Všechny oči upřené na Asii – nová vzkvétající kapitola kryptoměn po čínském zákazu

5
(10)

Od Singapuru po Thajsko a Indonésii: Asijská krypto oblast pokračuje v rozkvětu, který nezastavil ani kryptoměnový zákaz ze strany komunistické Číny.

Základním rysem kryptoměn je, že jako třída aktiv přesahují hranice jurisdikcí. Podle zprávy společnosti Chainanalysis byla Asie již v první polovině roku 2021 cílem 28 % celkového objemu globálních kryptoměnových transakcí v hodnotě 1,16 bilionu dolarů. Jen ve střední a jižní Asii vzrostly meziročně kryptoobchody o 706 %, což z ní činí třetí nejrychleji rostoucí region na světě.

V loňském roce dominoval zprávám z Asie vývoj v Číně. Nicméně i ve zbytku regionu bylo rušno. Tempo inovací v oblasti decentralizovaného financování (DeFi) v jihovýchodní Asii bylo podpořeno zintenzivněním fundraisingu a investic do projektů. Vzhledem k tomu, že investoři získávají větší důvěru v příležitosti výnosů DeFi, má institucionální přijetí dobré předpoklady pokračovat na své růstové trajektorii i v roce 2022.

Zdroj: chainanalysis.com

Nová kapitola již bez účasti Číny

Postoj Číny ke kryptoměnám není vzhledem k dlouhodobé politice kontroly kapitálu v zemi nijak překvapivý. Ačkoli tempo nedávného prosazování pravidel mnohé zaskočilo, mnozí se velmi rychle přizpůsobili. Těžaři přesídlili do Kazachstánu a Spojených států, burzy a obchodníci se usadili v Singapuru a Hongkongu.

Jelikož se jedná o decentralizované aktivum, vývoj a inovace kryptoměn se neomezují na jedinou jurisdikci. Investiční kapitál proudí všude tam, kde je příznivé prostředí, takže země s přívětivým regulačním rámcem, který podporuje inovace, budou ze situace těžit nejvíce.

Singapur, který je již nyní globálním centrem finančních služeb a správy majetku, je jasným lídrem, neboť kryptografie je již od roku 2019 regulována podle nové legislativy a mnoho hráčů se snaží plnit přísné požadavky Singapurského měnového úřadu.

cryptocurency asia
Zdroj: chainanalysis.com

Další asijské země na vzestupu

Mimo Singapur bují aktivní účast kryptografických startupů i tradičních finančních institucí kupříkladu také v Thajsku. Čtvrtá největší thajská banka – Kasikornbank – začala experimentovat s DeFi a navíc nedávno představila vlastní tržiště s nezaměnitelnými tokeny (NFT) a další instituce následují. Vzhledem k tomu, že se očekává, že zájem o digitální aktiva v příštích několika letech vzroste, plánuje centrální banka země zavést komplexnější pravidla týkající se této třídy aktiv.

Indonésie, kde více než 66 % obyvatelstva zůstává bez přístupu k bankovnímu účtu, je asijským trhem zralým pro nové případy využití kryptoaktiv. Objem kryptografických transakcí vzrostl desetinásobně a v říjnu 2021 se prudce zvýšil z téměř 4,5 miliardy dolarů na přibližně 50 miliard dolarů. Na indonéské burze je nyní více obchodníků s kryptoměnami než investorů do akcií.

Indonéské úřady aktuálně vysílají poměrně smíšené signály, kdy na jedné straně zakazují kryptografické platby, ale na té druhé pak legalizují obchodování a plánují národní kryptografickou burzu. Indonéská centrální banka také zkoumá národní digitální rupii a doufá, že uživatelé budou považovat digitální měny centrální banky (CBDC) za bezpečnější a legitimnější (než nezávislé kryptoměny).

2022: Zvýšené financování podněcuje inovace

Prudce rostoucí popularita kryptoměn vedla k tomu, že nejen retailoví obchodníci, ale také institucionální investoři, jako jsou hedgeové fondy a rodinné kanceláře, nyní zkoumají slibný růstový potenciál této třídy aktiv. A ani Asie není výjimkou.

Poté, co si uvědomili vysoký výnosový potenciál kryptoaktiv, zkoumají tradiční správci aktiv, jak tuto třídu aktiv nejlépe využít, přičemž hráči jako Fidelity Investments investují velké prostředky do kryptooperátora se sídlem v Hongkongu. Zvýšený zájem institucí také přiměl více platforem pro správu digitálních aktiv k inovacím a snahám přijít se sofistikovanějšími produkty, které uspokojí širší okruh uživatelů s různým rizikovým apetitem. Loni v březnu byl spuštěn bitcoinový fond se sídlem v Malajsii, který o sobě tvrdí, že jako první v jihovýchodní Asii poskytuje pojištěné institucionální kryptoměnové produkty.

Závěr

V příštích letech můžeme očekávat další investice do asijských kryptoprojektů. Asie také představuje obrovský inovační potenciál pro uspokojení potřeb 290 milionů osob s nedostatečným bankovním přístupem v regionu.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img