09.08.20 Technická analýza drahých kovů (zlato) – Čeká zlato brzy hluboká korekce?

2.8
(80)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Zcela jistě vám nemohlo uniknout, že zlato překročilo těch magických 2 000 USD za unci. Psalo se o tom naprosto všude, až jsem byl docela překvapený, že tomu věnovali pozornost na sociálních sítích i lidé, kteří se jinak vůbec o finanční trhy nezajímají. To je vlastně jeden z jevů, který já osobně považuji za zásadní signál.

O drahé kovy se prostě začíná zajímat naprosto každý – a tím nemyslím vyložené nakupování libovolným způsobem. Mám na mysli to, že podstatná část naprostých laiků věnuje alespoň minimální pozornost tomuto tématu třeba čtením novinových článků mainstreamu, neboť i mainstreamovým novinářům tato událost dozajista neunikla.

Tím chci naznačit, že trh drahých kovů je rozhodně ve fázi, kdy se těší značné pozornosti. Lze tedy čekat, že to FOMO na zlatě a stříbře bude postupně do konce roku růst. S tím i souvisí značná volatilita trhu. Nicméně já to na trhu se zlatem a stříbrem (viz. analýza) vidím tak, že do konce srpna by mělo proběhnout hlubší pročištění, díky čemuž se otestují i klíčové úrovně.

Aktuální situace na weekly TF komodity zlato (spot)

Na začátek přikládám týdenní graf nezatížený žádnými grafickými malůvkami, abychom mnohem jasněji viděli, jak šel vývoj ceny zlata od roku 1975. Za těch 45 let tu máme vlastně dvě prasklé bubliny a z nich bych chtěl vycházet, protože dle mého názoru se nám tu tvoři již třetí bublina.

Ta první se tvořila mezi lety 1976-1980 a tehdy zlato vzrostlo na ceně o nějakých 730 %. Pak to prasklo a můžeme v grafu vidět typický bull trap v podobě dead cat bounce, po kterém následoval strašně dlouhý bear market. Ten trval až do roku 2001, kdy jsme měli čerstvě po prasknutí tzv. dot com bubliny na akciových trzích.

Dále si dovolím připomenout, že v roce 1975 byl svět pořád zasažen Ropnou krizí, která je též známá jako Ropný šok a trvala tuším do konce 70. let. Dva roky předtím došlo i ke krachu na akciovém trhu. Souvislost mezi hospodářskými problémy a růstem kurzu zlata je tedy dle těchto dat zjevná.

RSI weekly

Při kontrastu s trhem stříbra je RSI na weekly grafu se zlatem dosti podobné. Avšak stříbro je ještě více přepumpované. Když zaměříme pořádně naši pozornost na graf, který máme před sebou, tak zjistíme, že hodnoty kolem 84 bodů jsou v podstatě historicky nejčastějším maximem. Nejvyšší máme z ledna roku 1980 na hodnotě 95,67 bodů, což je opravdu výjimečné číslo a jen to podtrhuje, jak moc vážné to tehdy bylo.

Z toho vyplývá, že zlato má obrovský potenciál, ale dle historického vývoje bych to ještě předtím viděl na tu hlubší korekci. Korekci, která bude trvat několik týdnů a trh se během toho dostatečně pročistí a vytvoří se tak možnosti pro ještě mnohem silnější expanzi.

Osobně to tedy vidím tak, že na přelomu srpna a září přijde drop, který může znamenat ztrátu 10 – 20 %. Vlastně bych klidně očekával podobnou price action z doby před rokem (RSI 84,53 bodů), kdy trh od září do půlky prosince klesal. Akorát s tím rozdílem, že teď je trh mnohem dynamičtější a tudíž samotný propad může být mnohem rychlejší a hlubší.

MACD weekly

Co se týče MACD, tak jsem docela překvapený, že jsme již blízko hodnot, které jsou vrcholem z ledna roku 1980. Vrchol z roku 2011 je jen o 9 bodů výše, což se mi moc nelíbí. Dle MACD to totiž vypadá, že se ten nás býčí trend hodně rychle blíží do závěru.

Na druhou stranu se může tentokrát vytvořit vrchol mnohem výš, neboť dno indikátoru z roku 2014 je mnohem hlouběji, než tomu bylo v 80. letech. Určitě je to každopádně důvod, proč je třeba být na pozoru, pokud se rozhodujete o vstupu do trhu.

Aktuální situace na 4H TF komodity zlato (spot)

Nyní si ještě v rychlosti probereme 4H časový rámec. Vidíme, že z toho rising wedge cena solidně pumpla, čímž došlo zároveň k proražení S/R levelu 1 981 USD/unce. Cena tak velmi snadno překonala tu „magickou“ hodnotu 2 000 USD, což jsme mohli slyšet ze všech možných stran.

Aktuální historické maximum je na 2 075 USD, kde i začala pro tento časový rámec korekce. Cenovým pohybem dolů došlo k poklesu o 2,73 %, ale již úroveň 2 018 USD/unce se postarala o odraz up.

Nelze to ale brát jako definitivní odraz, protože 4H časový rámec se zcela úplně nepročistil – prostor pro pokles k dalšímu levelu 1 981,44 USD/unce tu pořád je. Ta poslední řečená hranice se vlastně jeví jako dost silný support. Napřed to chce ale retest pro potvrzení.

Závěr

Abychom si to shrnuli – osobně očekávám během několika týdnů korekci. Nejpravděpodobněji bych to viděl na přelom srpna/září a vzhledem k aktuálním podmínkám na trhu může mít ta korekce podobu hodně strmého a hlubokého pádu.

S tou korekcí zcela určitě počítám – musíme ale kalkulovat s tím, že ty emoce na trhu jsou a „všichni“ teď budou chtít nakupovat zlato. Tudíž kurz mohou vypumpovat mnohem výše, než by to za normálních okolností šlo.

Nic ale nelze nafukovat věčně. Tržní zákony jsou neúprosné a dřív nebo později dojde k jejich uplatnění. Jestli uvažujete o vstupu do trhu, tak si to pořádně promyslete a příliš neriskujte. Denní graf začíná připomínat parabolu, což dlouho nikdy nevydrží.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.8 / 5. Počet hlasujících 80

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Marta
Hodnocení článku :
     

Pane Jerolimku, doporučovala bych vám nastudovat si knihy Roberta Kiyosakiho. Vysvětluje tam, jak naše dnešní peníze straceji svou hodnotu s každým novým “natištěným” dolarem. Nákup drahých kovů je uchování hodnoty.

pietro

Vážená paní, tento článek se týká technické analýzy.. Tušíte ještě o čem je řeč?

spot_img