01.08.20 Technická analýza drahých kovů (zlato) – Zlato po novém ATH pokračuje v expanzi

5
(2)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Soud schválil rehabilitační plán kryptoburzy MT. Gox • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Coinbase oznámila plán na IPO, trhy se vzpamatovaly, Bitcoin opět nad 50 000 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Poté, co Coinbase informovala o...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Tak jsme se dočkali toho historického okamžiku, kdy zlato zaútočilo na hladinu svého historického maxima z roku 2011 a dokonce se hned na poprvé povedl průraz. Upřímně jsem při zpracování minulé analýzy vůbec nečekal, že by kurz zlata projel ATH hladinou tak snadno. Ono se to ale stalo.

Že se podařilo nakupujícím příliš lehce překonat maximální hodnotu z roku 2011, že je ten trh víc nahajpovaný, než jsem čekal. Co to znamená? Obchodovat zlato je nyní strašně rizikové a určitě se vyplatí si dávat větší pozor. Mohli byste se totiž pak snadno dostat do pasti.

A pokud někoho napadá, že je to ideální pro short, tak riskujete ještě více. Ovšem chápu, že to některé medvědy musí hrozně lákat, protože všechny vyšší časové rámce (dokonce i měsíční) jsou strašně přepálené. Jsou tu tedy opravdu podmínky na nějaký ten flash crash, ale já bych na to odvahu neměl.

Aktuální situace na 4H TF komodity zlato (spot)

Namísto denního rámce si dneska rozebereme grafy na 4H, abychom lépe viděli, co se vlastně na tom trhu po vytvoření nového historického maxima odehrálo. Jak jsem říkal v úvodu, tak pro trh bylo příliš snadné tu ATH úroveň překonat a zároveň to způsobilo zvýšení nákupního tlaku, což cenu samo o sobě dost pushlo up.

Růst ceny trval téměř až do 2 000 USD/unce, kde ovšem začal první větší po výprodej po vcelku dlouhé době. Drop trval několik hodin a v relativních číslech se blížil k 4 %, což je na tomto instrumentu fakt dost. Jak jsem ale očekával, tak z původní rezistence (ATH úroveň) se potvrdila jako support.

Nakupující ten propad vůbec nevyděsil a původní ATH level zběsile začali vykupovat, čímž cenu vyhnali zase nahoru. A hlavně se v grafu vytvořila bullish svíce, tzv. hammer. To ostatní býci považovali za signál k nákupu a díky tomu zlato mohlo pokračovat v posilování. Nicméně, i přesto všechno má trh evidentně problém překonat S/R level 1 976 USD/unce.

Navíc se mi ani trochu nezdá struktura trhu, kterou máte před sebou – je to bearish rising wedge a bývá často k vidění na konci rally. Dokud je tedy kurz v rámci toho grafického útvaru, tak je tu značné riziko, že dojde k dumpu.

Indikátory

Vzhledem k tomu poslednímu propadu se trh na 4H časovém rámci dle RSI moc pěkně pročistil. Vytvořil se tak prostor pro pokračování v růstové trajektorii. Nicméně, vývoj křivky je docela neúměrný k vývoji ceny. I když kurz v podstatě roste, tak vývoj křivky RSI je klesající povahy. Tudíž tu máme zřetelnou anomálii.

U MACD platí úplně to stejné – i když cena zlata posiluje, tak je momentum na tomto indikátoru zcela negativní. Na obou hlavních indikátorech technické analýzy máme tedy anomálii. Na druhou stranu se hodnoty propadly do hodnotových relací, které dříve fungovaly jako rezistence. Teoreticky nyní mohou fungovat jako support.

Závěr

Jak jsem se už zmiňoval, tak vyšší časové rámce jsou dost přepálené. Zkusil jsem se podívat i na 12M časový rámec a i zde jsme jsme podle RSI indikátoru v překoupených hodnotách – avšak nejhorší na tom je, že je tu hodně velká medvědí divergence.

Já jsem osobně přesvědčený, že aktuální býčí trend na zlatu tak snadno neskončí. Ale jestli bude pokračovat ještě jeden rok, dva nebo dokonce tři roky, tak to nikdo neví. Je třeba brát v potaz, že vývoj kurzu bude doprovázet značná volatilita a občas to může i tvrdě dumpnout. 

Někteří analytici jsou dokonce přesvědčeni, že je tohle celé jen falešný breakout a brzy se to sesype. Proto je bezpodmínečně nutné do všeho vstupovat se stop lossem, protože bez toho by pak finální ztráty mohly dost bolet.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře