19.05.20 Technická analýza BTC/USD – Trh s Bitcoinem pohledem globálního finančního trhu

4
(7)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Poslední analýzu na Bitcoin (BTC) jsem spáchal před asi čtyřmi dny a vlastně jsem docela přemýšlel, zda mám s čím navázat. Nějaký price action jsme tu měli, takže data pro analytickou část příspěvku máme, ale všiml jsem si u sebe jedné věci. A to jest, že čím dál více přemýšlím, jak moc reálné je, aby se toto léto potvrdil bull market. A tím nemyslím pouze z pohledu technické analýzy, ale i makroekonomické.

Globální pohled na trh s BTC

Vím, že to spousta krypto nadšenců nechce slyšet, ale trh s kryptoaktivy není od globálního finančního trhu nijak separovaný, takže když se Fed rozhodne pumpovat do trhů skrze QE likviditu, tak tím nafukuje i trh s Bitcoinem. Z toho důvodu se snažím v tomto ohledu více přemýšlet globálně a nespoléhat se jen na technickou analýzu. Jak jste si jistě všimli z mých analýz na akcie a indexy, tak akciový trh stoupá na hodnotě a to i přesto, že z fundamentálního hlediska by to vše mělo jít do pekel. A tím se dostáváme k halvingu na Bitcoinu.

Před cca deseti dny jsem jedné ze svých analýz projevil svoje pochynosti nad tím, že má halving až tak mohutný vliv na pozitivní cenový vývoj. Spousta lidí právě na halving spoléhá, že BTC pošle tzv. na měsíc, ale já se obávám, že současný růst ceny tu je pravděpodobně díky tomu, že Fed a dalších x centrálních bank zahájilo masivní politiku kvantitativního uvolňování a snížilo sazby na nulu, či dokonce mírně do záporu. Zase, je to jenom moje spekulace, protože nemám v ruce data, která by potvrdila, že peníze „vytisknuté“ Federální rezervní bankou jdou ve velkém i do trhu s BTC.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Když se podívám na graf, tak vidím trochu podobnost mezi vývojem z 7 – 29. dubna, což jsem i zvýraznil vlevo dole barevným obdélníkem. Musím ale upozornit, že netvrdím, že jde o nějakou vyloženě fraktální podobnost. Ta podobnost není až tak vyloženě vizuální. Každopádně, tehdy jsme měli jako silnou rezistenci pásmo odporu 7 182 – 7 785 USD a samotnému finálnímu breakoutu předcházelo několik zamítnutí s postupnými nižšími lokálními high. Trh to ale stejně nevzdal a to i přesto, že jednotlivá zamítnutí znamenala výprodeje. Nyní máme jako ostře sledované vlaky rezistenční pásmo 9 934 – 10 481 USD a hned na spodním vytyčeném okraji proběhly tři zamítnutí.

První dokonce s nezanedbatelným výprodejem. V těchto chvílích se kurz nachází jednak vně rising wedge a zároveň nad dlouhodobou rezistenční trendovkou (červená čerchovaná čára). Zatímco ještě květnová struktura trhu připomíná do jisté míry obří bull flag. Každopádně, že je kurz vně bearish patternu nasvědčuje i soustavně klesající volume, takže to nesmíme brát na lehkou váhu. Jak ale sami v grafu vidíte, tak předešlé dva rising wedge selhaly, protože se býkům stejně podařil breakout. Tak proč by to nešlo i tentokrát?

Indikátory

Co se týče RSI na 4H TF, tak to je střednědobě docela bullish. Ani jednou hodnoty indikátoru nespadly pod 30 bodů a neustále můžeme vidět opakované pokusy o to prorazit do překoupené části. Co se týče MACD, tak aktuálně proběhl bearish cross – falešný signál, protože je kurz v rising wedge a bez breakoutu irelevantní.

Aktuální situace na 1M TF BTC/USD

Jenom pro připomenutí znova přikládám logaritmický graf s měsíčním časovým rámcem. Z grafu můžeme implikovat, že musíme pořád počítat i se scénářem, kde by cena Bitcoinu mohla být vně patternu klidně až do prvního kvartálu 2022.

Závěr

Když to řeknu hodně s nadsázkou, tak osobně zastávám názor, že o cenovém vývoji na Bitcoinu teď rozhoduje Jerome Powell ze svého „Fed křesla“. Abychom měli jistotu, že halving je tak silný fundament sám o sobě, tak potřebujeme, aby akciový trh šel do pekel, zatímco Bitcoin tzv. do nebes. Proto v posledním půl roce daleko více sleduji akciové indexy a jednotlivé akciové trhy. Jestli chceme pochopit pozadí cenových pohybů na kryptoaktivech, tak musíme brát v potaz trhy v globálu.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

4 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: