SEC zamítla žádost o spotové ETF Wise Origin Bitcoin Trust společnosti Fidelity

5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Komise pro cenné papíry Spojených států (SEC) neschválila žádost správce aktiv Fidelity o burzovně obchodovaný fond Wise Origin Bitcoin Trust.

SEC: Zamítnutí změny pravidel

Podle čtvrtečního podání SEC zamítla navrhovanou změnu pravidel burzy Cboe BZX, která měla umožnit kótování a obchodování s akciemi fondu Wise Origin Bitcoin (BTC) Trust společnosti Fidelity.

Regulační orgán uvedl, že jakákoli změna pravidel ve prospěch schválení ETF by nebyla zaměřena na prevenci “podvodných a manipulativních jednání a praktik” ani by nutně “nechránila investory a veřejný zájem”.

SEC po původní žádosti společnosti Fidelity z března 2021, zveřejněné ve federálním rejstříku 1. června, prodloužila v červenci a listopadu lhůtu pro projednávání, aby nabídku schválila nebo zamítla. SEC dodala, že burza BZX “nesplnila své břemeno podle zákona o burze a pravidel praxe Komise, aby prokázala, že její návrh je v souladu s požadavky oddílu zákona o burze”.

“Je nezbytné, aby burza, která kótovala derivátový produkt cenných papírů, uzavřela dohodu o sdílení dohledu s trhy obchodujícími s podkladovými aktivy, aby burza, která kótovala, měla možnost získávat informace nezbytné k odhalování, vyšetřování a odrazování od podvodů a manipulace s trhem, jakož i od porušování burzovních pravidel a platných federálních zákonů a pravidel o cenných papírech,”

– uvádí se v rozhodnutí SEC.

Prodloužení lhůty

Toto rozhodnutí následovalo po té, co SEC v úterý prodloužila lhůtu pro navrhovanou změnu pravidel, aby akcie poskytovatele zemědělského fondu Teucrium sledující futures na bitcoin mohly být kótovány na burze NYSE Arca a ARK 21Shares Bitcoin ETF na burze Cboe BZX. Konečné prodloužení ze strany regulátora pravděpodobně vyústí v rozhodnutí do 8. dubna, resp. 3. dubna.

Zatímco ETF s přímou expozicí vůči BTC SEC ještě neschválila, v říjnu 2021 dal regulátor poprvé zelenou investičním nástrojům spojeným s deriváty BTC. V době zveřejnění článku jsou akcie fondů navázaných na futures na bitcoin od společností Valkyrie a ProShares v současné době kótovány na burze Nasdaq, přičemž ETF Bitcoin Strategy společnosti VanEck se obchoduje na Chicago Board Options Exchange.

Mnozí analytici neočekávají, že by úředníci SEC v dohledné době ETF navázané na bitcoin schválili. Očekává se, že regulační orgán dospěje k rozhodnutí o spotovém ETF bitcoin společnosti NYDIG a ETF BTC správce aktiv Stone Ridge Holdings Group 16. března.

Závěr

Co myslíte, dělá SEC dobře s tímto zamítavým postojem k většině ETF nebo by se k tomu měla postavit jinak? Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img