25.3.2024 Přehled trhu – Regulace krypto peněženek v EU, Bitcoin zpátky pod rezistencí 68 000 USD. Přepálené akciové trhy

4.9
(9)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, Bitcoin a další kryptoměny. Bitcoin se vrací na 67 500 USD. Akciové indexy se drží poblíž historického maxima. Evropská unie se rozhodla zakázat transakce mezi anonymními peněženkami. Tento týden zahájíme několika projevy zástupců centrálních bank.

Následně nás čeká z Ameriky zveřejnění vývoje HDP, inflační indexy PCE a žádosti o podporu v nezaměstnanosti. V pátek bude mít projev Jerome Powell, bude pokračovat stejnou rétorikou jako minulý týden po rozhodnutí o ponechání úrokových sazeb?

Rozbor: Jak ovlivní Fed v letošním roce trhy?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin se pomalu vrací ke hladině 68 000 USD, kde nás minulý týden čekalo zamítnutí a hlubší pokles. Povede se tento týden býkům překonat tuto rezistenci a poroste kryptoměnový trh navzdory mnohým negativním signálům z Evropy a akciových trhů? Altcoiny spíše korigují nebo lehce rostou v jednotkách procent.

Makro kalendář pro tento týden a zákaz kryptoměnových transakcí v EU

Závěrem minulého týdne všichni diskutovali projev šéfa americké centrální banky Fed, Jerome Powella. Ohledně ponechání úrokových sazeb. Většina trhu si nevšimla zákaz Evropské unie na anonymní platby a použití anonymních krypto peněženek pro transakce. Zákaz navíc zahrnuje všechny anonymní platby nad 3000 eur a hotovostní platby nad 10 000 eur.

Platby v kryptoměnách mají být nelegální, pokud použijete neidentifikovanou peněženku. To zahrnuje všechny hardwarové a softwarové peněženky. Evropský parlament se pokouší dělat cokoliv, aby lidi odradil od používaní kryptoměn. Není se čemu divit, když se podíváme na rozšíření a oblíbenost digitálních aktiv mezi nejmladšími investory a spekulanty. Evropa znovu ukázala že je mistrem světa v regulacích (bohužel většinou těch špatných).

Začátek týdne zahájí série projevů zástupců centrálních bank. Nejsilnější makro událostí bude až čtvrteční zveřejnění amerického HDP za čtvrtý kvartál 2023 a žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V pátek budou zveřejněné americké inflační indexy PCE a core PCE. Následně bude mít projev Jerome Powell. Výraznější volatilitu na trzích očekávám tedy až čtvrtek a pátek.

Prozkoumejte defenzivní akcie na platformě XTB

Akciové trhy na nových historických maximech, dolarový index posiluje

Akciové indexy v pátek uzavřely těsně pod historickým maximem a nadále pokračují v růstu bez výraznější korekce za poslední 4 měsíce. Prvním dnešním grafem, který se vyplatí sledovat, je vývoj dolarového indexu. Ten se dostává po zasedání Fed zpátky pod rezistenční linii (nebo lehce nad ní). Pokud dnes a tento týden bude růst nad 104,4 bodů, může to značit risk-off sentiment hlavně větších investorů a postupné osekávání expozice do rizikových aktiv (jako akcie a kryptoměny).

Další zajímavý indikátor, který můžeme sledovat, je expozice manažerů fondů vůči akciím. Indikátor se dostává lehce nad hladinu 100 procent (vyšší hodnota značí pákový efekt). Podobná expozice manažerů byla naposledy v prosinci 2021 poblíž minulého vrcholu akciového indexu S&P 500 (těsně před 27 procentní korekcí tohoto akciového indexu).

Samotný akciový index S&P 500 zatím dále roste a pokračuje ve formování rostoucího klínu. Indikátory RSI a MACD jsou neutrální až lehce negativní. Do kdy ho dokážou finanční instituce pumpovat výše? Statisticky se tato struktura láme směrem dolů. Pokud jsou už (téměř) všechny fondy v trhu, čeká se už jenom na to, aby si nakoupil retailový investor. Následně by mělo dojít k výběru zisků. Tím pádem je to hra na trpělivějšího investora. Kdo nakupoval na výrazně nižších hladinách pod 4000 body, může teď brát velmi hezké roční zhodnocení investice.

Pro mnohé z vás možná aktuálně akciový index vypadá lákavě navzdory tomu, že je poblíž historického vrcholu. Možná budete investovat metodou DCA a tím limitovat svoje riziko. Jenže, je tu pár dalších faktorů, které zvážit. Aktuálně se index nachází velmi až neopodstatněně vysoko nad klouzavými průměry (EMA 55 2D – tyrkysová, EMA 200 2D – oranžová). Na týdenním grafu je to ještě horší. Návrat k dlouhodobému trendu by znamenal pokles do zóny kolem 4100-4300 bodů (pokles o 20 procent). Možný je i hlubší pokles k nevyplněným gapům.

