2.5.23 Analýza BTC/USD – Nervozita před zasedáním Fed

4.6
(9)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin se zdá být těsně před zasedáním Federálního rezervního systému krapet nervózní. Neděle byla překvapivě slibná, protože se kurz bitcoinu zase tlačil do těsné blízkosti rezistence. To se hned v závěru víkendu změnilo. A pondělí to akorát potvrdilo. Bitcoin zkrátka není opakovaně schopen překonat rezistenci. A výsledkem je struktura, která není zrovna příznivá. Co nám z toho tedy vychází?

Záporná peněžní zásoba a ekonomická recese/krize

O peněžní zásobě jsme mluvili už mnohokrát. A není na škodu si to zase připomenout, protože jsem narazil na velmi zajímavý graf. Graf, který vizualizuje vývoj v peněžní zásobě a mapuje jednotlivé ekonomické recese a krize.

Vývoj peněžní zásoby má bezpochyby vliv na hospodářský vývoj. Když je tvorba peněz velká, HDP a hodnota aktiv roste. Jak ale říkával Milton Friedman, rychlá tvorba nových peněz způsobuje poté inflaci, protože hodně peněz honí málo služeb a produktů. Ale co, když začne docházet k destrukci peněz?

Od konce 40. let minulého století nedošlo v USA k úbytku v peněžní zásobě. Pouze ke zpomalení růstu. To se ale s aktuálním rokem změnilo. A vzhledem k utahujícím měnovým podmínkám v bankovním systému, tento trend bude zřejmě pokračovat. Jelikož banky musí reagovat na současnou bankovní krizi.

A historická zkušenost nám říká, že destrukce peněz vždy vyústila v ekonomickou krizi nebo recesi. Je třeba ale pamatovat na to, že současný finanční systém je mnohem robustnější než před 100 lety. Zároveň mají centrální banky nástroje, kterými mohou negativní dopady, v případě potřeby, tlumit.

Bitcoin a nepříznivá tržní struktura

Svíce z minulého týdne nezavřela vyloženě tragicky. Ale také z toho nebyl absolutně žádný posun vpřed. Do grafu jsem zvýraznil tržní strukturu, která je výsledkem toho několikatýdenního kodrcaní se na jednom místě. Je to hodně pocitové, ale mě se zvýrazněná struktura absolutně nelíbí. Z průběhu je zřejmé, že kurz bitcoinu opakovaně není schopen rezistenci kolem 30 000 USD překonat. Co víc bychom jako signál k poklesu měli potřebovat?

Závěrem

Osobně očekávám, že se kurz bitcoinu brzy zlomí a konečně otestujeme úroveň 25 000 USD. Tedy předpokládám, že dojde k finálnímu selhání u blízké rezistence. Nejsem si ale úplně jistý tím, jak zítra trh zareaguje v souvislosti se zasedáním Federálního rezervního systému. Určitě přijde větší volatilita, jako vždy. Ale co potom? To se bude odvíjet až od toho, co nám sdělí po samotném zasedání.

My budeme ve středu večer s Matějem živě streamovat, takže si úvodní reakci nenecháme ujít. A vše si samozřejmě dostatečně okomentujeme a vysvětlíme.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img