Ukazatele varují před blížící se volatilitou Etherea

5
(7)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Ethereum je z pohledu tržní kapitalizace druhou největší kryptoměnou na trhu. Jeho dominance však postupně klesá. Na počátku prázdnin prolomila hranici 20 % a aktuálně se pohybuje kolem 18,90 %. A hned několik ukazatelů varuje před blížící se volatilitou, která by mohla Ethereum, respektive jeho cenový kurz, dost rozkolísat. To by mohlo odradit konzervativnější investory. Jaký bude další vývoj?

Ethereum se stejně jako bitcoin v pondělí propadlo na ceně. Ale jeho kurz se nedokázal zotavit tak rychle. Sice nyní již víme, že kolem 1 530 USD je silný support, ale pomalý návrat vyvolává otázky, zda má kryptoměna potenciál se v dohledné době vrátit zpět na 1 850 USD. Markoekonomické ukazatele nasvědčují déle trvající inflaci, kterou vláda spojených států bude pravděpodobně řešit navyšováním státního dluhu. To logicky povede ministerstvo financí k nabídce dluhopisů s vyššími výnosy.

Ethereum se potýká s vysokými poplatky

I přes přechod na koncept Proof of Stake (PoS) se stále tento token potýká s vysokými transakčními poplatky. Aktuálně se jejich průměr pohybuje nad hranicí 3 USD. I toto vede k odlivu aktivních uživatelů decentralizovaných aplikací (DApps). Za poslední měsíc zaznamenaly DApps průměrný pokles aktivních adres o 26 %. Výjimku tvoří snad jen projekt Lido liquid staking, která za stejné období dokázala narůst o 7 % na celkové hodnotě uzamčené v blockchainu. Projektu se ale zase pro změnu vyčítá jeho dominance na trhu.

Kryptoměnové deriváty jsou vesměs medvědí

Při pohledu na kryptoměnové deriváty (futures a opce) není moc důvod k oslavám. Ethereové měsíční futures se obvykle obchodují až s 10 % roční prémií. Při pohledu na graf ale vidíme jasný klesající trend a prémie se v posledních třech týdnech pohybovalo i kolem 2,2 %. Jasný ukazatel medvědí nálady.

Na opcích je situace podobná. Tam sledujeme 25 % delta skew. Hodnoty nad 7 % signalizují medvědí sentiment a obchodníci očekávají pokles ceny. Při hodnotách kolem -7 % jsme naopak býčí a očekáváme růst. Z grafu je patrné, že jsme si teď pár dnů odskočili do býčího pásma, ale jinak jsou obchodníci také vesměs medvědí.

Závěr

Cenový kurz Etherea je poměrně nerozhodný. Týdenní RSI je ve středovém pásmu a MACD spíše negativní. Profesionální obchodníci s kryptoměnovými deriváty mají medvědí náladu a počet aktivních uživatelů DApps klesá před očima. To vše vytváří prostor pro FUD (strach, nejistota, pochybnosti/Fear, Uncertainty, Doubt). A pomoci tomu moc nedokáže ani možnost schválení spotového ethereového ETF. Růst zpět na 1 850 USD je tedy spíše nepravděpodobný. Navíc klesající dominance a základna aktivních uživatelů může Ethereum brzy dostat do situace, kdy i menší obchody velryb mohou přinést zvýšenou volatilitu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img