Graf výše znázorňuje ocenění akciového indexu S&P 500 vůči HDP na spodní ose v posledních 26 letech (zelené body) a posledních 100 let (modré body). Boční osa znázorňuje očekávané průměrné zhodnocení v dalším roce. Aktuálně se nacházíme v extrémní špičce historického ocenění akciových indexů. Průměrný očekávaný výnos pro následující rok (respektive několik let) je na úrovni mínus čtyř procent. Kdo tvrdí, že americké akcie nejsou nadhodnocené, možná jenom ignoruje historické srovnání. Je proto na místě zvážit do čeho budeme tento rok investovat (a kde brát zisk).

Bitcoin zpátky pod rezistencí 68 000 USD

Bitcoin se během víkendu pokusil zachránit vývoj na týdenním grafu a svíčku uzavřel velmi pozitivně nad 66 000 USD. Denní graf podobně jeví znaky postupného opětovného zájmu investorů v zóně 61 až 66 000 USD. Níže se podíváme na dvouhodinový graf, kde se objevují náznaky snahy o proražení rezistenční zóny 68 000 USD.

Za předpokladu proražení rezistence 68 000 USD nadále zůstáváme v malém růstovém až korekčním kanálu (oranžová) a budu sledovat horní hladinu kolem 71 300 USD a možné divergence na vyšším čtyřhodinovém grafu. Je dost možné, že se první polovinu týdne budeme plácat do strany na aktuálních cenových hladinách a další vývoj se rozhodne až v pátek s akciovým indexem po projevu Jerome Powella a indexech PCE.

Negativní scénář je v případě, že se potvrdí rezistenční zóna 68 000 USD a pokračování poklesu pod 61 – 62 000 USD. Z pohledu rizika a možného zisku to aktuálně není ani na trading. Na sociálních sítích se objevuje graf znázorňující aktuální vývoj jako pattern Head & Shoulders. Tím pádem bychom aktuálně formovali pravé rameno až někam po 69 -70 000 USD. V případě potvrzení patternu, by to znamenalo pokles až 56 000 USD nebo nižší support. Podle aktuálního grafu je situace 50/50.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
16 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Honza

Můžu dotaz? Co se bude dít, když si že své hw peněženky budu chtít poslat krypto, které jsem postupně dokupovat, jednoho krásného dne na coinbase? Zatrhnou mi transakci, protože bude větší než xy tisíc euro? Jak to při převodu udělají? Nebo mi s kryptem coinbase zakáže dále nakládat? Máte někdo nějaký detail?

Tomáš

bude platit za 3 roky po schválení, takže času “dost”

Jan H.

Dulezite je byt pripraven, aby nebyl nemile prekvapen. Ale to je uplne se vsim.

Petr Kovář

Pryč z fašistický EU!

Petr Kovář

Hlavně zase všichni volte eurosvazáky piráty vy volové.

Poslední editace 1 měsíc před přes Petr Kovář
ZemikosaZ

Rozhodně budu.

Nemam

A ty bys radsi do sojuzu nezavislych státu či jak?🤔🐻🤐

Fantom

EU=sojuz závislých států. Tohle je další důkaz. Privacy is not crime!

Petr Kovář

Do žádnýho sojuzu. Nepotřebuju aby mi parta uchyláků a blahoskloných vyžírků řídila můj život a říkala mi co můžu a co ne … koho nenávidět a koho milovat … a třeba i to že jedině peníze psychopatů Rotschildů jsou ty jediný správný …

Rastislav

Máš recht. Tvl to by se jeden poblil z té unie. Jediné co vyplodily ty kkti je jednotná nabíječka, když neberu že nikdo nechce ohnutou okurku, i když ženský kdo ví. :-)))

Nemam

Tak tady je spis problem, ze jsme prilis mala zeme na to, abychom nebyli kolonie pod necim vlivem. Osobne bych taky radsi, abychom byli samostatni, ale to neni realita

Fantom

Švýcarsko. Vždy slyším odpověď, že to přeci nejde. Ale jde jen chtít. Švýcarsko i Norsko jsou menší státy (počet obyvatel) a jsou nezávislé – tedy alespoň do té míry do jaké to lze. A nám by to taky slušelo.
Zejména srovnání se Švýcarskem je vhodné. Máme 2 stejné sousedy a ti naši zbývající 2 mají podle mne lepší ekonomické vyhlídky než zbývajcí sousedi Švýcarska 😀 Stačí se nebát a hlavně nemít zkorumpované, zmanipulované či strachy podělané politiky. Možnosti jsou.

