[Video] Ekonom Kovanda: Jaký bude mít koronavirus dopad na světové trhy?

0
(0)
Josef Šťastný
Josef Šťastný
O obchodování na burze se zajímám už asi 7 let. K mým oblíbeným trhům kromě krypta patří forex. Velký přínos tradingu a investování vidím v tom, že nám mohou rozšířit naše obzory a pomoci převzít více zodpovědnosti za naše finance. Kromě burzy učím meditaci a zajímám se o buddhismus.

Koronavirus je dnes aktuální ekonomické téma. Moderátor Vašek Gregor si nejen o koronaviru povídal s ekonomem a hlavním analytikem investičního fondu CZECH FUND Lukášem Kovandou. Celý rozhovor můžete shlédnout v připojeném videu.

Dopad koronaviru na světové trhy

Dopad koronaviru především na cestovní ruch bude obrovský. Propad bude (je) velmi zřetelně viditelný i na akciovém a jiných trzích, protože hodně firem (např. Apple, ale i stovky dalších) má svou výrobu v Číně, která byla právě koronavirem ochromena.

Omezení nebo zastavení výroby je příčinou pádu akcií. Akciový investor začne přemýšlet, jak naložit s kapitálem v případě znehodnocení svého portfolia a nekoupí si např. nový automobil. To může vést k menšímu zisku automobilky, která – opět poněkud zjednodušeně řečeno – může zvažovat propouštění právě z důvodu svých nižších zisků. Tak se jedna nepříznivá zpráva nabaluje na druhou, což může vést až k fázi recese nebo krize.

Přínosy krize

Nicméně krize může být i přínosná. Ukazuje např. na to, jaké technologie jsou z dlouhodobého hlediska přínosné a jaké nikoliv. Trhy mají nyní pocit, že centrální banky, které dosud oddalovaly příchod krize, ji již pomocí neustálého snižování úrokových sazeb nezvládnou. K tomu můžeme přičíst i paniku, kterou šíří média.

Krize může být přínosem i pro investory, kteří neztratí pevné nervy a podaří se jim “vychytat” trhy téměř na dně, výhodně nakoupit a za několik let se těšit z pěkného zhodnocení.

Zotavení a další růst

Pokud virus v Evropě bude probíhat podobně jako v Číně, je šance, že evropské ekonomiky včetně té české situaci ustojí a nepropadnou se do recese. Zotavení z paniky a strachu může být velmi rychlé a díky nízkým sazbám a nižším daním může ekonomika nastartovat opět svůj růst.

Závěr

Závěrem rozhovoru hovoří Lukáš Kovanda i o kryptoměnách a případných možnostech jejich vývoje v souvislosti s koronavirem a krizí.

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

komentare pana kovandy ctu rad.maji hlavu a patu.proste logicka a zdrava uvaha.

Rob

Konečně jsem se dostal k tomuto videu a rozhodně nelituji času, kdy jsem jej slupnul jako malinu. Bylo by skvělý, kdyby se vám podařilo s panem Kovandou natočit ještě díl, ve kterém by se zamyslel nad situací, co by se dlouhodobě dělo s ekonomikou, ve které člověk nemá přímý vliv na míru inflace.

Pavel

Omlouvám se, ale závěry a celá hodina analýzy má jednu podstatnou trhlinu. Jaký subjekt má k dipozici takový objem prostředků, cash flow, investiční rezervy atp., které může toho času znovu investovat? Takových mnoho nebude. Jistě jsou “připravení”, nicméně otázkou zůstává, kdo to je a s jakými prostředky hospodaří?

spot_img