[Z ARCHIVU] Někdo mi omylem poslal 18 500 BTC, mám zavolat policii?

0
(0)

Jak byste se tvářili, kdyby se ve vaší kryptopeněžence najednou objevilo 18 500 BTC? V přepočtu je to 61,5 milionů eur nebo 1,6 miliardy korun. Přesně to se totiž stalo jednomu (ne)šťastlivci, který nyní musí vymyslet, jak s danými mincemi naložit.

Disclaimer: Nezáleží na tom, zda je tento příběh pravdivý. Jde o zajímavou případovou studii. Napište nám, co byste s 18 500 BTC dělali vy!

Představte si následující situaci: Přijdete domů z práce, sednete si k počítači, mrknete na kurzy kryptoměn, dáte si večeři a pípne vám mobil. Do vaší kryptopeněženky právě přistálo 18 500 BTC. První myšlenka – to musí být nějaká chyba. Druhá myšlenka – kolik je to vlastně peněz? Třetí myšlenka – a co teď s nimi?

No? Jak naložit s více než 70 miliony eur? Koupili byste si za ně vilu, jachtu a soukromý tryskáč? Nebo byste většinu nechali v BTC a za deset let by z vás byl/a miliardář/ka? Nebo byste je vrátili? Docela dobrá otázka, nebo ne?

Člověk, kterému se to stalo, je nyní milionář. Rozhodl se požádat o radu internet a na Quora.com napsal tento příspěvek.

Co dělat v podobném případě?

V první řadě je třeba si uvědomit, že Bitcoin ani zdaleka není anonymní. Pokud vám někdo omylem pošle 1 BTC, asi se na to vykašle a přijme ztrátu. Pokud však jde o 18 500 BTC, tak odesílatel udělá vše proto, aby od vás peníze získal zpět. Pravděpodobně do několika hodin bude vědět, kdo jste, a určitě ho nezastaví ani fakt, že se nacházíte na druhé straně planety.

Nechat si Bitcoiny a nikomu nic neříct opravdu není dobrý nápad. V nejlepším případě vám druhý den někdo zaklepe na dveře, v tom nejhorším se nedožijete rána. Takže se zeptejte sami sebe. Opravdu si tyto peníze chcete nechat?

Dejte nám like na Facebooku a nezmeškejte ani jeden náš článek.

Pokud ano, možná by bylo vhodné popřemýšlet nad daněmi. Najměte si dobrého právníka, ten vám pomůže srazit daně na minimum (v některých zemích možná i na nulu). Rozhodně nepomůže poslat peníze do zahraničí. (Částečně proto, že Bitcoin ignoruje hranice. Je všude a zároveň nikde.) Navíc, pokud zaplatíte daně, policie by vás měla ochránit před původními majiteli Bitcoinu. A věřte mi, budete to potřebovat.

Řekněme si to na rovinu, pokud někdo posílá tak velké částky, pravděpodobně nejde o pohodového rainbow aktivistu. Přes Bitcoin se docela dobře perou peníze. Může jít o drogový syndikát nebo o mafii. Ať je to jak chce, pokud peníze nevrátíte, připravte se na těžké časy.

Pravděpodobně vás nezabijí, to by jim peníze nevrátilo. Navíc kolem vražd je vždy hodně povyku a účinnější je nechat vás trpět. Teprve po několika bolestivých týdnech, kdy vyjdete z nemocnice, určitě ochotně vrátíte vše i s úroky.

Většina zemí má zákony, které řeší problémy s nalezenými penězi. Ideální pro vás tedy bude obrátit se na příslušný úřad a řídit se jeho doporučeními.

Pokud se vlastník peněz najde (což je více než pravděpodobné), téměř určitě získáte alespoň nějakou odměnu (i pár BTC za nedělání problémů je přece docela slušná částka). Navíc, pokud se obrátíte na úřady a vám později na dveře zaklepou dva Číňané, můžete jim říci, že už nic nemáte a poslat je na policii.

Co bych udělal já?

Asi bych se smířil s tím, že si 60 milionů eur nebudu moct nechat. Jde o příliš vysokou částku. Pokud by mi to přišlo v Zcashi, to by byla jiná story. Ale Bitcoin?

Zjistil bych si, odkud peníze přišly, a poslal bych tam 18 450 BTC. Padesátku bych si nechal jako nálezné. Je velmi malá pravděpodobnost, že by se někdo honil za 50 BTC, zvláště, když se mu právě vrátilo 18 450 BTC!

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro Kryptomagazín napsal Samuel S.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img