Nemam

Jn to se v Česku říká často, ze to nejde. Ale jak pisete, tak jde, jen chtit. Nicméně kulturni pozadi ma zajiste nezanedbatelny vliv a trochu se to s nami vleče. Dlouhá staleti pod německou nadvladou, pak par desitek let v roli, tuším, nejvydelecnejsiho sovetskeho satelitu a ted, priznejme si to- opet nemecka kolonie. Vsichni makaj jak fretky, vyplaty pod evropskym prumerem a naklady vysoky (dojí nás hezky). Urcite by slo vse zlepsit, ale zatim se to docela vlece.
Co se tyce norska s svajcu, rekl bych, ze ti to kulturni pozadi meli vyrazne jiny. Napr. Švýcarům vyrazne pomohla geografie- obklopeni vysokymi horami, ktery prospikovali bunkry, takze by si vsichni vylamali zuby se presne ne pokusit dostat, to jim umoznilo byt neutralnimi a dale profitovat z vyplyvajicich moznosti. Norove zase maji mnoho nerostneho bohatstvi, mimojine spoustu ropy, z cehoz jim plynou nemale zisky.
Nicméně potencial jako zeme mame velky, tak pokud to politici uplne nedojebou ci nam tu do toho nehodi vidle nejaka mocnost, tak z toho treba nekdy neco bude.

Fantom

Potenciál je veliký, geografické úmístění výborné – opět podobnost se Švýcarskem – ne tak vysoké hory, spíše kopce. Ekonomicky schopní sousedé – DE, AUT (jako má CH), SVK a POL – podobně jako my země s velkým potenciálem do budoucna – na rozdíl od stagnujících F a ITA co mají CH.Měli bychom chtít být suverénní a nezavírat si dveře s jednáním se všemi velmocemi, včetně Ruska, Číny, budoucí mocnosti Indie i samozřejmě USA. Ale ne předposraně. Vlastním suverénním postojem si získáme respekt všech tak jako Švýcaři. Ti nikomu do zadku nelezou a prosazují si vlasní zájmy a hlídají neutralitu. Mají dveře otevřené všude. Do UKR-RUS konfliktu se nijak výrazně nezapojují viz jejich památný výslovný zákaz poskytnutí jejich zbraní přes Německo UKR, jak umožňují mezinároní smlouvy. Prostě jasně deklarovaná a prosazovaná neutralita = zásadovost. A mají tak respekt Ruska, USA a dost možná i Ukrajiny. Současně stále platí jejich nabídka ke zprostředkování diplomatického řešení, bude-li v budoucnu zájem.
Podle mě jasný vzor k následování.
A historické souvislosti – i Švýcaři mají historické zkušenosti se vpády Germánů, dokázali se ubránit vojensky, později chytře vsadili na diplomacii a už jejich válečnické umění nebylo třeba. Ostatně není náhodou že švýcarské válečnické umění je vyhlášené v žoldáckých armádách historie, Češi jsou rovněž na vrcholu.
U nás je historický vztah s Němci podobný – benefit skutečného kulturního obohacení a současně trvalý boj o svébytnost.
A to od počátků konstituce samostatného českého státu a jeho vztahu se všemi sousedícími i vzdálenějšími německými sousedy. Včetně balancování prvních vládnoucích Přemyslovců s někdy nepřátelskými a někdy spojeneckým vztahy s Bavory, Sasy, Rakušany, Braniborci, později Prusy a výjmečně i dalšími německými národy.
Pozdější historie spojená s Rakouskem, kdy byly české země po zásluze považovány spolu s Vídní, Lincem a Š. Hradcem za nejvyspělejší oblasti R-U monarchie.
No, potenciál je tu obrovský, obávám se ale že naši stupidní politici jej stejně nevyužijí. Tohle je na dlohou dobu, asi na příští nebo přespříští generaci, bohužel … .

Nemam

S většinou bych souhlasil, avšak s několika dost podstatnými pasážemi bych velmi nesouhlasil. Pitvat se v tom dál, však nemá vyznam. Snad bych jen vyjádřil naději, ze jednou to bude, jednou to budem mit (ikdyz to jeste tu jednu ci dve generace bude trvat). Tak snad to tam vubec dojde.

Marek

A jak to asi budou chtít kontrolovat? Známý vytěžil krypto (nyní v něm má cca 3 mil.). Mašiny měl za cca 1 mil. který pak rozprodal za pár desítek tisít, takže si nic neodepsal. Z celého těžení mu zbylo těch X kryptoměny na HW peněžence a protože by musel danit jako 100% zisk, říkal, že si to nechá na “důchod” a prodá za cca 8 – 20 let….
To ho pak jako budou šikanovat, kde k tomu přišel, zabaví mu to, nebo ho rovnou postaví ke zdi? Jak by to měl tedy takový člověk udělat?
Já mu radil, ať to pošle na burzu, tam ať to prodá a bohužel celé zdaní cca 23%, bohužel, že do toho nalil 1 mil. za mašiny a neodepsal si je, je jeho blbost….
Pak je asi druhá možnost, prodat to přes nějaké FB skupiny, nebo sítě k tomu zaměřené?
Ještě říkal, že to možná nechá dětem a ti ať si s tím pak dělají co chtějí 😀

spot_img