07.05.20 Technická analýza indexů S&P 500 a NASDAQ – Na akciových indexech se tvoří bearish struktura H&S

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Ten čas letí a my máme více jak týden od poslední analýzy na akciové indexy S&P 500 a NASDAQ. Na trhu se konečně něco rýsuje a to něco je velmi bearish struktura Head & shoulders, která může akciový trh pěkně poslat do pekel.

Ještě to ale není hotová věc, protože pravé rameno patternu se ještě tvoří, takže býci mají nějakou tu šanci na to útvar zneplatnit. Nicméně, reverzní H&S by dával v konotaci na dnešní dobu opravdu smysl a možná bylo původně dost naivní si myslet, že na ukončení dosavadního růstu bude stačit zamítnutí na jedné z klíčových rezistencí. Reverzní pattern dá medvědům daleko větší sílu a na to právě čekali.

Aktuální situace na 4H TF indexu S&P 500 (futures)

Trhu se povedlo nakonec překonat klíčovou S/R hladinu 2 877 bodů a po krátkou dobu pokračovat v růstové trajektorii. Pak následoval throwback, což dopadlo dosti podivně, protože kurz na úroveň prakticky vůbec nezareagoval. Pokles se pak zastavil až na zakreslené trendovce.

Jak sami vidíte v grafu, tak jsem zakreslil reverzní H&S i s neckline (trendovka). Jak jsem říkal v úvodu, tak zatím to není úplně jisté, ale ten potenciál na vyplnění to objektivně má. Jedinou šancí na zneplatnění je, aby kurz překonal lokální high, což se opravdu klidně může stát. Ovšem osobně věřím tomu, že trh minimálně neckline patternu atakuje. No, a v závislosti na reakci uvidíme, zda se trh definitivně vylije.

Útvar není až tak velký, takže prvotní výprodej by neměl přesáhnout ztrátu více jak 10 %. Na druhou stranu to stačí na to, aby na trzích znova zavládl strach a investoři tak pokračovali v dumpování akciovéhu trhu. Každopádně, jestli se bude pokračovat v poklesu, tak si osobně nemyslím, že to bude mít tak agresivní ráz jako na přelomu února/března. Respektive, počítám s poklesem dlouhým klidně dva roky, ale žádné šílenosti.

Indikátory

Při odrazu kurzu od trendovky se zároveň odrazila křivka RSI od hraniční oblasti 30 bodů. V současnosti je indikátor opravdu velmi neutrální, neboť osciluje kolem 50 bodů. Na MACD je momentum pozitivní, ale je to slabota.

Aktuální situace na 4H TF indexu NASDAQ (futures)

Na NASDAQ byl ten vývoj hodně podobný. Povedlo se překonat klíčovou S/R úroveň 8 933 bodů, ale rychle se momentum překlopilo a původní rezistenci trh nevyužil jako support. Cena se pak odrazila od S/R levelu 8 594 bodů, kde je i zakreslená trendovka a v tu chvíli se začalo vytvářet pravé rameno H&S. Ovšem graf už není úplně stejný jako na S&P 500, protože nákupní tlak je tu mnohem silnější. A jak sami dobře vidíte, tak chybí pouze málo k tomu, aby pravé rameno překonalo hlavu patternu. Čímž by se struktura zneplatnila. Je to teď prostě jako sledovat na živo obří bitvu dvou armád, co se přetahuje o výhodnější pozici.

Indikátory

Z RSI je hned rozeznatelné, že akciový index NASDAQ je mnohem silnější. Křivka se blíží k 70 bodům a možná se právě v těchto hodnotách rozhodne. Na MACD se pozitivní momentum pořád drží.

Závěr

Právě v těchto chvílích kurz futures kontraktů na NASDAQ docela solidně pumpuje a pravděpodobně bude atakováno lokální high. Jestli se stejná věc odehraje i na S&P 500, tak je samozřejmě scénář počítající s propadem daleko méně pravděpodobný. No, brzy asi uvidíme výsledek.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: