. Můžeme uvažovat o zahájení nového býčího trhu, nebo je to poslední fáze růstu než Bitcoin najde další zamítnutí na této úrovni?

Makro kalendář

První polovina týdne bude zřejmě klidnější s ohledem na burzovní prázdniny v Americe, pondělí a úterý budou americké akciové burzy zavřené. Zveřejněné budou hlavně indexy PMI pro sektor výroby a služeb z Ameriky a Evropy. Očekávám, že trhy to budou reflektovat až ve středu po otevření.

Ve středu večer bude zároveň zveřejněný zápis ze zasedání americké centrální banky Fed (FOMC Minutes) následován projevem New Yorského prezidenta Fed, Johna Williamsa. V minulo týdenním projevu Jerome Powell opakovaně potvrdil možnou potřebu dvou dalších zvýšení úrokové sazby do konce roku pro snížení inflace.

Druhá polovina týdne bude zajímavější a očekávám silnější reakci trhu. Ve čtvrtek začneme zveřejněním maloobchodních prodejů v eurozóně. Pokud se potvrdí trend podle Německých dat, může to být další signál rozvíjející se recese v Evropě. Další budou indexy PMI z Ameriky, data pro nezaměstnanost a další projevy centrálních bankéřů.

Z Británie se očekávají další poklesy nemovitostí. Situace je výrazně horší než v Americe protože tamní fixace u hypoték jsou na výrazně kratší dobu a velká část investorů bude muset refinancovat hypotéku tento nebo příští rok za výrazně vyšší úroky.

Dolarový index se pokouší růst

Na grafu dolarového indexu se nám objevuje další snaha o růst nahoru, co by mohlo znamenat postupný zájem o výběr zisků z nikterých spekulativnějších aktiv. Index se blíží k hodnotám kolem 103,2 bodů, kde se zároveň nachází denní klouzavý průměr EMA 200 1D a EMA 55 1D. Za předpokladu proražení nahoru by mohl pokračovat až k rezistenční zóně kolem 105-107 bodů. Nevylučuji ani stranový průběh po delší dobu než se objeví nějaké jednoznačnější makro zprávy. Indikátory RSI a MACD dlouhodobě konvergují co je zajímavý signál proč uvažuji nad růstem.

Akciový index S&P 500, kde je potenciální cíl?

Akciový index S&P 500 má dlouhodobě zajímavou (průměrnou) výkonnost blížící se 10% ročně. Některé akcie však nesou dividendu, ta dlouhodobě podobné roste a aktuálně dosahuje přibližně 68,73 dolarů za 1 akcii. To představuje přibližně 1,55% s ohledem na cenu indexu kolem 4450 USD (za akcii). Můžeme tady vidět silný dlouhodobě klesající trend.

S nárůstem ceny akciového indexu samozřejmě klesá procentuální podíl dividendového výnosu (yieldu), čímž index postupně ztrácí na atraktivitě ze strany investorů do dividendových akciích. Těm už nezbývá nic jiné než spekulovat na dlouhodobý růst ceny indexu. S vyšší cenou indexu narůstá riziko korekce ceny a ztráty aktuálního zisku. Ve srovnání s bezrizikovým výnosem na dvouletých státních dluhopisech už kolem 5% je na zvážení jestli prostředky nepřesunout do něj či do jiných akcií s výrazně vyšší stabilní dividendou.

Tento argument berte jako zamyšlení, že akciový index S&P 500 může být nadále dobrý indikátor stavu sentimentu investorů a americké ekonomiky. Na aktuálních úrovních už nemusí být tak dobrou investici jak si mnozí myslí.

Dle denního futures grafu můžeme vidět vytvoření dalšího gapu (kolem 4380 – 4415 bodů). Jednotlivé otevřené gapy se táhnou od hladiny 3960 bodů a uvažuji nad jejích uzavřením ve velmi blízké době. Vstupovat do indexu v této fázi mi přijde velmi nebezpečné. Zároveň se nacházíme uvnitř rezistence a očekávám dokončování poslední subvlny z korekční vlny ((c)). Z pohledu tradingu ani dlouhodobé investice mi to aktuálně nedává smysl. Vstup do dlouhé pozice bych zvažoval jediné v případě návratu alespoň k hladině 4000 bodů (ideálně vyplněním hladiny 3960 bodů).

Přinejhorším trh půjde o něco výše než uvažuji, ale na trhu je dostatek investičních příležitosti. Nejdůležitější je naučit se zvládat emoce.

Bitcoin stabilní kolem 30 600 USD, nechává prostor pro altcoiny

Bitcoin se už druhým týdnem drží cenovou hladinou 30 000 – 31 500 USD. Mnoho investorů, traderů a dokonce těžařů vybírá zisky. Vůbec se jim nedivím. Bitcoin maximalisti se znovu předhánějí v predikcích kam se až Bitcoin za rok může vyšplhat. Nacházíme se pod historicky významnou rezistenci, která se tím potvrzuje. Altcoiny zatím využívají příležitost stabilního Bitcoinu a dohánějí jeho růst.

Dle minulo týdenní analýzy očekávám 3 možné varianty vývoje, které je nutné zvážit pro vaší strategii.

  1. Pokračování růstu do zóny 34-37 000 USD, kde se nachází další významná rezistence. Od ní bych rád viděl korekci aktuálního růstu zpátky ke klouzavým průměrům EMA 200 1W (cca 26 – 27 000 USD).
  2. Zamítnutí na aktuální hladině 31 500 USD a pokles ke klouzavým průměrům (26 – 27 000 USD). Oba tyto varianty uvažují s dalším růstem Bitcoinu po lehké korekci nad hladinu 37 000 USD, který je nutné překonat a potvrdit abych byl přesvědčený, že začíná nový býčí trend.
  3. Negativní varianta vývoje uvažuje se zamítnutím někde pod hladinou 37 000 USD. Tím pádem bych byl nucený označit celý růst od 15 700 USD jako korekční vlnu (iv) z vlny C v poklesovém trendu. Následovala by další poklesová vlna v horizontu několika měsíců. To by mohlo korelovat pokud se vyplní scénář Americké recese. V takovém případě bude jednoznačným signálem propad pod 24 250 USD.

Závěrem

Ocenění akciového indexu S&P 500 hlavně jeho největších akcií je zarážejí a spekulativní, potenciální zisk výrazně klesá a tím pádem očekávám brzké vybírání zisků a korekci. Doporučuji se porozhlédnout po lepších příležitostech.

Další vývoj Bitcoinu je nejasný do momentu překonání hladiny 37 000 USD. Do dlouhé pozice bych vstupoval jedině po korekci tzn. návratu ke klouzavému průměru EMA 200 1W (26 000 USD). Nesmí se však propadnout pod 24 250 USD.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Milan
Hodnocení článku :
     

Dobrý článek. Já si také myslím, že americký index je hodně vysoko, ale to dělá pouze
pár firem. Pokud se podívám na různé společnosti, tak třeba je jich hodně dole, co byly před 5 lety. I dobré firmy nemá smysl nakupovat na vrcholu. Já osobně až na vyjímky
preferuji evropské akcie.

Adam Nemčík

Můžete napsat na jaké Evropské společnosti se zaměřujete // Sektor nebo i konkrétně, kde vidíte potenciál ?

Dr. Matěj Široký

V Evropě je problém, že dobré společnosti jsou drahé, tedy ty známé jako napřiklad LVMH, L oreal, nebo třeba air Liquide to je moc dobra společnost. No a pak je spousta zajimavých společností, které jsou na evropských burzach mimo hlavní indexy, jako napřiklad Nexans, ale to musí člověk hodně hledat.

spot_img