14.05.20 Technická analýza indexů S&P 500 a Nasdaq – Akciový trh reaguje výplachem, je tu očekávaný konec?

5
(4)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Šéf Fedu Jerome Powell včera promluvil a řekl přesně to, co se od něj dalo očekávat. Oznámil, že za žádných okolností nebudou zavedeny záporné úrokové sazby, čímž tak trochu vytřel zrak všem spekulantům, kteří drželi svoje dlouhé pozice a sázeli na to.

Akciové indexy S&P 500 a Nasdaq zareagovaly okamžitě docela velkým výprodejem, protože valná část spekulantů již moc nevěří, že by bez stupňující se stimulační politiky ze strany centrální banky dosáhli lepších výsledků. Co se týče technické stránky, tak na trhu s futures na S&P 500 máme po důležité události – průrazu skrze neckline reverzního patternu Head & shoulders, jak jsem minule avizoval.

Aktuální situace na 4H TF indexu S&P 500 (futures)

analýza S&P 500

Takže, na trhu s futures kontrakty S&P 500 se nové high nepovedlo vytvořit a proto máme před sebou reverzní strukturu Head & shoulders jako z učebnice. Díky včerejšímu výplachu se dokonce povedlo neckline patternu prorazit, takže máme i potvrzení. Target z útvaru je na cca S/R levelu 2 637 bodů, což není až tak obrovský propad. Ovšem důležitá je samotná struktura trhu, jež se potvrdila jako validní. Představte si zakreslený Head & shoulders jako takový „nosný“ pilíř pro pokračování v downtrendu.

Kdo by chtěl longovat trh, když vidí na grafu tohle? Skutečně málokdo. Já osobně považuji tuto reverzní strukturu jako takovou tečku za tím růstem, co tu trval asi sedm týdnů. Navíc Fedu už došly prostě náboje a nemá co snižovat. Respektive, pouze do záporných hodnot, k čemuž se Powell moc nemá. Na druhou stranu není nic jisté, ale nepřijde mi jako pravděpodobné, že trh najednou po tomhle ulítne.

Indikátory

Na RSI je už hrozně dlouho vidět, že index má problém překonat hraničních 70 bodů. Tato úroveň funguje dlouhodobě jako rezistence, což značí akorát jediné – trhy jsou slabé. Co se týče MACD, tak negativní momentum docela zesílilo a zatím neustupuje.

Aktuální situace na 4H TF indexu Nasdaq (futures)

Na trhu s futures na index Nasdaq máme tři moc pěkné vrcholy a každý vždy o kousek vyšší než ten předchozí. Nějakou dobu jsem přemýšlel nad tím, zda tuto strukturu považovat za nějaký definovaný pattern, ale asi to nic není. Každopádně, index Nasdaq byl extrémně silný a chybělo opravdu velmi málo na to atakovat historické maximum z února. Poslední proslov šéfa Fedu zapříčinil pokles k S/R levelu 8 933 bodů a můžeme vidět, že se hladina pořád brání.

Jedná se o dost silnou úroveň, takže bych ani nečekal, že se průraz povede tak snadno. Dalšími silnými úrovněmi jsou levely 8 594 a 8 387 bodů. Takže, pokud to chtějí medvědi poslat dolů, tak se musí snažit. Jo, a málem bych zapomněl. Podívejte se na volume bar, jak se v jednu chvíli prodejní tlak stoupl. To, co trvá obyčejně prodat několik dní, tak bylo včera pryč během relativně krátké chvíle.

Indikátory

Na RSI indikátoru je ta situace zcela stejná jako na předešlém trhu. Hraničních 70 bodů funguje dlouhodobě jako rezistence a i tentokrát se po několika pokusech nepovedlo odpor prolomit. Na druhou stranu je křivka indikátoru pořád docela daleko od přeprodané části. Na MACD se prosadilo negativní momentum a zatím moc neslábne.

Závěr

Já si skutečně myslím, že ten skoro dvouměsíční stoupající trend na akciovém trhu už je u konce. Nevěřím moc tomu, že Powella donutí, aby sazby ještě víc utnul až do záporu. Snad jedině, že by obnovili intenzitu kvantitativního uvolňování, ale to donekonečna taky nemohou dělat, protože by se jim to mohlo vymknout z rukou a způsobit tím vysokou inflaci.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: