20.05.20 Technická analýza indexů S&P 500 a Nasdaq – Akcie zase stoupají, hrozí další nafouknutí finanční bubliny?

4.2
(5)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Bitcoin spadl pod 9 500 USD • Nasdaq, Microsoft, IBM a další tech giganti se spojují v InterWork Alianci • a...

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Nedávná volatilita...

[Večerní souhrn článků] • Rusko přichází s novým návrhem zákona o digitálních finančních aktivech • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Jaroslav Jarolím
Jaroslav Jarolím
Technické analýze finančních trhů a psaní populárně-naučných článku do ekonomie se aktuálně věnuji jen jako přivýdělku ke studiu. Úspěšně jsem absolvoval bakalářské studium z oboru Regionální rozvoj a správa na FRRMS MendelU. V současnosti jsem v posledním ročníku (těsně před SZZ) magisterského studia téhož oboru, ale na ESF MUNI. Můj obor studia tedy nejsou finanční trhy, ale ekonomie blahobytu. I přesto se chci po dokončení svých studií raději věnovat analýze finančních trhů a to na full time, kde mohu využít i své znalosti z ekonomie, které mám díky studiu svého oboru. Ve volném čase se věnuji studiu historie, politické filosofie apod.

Akciový trh zase pumpuje a pumpuje, jak je to ale možné? V minulé analýze na indexy jsem se zmiňoval, že breakdownem skrze neckline Head & shoulders by to konečně mohlo jít k zemi. Ale ono se to nakonec vzpamatovalo a jak jsem říkal ve včerejší analýze na Bitcoin, tak akciový trh stoupá a to i přesto, že z fundamentálního hlediska by to mělo jít do pekel.

Zdá se mi, že Fedu se opravdu povedlo ten prvopočáteční kolaps nejen zbrzdit, ale minimálně na střednědobý horizont (měsíce až rok) úplně zastavit. Dokonce se spekuluje o tzv. V shape patternu, což jak název napovídá, struktura takového trhu opravdu připomíná písmeno V. Aneb tvrdý pád a pak hned bez čekání raketový růst. Hlavně americká veřejnost je těmito zprávami neustále krmena, takže má pak člověk logicky pocit, že se to rychle spraví. Není pak divu, že je retail greedy a je ochotný si ty akcie koupit. Ovšem myslím si, že zrovna teď v jakémsi opatrném režimu nakupují i finanční instituce. Ale to je zase jenom moje spekulace.

Aktuální situace na 4H TF indexu S&P 500 (futures)

Po tom proraženém neckline H&S se to překlopilo a trh tak zažil největší růst za poslední čtyři týdny. Přijde mi to právě tak trochu jako ten náznak hamižnosti retailu. Což vůbec nechápu, když nová a nová data ukazují, že to s tím světem není zrovna v pořádku. Obávám se, že vystřízlivění bude strašlivé. Každopádně, po technické stránce jsme měli v grafu konsolidační kanál, ze kterého cena breaknula před dvěma dny. Nicméně, na rezistenci v levelu 2 983 bodů došlo k zamítnutí a kurz na malý okamžik propadl zpátky do kanálu. Nyní je už zase venku a pomaličku hodnota indexu díky tomu stoupá.

Spíše můžeme očekávat další pokus o proražení rezistence, která je v tomto případě zásadní, neboť v její blízkosti jsou i dvě předešlé high z 30. dubna a 11. května. No, trh inklinuje k tomu, že chce hladinu odporu prorazit. A ani bych se nedivil, když by k tomu došlo. Ten sentiment na akciovém trhu je vyhajpovaný, protože si všichni začínají myslet, že probíhá úplné zotavení. Což si třeba já vůbec nemyslím.

Indikátory

Na RSI indikátoru šla nakreslit rezistenční čára, kterou křivka indikátoru relativně dlouho respektuje. Uvidíme, jestli se povede průraz, který by automaticky asi znamenal i breakout S/R úrovně 2 983 bodů. No a na MACD k tomu průrazu již došlo. Momentum je zatím ještě pozitivní, ale chybí málo k tomu, aby proběhl bearish cross.

Aktuální situace na 4H TF indexu Nasdaq (futures)

Nyní přejděme na trh s futures na akciový index Nasdaq, kde je zřetelně vidět, že od poloviny dubna momentum postupně ztrácí na síle. Nicméně, i tak trh dokáže pokaždé udělat vyšší high a vyšší low. Na druhou stranu struktura z předchozích čtyř týdnů nápadně připomíná bearish pattern rising wedge. Horní hrana má čerstvě čtyři dotyky a spodní tři, takže o relevantnosti obou křivek není pochyb. Díky struktuře je jasné, že dojde k soustavnému snižování volatility a to ve finále povede k breakoutu/breakdownu.

Ať už bude na konci pohyb kamkoliv, tak to samozřejmě trh ovlivní na dlouhou dobu. Index Nasdaq vypadá i v kontrastu s S&P 500 mnohem lépe a vlastně stačí udělat další 4 % a máme tu nové historické maximum. Je holt zřejmé, že je vkládána daleko větší důvěra v technologické firmy. Kurzu aktuálně chybí překonat pouze S/R hladina 9 538 bodů, aby došlo k atakování historicky nejvyšší cenové hladiny z 20. února.

Indikátory

Na RSI křivka indikátoru respektuje taktéž zakreslenou rezistenční přímku a její průraz by automaticky asi znamenal zvýšenou iniciativu nakupujících. Na MACD je momentum pozitivní, ale díky poslednímu menšímu výprodeji zesláblo.

Závěr

Když nad tím tak přemýšlím, tak utvoření tzv. V-shape je vzhledem k price action docela reálné. Hlavně na trhu s futures na Nasdaq chybí už jen velmi málo k tomu, aby se z toho stala realita. Co bude ale potom? Jak dlouho se to ještě bude nafukovat? Jak už jsem několikrát říkal, tak fundamentálně nedává smysl, že akciové trhy stoupají na hodnotě a to ani trochu.

Smysl by dávalo, když by všichni z trhu utíkali a svůj kapitál schovali do zlata, stříbra, či jej klidně nacpali doma do polštáře. Ti, co teď nakupují jsou extrémně greedy a to se mi teda vůbec nelíbí. Případný krach bude pak ještě horší. 

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
Hodnocení článku
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře